Odnowione mogiły bohaterów

  • 19.12.2019, 13:07
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Odnowione mogiły bohaterów
Na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy zakończyły się prace renowacyjne trzech pomników bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie I wojny światowej oraz w latach 1918-1920. Zadanie udało się zrealizować dzięki dotacji pozyskanej przez Miasto Dębica z programu grantowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2020 r. minie 105. rocznica śmierci Jerzego Żuławskiego oraz 100. rocznica śmierci ppłk. Józefa Dunin-Borkowskiego i rtm. Adolfa Lachowicza. Wszyscy zapisali piękne karty walcząc o wolność ojczyzny.

- Miasto Dębica nie ustaje w wysiłkach, aby upamiętniać narodowych bohaterów. Cieszę się, że udało się pozyskać środki na renowację 3 mogił, a już złożyliśmy wniosek na renowację kolejnych pomników. Na naszym cmentarzu spoczywają zarówno żołnierze polegli w okresie I wojny światowej, uczestnicy walk o granice w latach 1918-1920, a także ofiary II wojny światowej. Pamięć o poległych i opieka nad miejscami ich spoczynku są naszym obowiązkiem – mówi Burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk i dodaje, że w kolejnych latach sukcesywnie miasto będzie chciało odnawiać kolejne pomniki.

W ramach projektu odnowiono pomniki nagrobne Jerzego Żuławskiego (poety, dramaturga, legionisty, który zmarł w szpitalu w Dębicy w lipcu 1915 roku), ppłka Józefa Dunin-Borkowskiego (żołnierza, dowódcy 9. Pułku Ułanów, który poległ w bitwie nad Horyniem w lipcu 1920 roku) oraz rtm. Adolfa Lachowicza, który zginął w największej bitwie kawaleryjskiej XX w., tj. w bitwie pod Komarowem w sierpniu 1920 r.

Zakres prac obejmował renowację pomników i epitafiów oraz przywrócenie pierwotnych wyglądów grobowców, które z biegiem lat utraciły swój pierwotny wygląd i charakter.

Wartość zadania wyniosła 68 750 zł przy wkładzie własnym 13 750 zł oraz dofinansowaniu 55 000 zł. Projekt pn. „Renowacja mogił na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy Cmentarnej w Dębicy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Majba-Pochwat

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe