Teraz czas na kolejne historie rodów

  • 22.12.2019, 09:37
  • Tomasz Ratuszniak
Teraz czas na kolejne historie rodów
Książka Pokonani Niezwyciężeni - Wspomnienia o przodkach, to już ostatnie w tym roku wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilzneńskiej.

Autorką tej publikacji jest Krystyna Kodejszko-Stepanów, wywodząca się z rodu Szczeklików.
- Inspiracją do popełnienia poniższej broszurki było spotkanie początkiem sierpnia 2013 r. na starym cmentarzu w Pilźnie pani Zofi i Mossoń i długa wspólna rozmowa w gronie krewnych przy głównym grobowcu rodziny Szczeklików - wyjaśnia Krystyna Kodejszko-Stepanów.
Wspomina też, że to właśnie Zofia Mossoń namawiała ją, by nakreśliła wojenne losy wujów, ciotek i rodziców - wszystkich osób wywodzących się z linii Romana Szczeklika. Pomocne było Muzeum Regionalne w Pilźnie, które udostępniło fotografie ze zbiorów Józefa Szczeklika, znawcy dziejów Pilzna i regionu.
Jacek Podlasek, prezes TPPiZP podkreśla, że książkę Krystyny Kodejszko-Stepanów bardzo dobrze się czyta z uwagi na język, jakim została napisana.
- To są po prostu spisane wspomnienia. Nie w taki sposób jakby to pisał redaktor po studiach dziennikarskich, tylko tak jak opowiada się historię swojej rodziny - przekonuje.
Szef towarzystwa nie ukrywa, że chciałby, by to wydawnictwo było przyczynkiem do cyklu opisującego rody pilźnieńskie. Deklaruje, że jeśli ktoś zdecyduje się opisać dzieje swoich przodków TPPiZP postara się je wydać. Zastrzega tylko, że nie wie jeszcze czy jako pojedyncze wydawnictwa, czy może cykl zeszytów.
Książka Krystyny Kodejszko-Stepanów ukazała się w nakładzie stu pięćdziesięciu egzemplarzy. Pięćdziesiąt otrzymała autorka, a sto przeznaczonych jest do sprzedaży. W cenie 20 zł kupić je można w siedzibie towarzystwa, a także na kiermaszach organizowanych podczas miejskich imprez.
Obecnie TPPiZP zbiera materiały do kolejnego już, wydawanego od 2007 roku, Rocznika Pilźnieńskiego, który powinien ukazać się na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Kolejną pozycją, do której wydania przygotowuje się towarzystwo, to drugi tom albumu zatytułowanego Pilzno w starej fotografi i i dokumentach Zofi i Mossoń. Data wydania tej publikacji nie jest jednak jeszcze znana.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marian Kałuski
Marian Kałuski 05.02.2021, 03:56
Krystyna, gratuluję.
Marian Kałuski, Australia

Pozostałe