Uwaga! Nad Dębicą wisi smog

  • 25.12.2019, 21:22 (aktualizacja 25.12.2019, 21:39)
  • Tomasz Ratuszniak
Uwaga! Nad Dębicą wisi smog
Według airly.eu w centrum miasta stężenie rakotwórczego pyłu PM 2,5 wynosi obecnie 104 µg/m3, to znaczy 415% normy. PM 10 161 µg/m3, czyli 322 % normy.

Pyły PM 2,5 i PM 10 są szkodliwe dla zdrowia i mogą być przyczyną różnych dolegliwości m.in.:nasilenia astmy, ataków kaszlu, świszczącego oddechu, osłabienia czynności płuc, nowotworów płuc, gardła i krtani, zaburzeń rytmu serca, zapalenia naczyń krwionośnych, gwałtownego zapalenia oskrzeli, miażdżycy, czy nasilenia objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Palacz niepospolity
Palacz niepospolity 09.01.2020, 16:31
Czysteogrzewanie.pl tylko to was uratuje,ale wielu palaczom sie po prostu nie chce spróbować palić od góry w śmieciuchach,bo mają w nosie dym z komina (dosłownie). Można palić w kopciuchu czysto,ale trzeba mieć trochę wiedzy lub po prostu chcieć nauczyć się spalać węgiel czy drewno poprawnie,a nie pisac beznamiętnie o ruskim węglu, "drzewie",smogu i ustawie w Krakowie.
bez dymu
bez dymu 09.01.2020, 20:19
Dużo ludzi jednak nie wie że można palić bez smrodu. Trzydzieści, czterdzieści lat dymili i było dobrze, a teraz jest źle, i to ich denerwuje, Polak przekorny, czasem głupio zawzięty. A nasze lokalne media i lokalni "władcy" nawet nie próbują tłumaczyć zasad prawidłowego użytkowania kotłów, w większości przystosowanych do górnego spalania. 80% smogu można zlikwidować natychmiast, bez żadnych inwestycji, trzeba ludzi uczyć, edukować aż do znudzenia, a karać dopiero zatwardziałych i upartych zadymiarzy. Ale artykuł że jest smog bardziej przyciągnie uwagę czytelnika niż komunikat że mamy czyste powietrze.
Edmund
Edmund 31.12.2019, 08:54
I co z tym robi Wójt i Burmistrz ? A no nic
wreszcie coś zróbcie
wreszcie coś zróbcie 31.12.2019, 11:36
Należy zrobić tak jak ze śmieciami- wrzask już słychać za podniesienie stawek za niesegregowane śmieci, to znaczy, że metoda jest skuteczna.
A może tak obowiązkowy palnik dopalający dym, bo pieca nie chce się wymienić i bez dopłaty?
$
$ 30.12.2019, 09:59
Szklarnie trują mieszkańców i nikt tego nie widzi! Prawo jest wybiórcze, najłatwiej dołożyć mandat rodzinie, którą ogrzewa dom i gotuje potrawy.
Zaczadzony przez szklarniowców
Zaczadzony przez szklarniowców 29.12.2019, 22:16
A na wiosnę kupimy piękne kwiaty, które rosną w szklarniach. Czy wiecie jaki smród, dym, CO2 wylatuje z kominów przez kilka miesięcy? Czas sprawdzić ten temat. A kwiaty wysiać wiosną do doniczki i też urosną i zakwitną.
Rosja !! Rosja -PONAD WSZYSTKO
Rosja !! Rosja -PONAD WSZYSTKO 28.12.2019, 13:20
Jestem pół Polak i Rosjanin zarazem . Mój Ojciec to był żołnierz sowiecki walczył o wyzwolenie Dębicy, po wojnie poznał moją mamę i zamieszkał na tubylczej Dębickiej ziemi. Węgiel z Rosi jest najlepszy na świecie nie ma lepszego !! Polski to szmelc mało kaloryczny. Mieszkam tu w Dębicy i czuje się nie swojo jak tubylec.
Doświadczony Palacz
Doświadczony Palacz 09.01.2020, 16:23
ruski wegiel jest porównywalny do polskiego Piasta,czyli niezbyt mocny,dużo popiołu,czasem kamień,pali się OK (od góry w śmieciuchu górnego spalania). Problemem jest to,że często jest sprzedawany jako polski czyli oszustwo. Ma mniej siarki i jest tańszy,choc jeśli ktoś pali od góry polecam orzech II z byłego KHW tzn Staszic lub Wesoła,jest tańszy od kostki,mocny ok 30 MGJ,mało popiołu,nie powinien kosztować więcej niż 800pln/t,a ruski 650.

więcej na czystepowietrze.pl
melisa
melisa 29.12.2019, 14:10
cienka prowokacja młodego gniewnego...
Anka
Anka 28.12.2019, 11:56
I co władza Gminy Dębica i Miasta robi w tym kierunku ? Obserwator nie zapyta bo poco.
Max
Max 27.12.2019, 18:34
W Zakopanem palą głównie drzewem i co smog jak u nas. Do tego dochodzi usytuowanie danej miejscowości. Dębica jest położona w niecce i to odczuwamy zimą przy paleniu to co palą nasi sąsiedzi
( rosyjski węgiel, nieodpowiednie drzewo itp)
Palacz
Palacz 09.01.2020, 16:24
drewno, drzewo jeszcze rośnie...
Palacz
Palacz 28.12.2019, 06:11
rosyjski węgiel,sprzedawany dla odbiorców indywidualnych,ma mniej siarki niż polski,24-26 MJ i dość dużo popiołu. Nie jest gorszy od polskiego,to propaganda,jest tańszy. Drewno musi mieć poniżej 20% wilgotności,suszymy 2 sezony,choć i w ciągu 6 miesięcy niektóre gatunki można wysuszyć,trzeba jednak wiedzieć jak ( na przewiewnym miejscu,nie pod dachem,zakryta tylko góra stosu). Ludzie palą węglem,ale w śmieciuchach trudno palic czysto,jeśli robi sie to tradycyjnie,od dołu,narzucając węgiel czy drewno na żar. Należy palić od góry,poradników nt temat wiele na necie.
Max
Max 26.12.2019, 20:47
Utyskiwania na smog Ale czy jak Rada Miasta podjęłaby uchwałę taką jak w Krakowie o zakazie pieców na węgiel i drzewo i zakazie kominków to dopiero by była jazda na Burmistrza i radę. Smog mamy zima czyli oczywiste jest z to efekt palenia w naszych starych piecach i modnych kominkach. Być może niektórzy tu pisząc sami wygrzewają się się przy kominkach.
tomma
tomma 28.12.2019, 12:39
Typowy komentarz ignoranta. Wie, że dzwoni, ale nie wie w którym kościele. Uchwała Rady Miasta Krakowa jest typowym wylewaniem dziecka z kąpielą i przypomina pomysł zakazu ruchu samochodów z powodu dużej liczby wypadków na drogach. Jaki jest powód, aby ktokolwiek zakazywał mi palenia w nowoczesnym i ekologicznym kominku spełniającym wyśrubowane normy ekoprojektu UE, gdzie praktycznie z komina nie widać wydobywającego się dymu? Gdzie tu porównanie do zasmradzających całą okolicę kopciuchów, w których właściciele palą czym popadnie? Wystarczy przejechać się ulicami Dębicy, żeby zobaczyć, kto odpowiada za tzw. smog. Proponowana tutaj odpowiedzialność zbiorowa pasowałaby raczej do rozporządzeń Trzeciej Rzeszy.
Max ignorant
Max ignorant 28.12.2019, 19:54
Efekty tej uchwały widać a w zasadzie czuć już w pierwszym roku powietrze w Krakowie jest czystsze niż wokół gdzie uchwała nie obowiązuje.A odpowiedzialność zbiorową wprowadził rzad przy okazji ustawy śmieciowej dla mieszkańców bloków. Po co sięgać do trzeciej rzeszy.
donator
donator 29.12.2019, 14:16
Wierzysz w to, że ustawa śmieciowa ma coś wspólnego z ochroną środowiska? Po nowym roku śmiecie nie segregowane po 50 zł od łebka, a potem i tak razem do śmieciarki..Przecież to kolejna danina.
do Max
do Max 29.12.2019, 13:13
Te ustawe smieciowa wprowadzilo PO-PSL, tylko wreszcie samorzady zaczely egzekwowac jej zapisy.
Ciekawe
Ciekawe 30.12.2019, 12:22
To zmienić źle przepisy, PiS wszystko zmienia.
Max
Max 29.12.2019, 19:02
Nie wiesz nie pisz głupot. Ustawa śmieciowa to efekt nocnego głosowania posłów PiS jest to noweliziacja obowiązującej wcześniej podpisał jak wszystko niestety Prezydent Duda. To sa fakty więc nie pisz "do Max" nieprawdy. Nieważne kto przegłosował ważne , że jest to beznadziejna ustawa przez którą wszyscy będziemy więcej płacić za śmieci.
do Max
do Max 29.12.2019, 20:45
Nowela nie zmieniła nic w sprawie "odpowiedzialności zbiorowej" - jak była tak jest. Znajdź lepsze rozwiązanie i zaproponuj. Jeśli płacenie więcej oznacza zwiększoną opłatę za to, że się deklaruje segregację w bloku a część ludzi tego nie robi, to trudno. Po kieszeni ludzie najlepiej się uczą...
segregatorek
segregatorek 31.12.2019, 14:59
Są jakieś kryteria oceny czy śmieci są prawidłowo segregowane? Czy jeden podgniły ziemniak w niesegregowanych to powód do zastosowania sankcji w stosunku do wszystkich mieszkańców czy dopiero 10 sztuk czy 10 kg? Przecież to paranoja.Czy podczas kontroli powinien być przedstawiciel Administracji? Jak się zachować ma mieszkaniec, gdy widzi, że posegregowane śmieci trafiają do jednego samochodu razem? Przecież tu nie chodzi o segregowanie tylko ratowanie budżetów samorządów.Jakie są skladniki analizy kosztów Przedsiębiorstwa Oczyszczania - z głowy czy wszelkie wydatki lącznie z kawą, ciastkami i benzyną prezesa razem do jednego worka? Jest jakaś górna granica? Po Nowym Roku stawka ma wzrosnąć do 50 zł, dlaczego nie do 500? Nalezy segregować śmieci, tylko najpierw opracować realne zasady.
Antysmog
Antysmog 27.12.2019, 12:53
Faktycznie, wygrzewam się właśnie przy kominku. I jestem pewien, że palenie suchym, sezonowanym drewnem nie przyczynia się do powstawania smogu. Uważam, że w Krakowie poszli za daleko zakazując nie tylko węgla ale i drewna, i tak jednak (z bólem) zaakceptowałbym rezygnację z kominka gdyby było to razem w pakiecie z zakazem palenia węglem.
Czyste powietrze
Czyste powietrze 27.12.2019, 07:32
Jest różnica pomiędzy dymem węglowym a dymem z palonego drewna. Suche drewno spala się prawie bezdymnie i ma ładny zapach. Jak się przejdzie ulicą to można nosem rozróżnić czym kto pali. Co raz częściej widzę biały dym z kominów ale i sklejkę czy stare mebelki też można wyczuć, przeważa jednak zawiesisty dym węglowy.
W domu bez oczyszczacza powietrza nie obejdzie się. Jak ja wydaję pieniądze na oczyszczacz powietrza do domu to truciciele powinni otrzymywać nakaz montowania filtrów na kominy.
dębicka
dębicka 26.12.2019, 18:13
A gdzie jest nasz generalisimus pan doktor nauk wszelakich magister inżynier Szewczyk i jego gwardia, coś z tym myślą zrobić?
Czy już szykuje garniak na sylwka ? NO ?
icki
icki 28.12.2019, 12:23
A gdzie jest nasz pis dębicki? Gdzie wspaniały przewodniczący i jego kolega niedoszły burmistrz? Co nie mają pomysłów? Przecież maja większość i od nastu lat pis rządzi w Dębicy. Może czas coś z tym zrobić?
debicka
debicka 28.12.2019, 16:03
Widac zes niezorientowany albo celowo to piszesz. Kutrzeba z Cebula zaproponowali i wprowadzili program wymiany kotlow 2 lata temu. Dzieki temu wymieniono iles kopciuchow. Cebula o pomiarach jakosci powietrza mowil i wnioskowal ponad 3 lata temu - stad czujniki Airly. Daj wiec chlopakom spokoj bo swoje robia. A ze narod sobie Szewczyka wybral to niech on rozwiazuje problemy.
taka sutuacja
taka sutuacja 28.12.2019, 20:18
problem smogu zgłosiłem na zebraniu osiedlowym z Burmistrzem Wolickim, do dziś nie mam odpowiedzi. Wymiana kilku pieców smrodu nie usunie. Świat walczy o zmniejszenie emisji CO2 a Dębica jeszcze nie zaczęła ze smrodem.
icki
icki 28.12.2019, 19:02
Sedno problemu, pis tylko mówić potrafi ale realizacja to już ktoś inny. Naprawdę wprowadzili? Napisali wnioski, zgłoszenia, oferty itp? A nie parzyły pieniążki unijne w rączki?
debicka
debicka 29.12.2019, 13:15
Icki wez poczytaj trochu najpierw. Ten program jest finansowany z budzetu miasta a nie ze srodkow UE. Oni napisali uchwale, regulamin i zasady w tym obowiazujace i teraz jest to realizowane. Ale niektorym to nie przejdzie przez klawiature nic pozytywnego o PiS - dla zasady odmroza sobie uszy.
icki
icki 29.12.2019, 15:23
dębicka, sama poczytaj bo mylisz programy i gadasz głupoty. Ten o którym piszesz co tak wychwala pomysł radnych był z Unii w 2018 bodajże i też nie ma nic z nimi wspólnego bo był to program na lata 2014 – 2020 związany z poprawą powietrza, a obecny także nie mający nic wspólnego z tymi radnymi to jest program Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Także, nie przypisujcie sobie jakichkolwiek zasług bo ich nie ma.
debicka
debicka 29.12.2019, 18:24
Icki to wez sobie wygooglaj ta uchwale

UCHWAŁA NR L/546/2018 RADY MIEJSKIEJ W DĘBICY z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu udzielania osobom fizycznym dotacji celowych z budżetu Gminy Miasta Dębica na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza

Ja pisze o tej. Ta uchwale zaproponowali Kutrzeba z Cebula wlasnie.
przeczytano
przeczytano 30.12.2019, 11:50
Słabość tej uchwały polega na jej dobrowolności nie zaś na nakazie! Może nasi radni pochwalą się ile osób zdołali przekonać do skorzystania z dobrodziejstw tej uchwały?
icki
icki 29.12.2019, 19:56
Czyli pomimo trwających programów pozyskujących środki z zewnątrz jak np. z Unii to wpadli na genialny pomysł wyciągnięcia pieniędzy z budżetu Dębicy?
debicka
debicka 29.12.2019, 20:49
Ha, czyli jednak juz nie pieszesz, ze nic nie zaproponowali tylko krytykujesz rozwiazanie. Czyli jak pisalam - na zlosc PiSowi sobie nawet uszy odmrozisz byle nie przyznac racji.
icki
icki 29.12.2019, 22:35
Jakich racji? W sierpniu 2018 ruszył program wymiany z dofinansowaniem z Unii. Jaki jest sens obciążać budżet Dębicy skoro już inny program ruszył. Żeby błysnąć odgrzewanym kotletem? A może to ten sam program bo się już pogubiłem. I proszę nie dzielić Dębiczan na pisowskich i Szewczykowych bo od tego zaczęła się dyskusja. To potraficie najlepiej. A może pani się uszy odmroziły byleby na złość obecnemu, demokratycznie wybranemu burmistrzowi?
debicka
debicka 30.12.2019, 10:01
Program z UE sie skonczy zaraz, nadal bedzie sporo kopciuchow do wymiany. Jak ochrona powietrza dla Ciebie to obciazenie budzetu to nie mam pytan. Idz pod sad z tymi pajacami strajkowac. A moze jestes jednym z nich? A i burmistrz to demokratycznie wybrany a radni to juz nie?
icki
icki 30.12.2019, 11:30
Polska już straciła miliardy z Unii z programu Czyste Powietrze dzięki właśnie pisowi. Ale ciężko to fanatykom takim jak ty wytłumaczyć. I straci kolejne własnie przez te sądy, dlatego dobrze, że są ludzie co protestują przeciwko pajacom z pisu.
miwszkaniec
miwszkaniec 26.12.2019, 17:40
Nikomu już niemożna wierzyć, a zwłaszcza pisowskiej TVP-3 która codziennie podaje, że w Dębicy czystość powietrza jest zadowalająca.
Marek
Marek 26.12.2019, 12:47
A debicki alarm smogowy milczy???
Marcin
Marcin 27.12.2019, 17:02
To bardziej wrocławski alarm co w neta patrzy na dębickie czujniki.
jola
jola 29.12.2019, 12:57
Chyba ukraiński ?
Matiiii
Matiiii 16.01.2020, 17:59
A co z Krakowskim ? Nie zapominać o mnie!
Dębiczanin
Dębiczanin 26.12.2019, 23:04
Chyba nie milczy, tylko całkiem nieźle opisuje smog
Wincenty