Grali i śpiewali dla papieży, teraz wystąpią w Dębicy

  • 31.12.2019, 08:18 (aktualizacja 03.01.2020, 18:15)
  • Janusz Grajcar
Grali i śpiewali dla papieży, teraz wystąpią w Dębicy
Zespół Dziecięcy Promyczki Dobra i Orkiestra z Łącka pod dyrekcją Stanisława Strączka wystąpią w środę 8 stycznia w kościele Ducha Św. w Dębicy.

Obie grupy dadzą koncert pt. Z kolędą Jana Pawła II. Jego początek zaplanowany został na godz. 17:00. Zapraszają na niego parafia Matki Bożej Anielskiej, Katolickie Cetrum Edukacji Kana i Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Zespół Promyczki Dobra działa w Nowym Sączu od 1991 roku. Na początku wykonywał piosenki pielgrzymkowe i oazowe. Od 2003 r. rozpoczął współpracę z kompozytorem i pianistą jazzowym Joachimem Menclem, który komponuje dla niego piosenki, tworzy aranżacje i jest producentem muzycznym nowych płyt. Nagrana przez Promyczki Dobra Koronka do Bożego Miłosierdzia towarzyszyła pielgrzymom podążającym do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach w czasie ŚDM – Kraków 2016.

W 2015 roku zespół nagrał płytę CD „Z kolędą u Jana Pawła II” na której dzieciom towarzyszy Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza. Wielkim zaszczytem dla zespołu było pożegnanie papieża Franciszka na lotnisku BALICE po ŚDM Kraków 2016.

Orkiestra Dęta Ogniska Muzycznego im. Tadeusza Moryto powstała w 1947 roku w oddalonym o 2 km od Łącka Czerńcu, przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Założycielem orkiestry był Tadeusz Moryto, ówczesny działacz kultury i organista w kościele parafialnym w Łącku. W 1957 roku orkiestra przeniosła swoją siedzibę do Łącka, gdzie działa do chwili obecnej, pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas koncertów prezentuje się w pięknych strojach regionalnych "górali białych". W swoim repertuarze orkiestra posiada utwory z muzyki regionalnej i poważnej, utwory patriotyczne, religijne, rozrywkowe, standardy muzyki jazzowej, oraz muzykę marszową.

Uczestniczy w wielu koncertach w Polsce i za granicą, uświetnia wszystkie uroczystości regionalne, państwowe, kościelne. W czasie pielgrzymki Ojca Św. do Polski w 1998 roku orkiestra uświetniła uroczystość kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu, a rok później orkiestra koncertowała dla Papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie.

W roku 2003 orkiestra koncertowała w Stanach Zjednoczonych oraz na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Od roku 1988 do chwili obecnej orkiestrą dyryguje ppłk SG dr hab. Stanisław Strączek. Pod jego batutą orkiestra osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny i należy do najlepszych amatorskich orkiestr Małopolski.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe