Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani w dębickim Mechaniku

  • 03.01.2020, 09:27 (aktualizacja 03.01.2020, 09:53)
  • Tomasz Ratuszniak
Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani w dębickim Mechaniku fot. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy.
Jeszcze do 10 stycznia w Izbie Patrona Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy oglądać można wystawę pt. Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani, przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Tematem ekspozycji są losy zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Poza informacjami o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768-1956 zamieszczono materiały przekazane przez osoby mieszkające obecnie w województwie podkarpackim, które były deportowane lub internowane z ZSRS. Na kilkunastu planszach zaprezentowano fotografie, dokumenty i pamiątki z zesłania. Osobna plansza poświęcona jest działalności Związku Sybiraków oraz staraniom w kierunku zachowania pamięci o „Golgocie Wschodu” - czytamy na stronie IPN.

Podczas otwarcia wystawy uczniowie ZSZ nr 1 mieli okazję wysłuchać prelekcji Macieja Rędziniaka z rzeszowskiego IPN, który przybliżył im temat deportacji ludności polskiej do Rosji.

 

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe