Królowie od karczmy woleli stajenkę - zdjęcia

  • 06.01.2020, 19:19 (aktualizacja 07.01.2020, 17:44)
  • Janusz Grajcar
Królowie od karczmy woleli stajenkę - zdjęcia
Na nic zdały się zaklinania gospodarza z Borowej, który w bogatych gościach widział suty zarobek dla siebie. W pobudowanej na sołeckim gruncie karczmie nie przyjął rodzącej Maryi, nie zagościli więc też u niego długo Kacper, Melchior i Baltazar. Trzej królowie tylko przez chwilę zasiedli za stołem, a później zabrali swoje orszaki i cudów poszli szukać w mizernej stajence.

Po drodze zawitali jeszcze na dwór Heroda, który bardzo się przeraził słysząc, że mędrcy ze wschodu szukają króla, który miał się narodzić w rządzonym przez niego kraju. Za podszeptem diabła wezwał uczonych w piśmie, by ich zapytać o zdanie. Ostatecznie nic jednak nie osiągnął, a jego goście ruszyli w dalszą trasę wiedzeni przez gwiazdę.

Ta zaprowadziła ich do szopki, a wraz z nim zaszli tam pastuszkowie, by pokłonić się Maryi i Józefowi, a przede wszystkim nowonarodzonemu Jezusowi. To tylko duży skrót wydarzeń, które dzisiejszego południa rozegrały się w Borowej.

Mieszkańcy tej wsi mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli dzięki zaangażowaniu wielu osób. Nad przygotowaniami pieczę sprawowały trzy panie: Marta Wilk, Gabriela Kozioł i Ewa Małek. W rolę Kacpra wcielił się Wieńczysław Wilk, Baltazarem był Piotr Małek (redakcja zastanawia się, jak długo musiał później myć twarz), a Melchiorem Piotr Kozioł.

Szaty Heroda przywdział Mirosław Kleszcz, a Maryję i Józefa znakomicie zagrali Izabela i Tadeusz Bączkowie. Ról do wypełnienia było znacznie więcej, dlatego w przygotowaniu ulicznych jasełek włączyły się niemal wszystkie dzieci ze szkoły podstawowej, a także inni dorośli, m.in. druhowie OSP w Borowej. W drodze przygrywała orkiestra złożona z lokalnych instrumentalistów.

Wiernym w drodze towarzyszył też proboszcz, ks. Jan Wierzba. Stroje dla Kacpra, Melchiora i Baltazara, ale też Heroda, flagowych i diabłów uszyła Lidia Smagacz. A po zakończeniu na wszystkich czekał bigos i coś słodkiego. Zadbały o to członkinie Koła Aktywnych Kobiet.

Poniżej galeria zdjęć z tego wydarzenia. Autorką fotografii od 1 do 4 oraz od 47 do 53 jest Magda Krężel.

Czytaj też W kolędowaniu prym wiodła sołtyska

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe