Odwiert gotowy, znaleźli wody termalne

  • 14.01.2020, 14:31 (aktualizacja 14.01.2020, 15:28)
  • Grzegorz Król
Odwiert gotowy, znaleźli wody termalne
Zakończyły się roboty przy wykonaniu odwiertu geotermalnego Dębica GT-1. A co najważniejsze - zakończyły się sukcesem. W Dębicy, pod ziemią, znajdują się wody geotermalne.

Odwiert badawczy miał dać odpowiedź na to, czy na naszym terenie znajdują się wody, które można by było wykorzystać w ciepłownictwie. Prace ruszyły jesienią ubiegłego roku i właśnie władze miasta na stronie urzędu poinformowały o zakończeniu robót.

- W styczniu otwór osiągnął głębokość końcową 3410 m - czytamy na stronie.

Podczas wiercenia otworu, na głębokości pomiędzy 1907 a 2836 m, stwierdzono wody termalne o temperaturze 65-70 stopni Celsjusza. Teraz otwór częściowo zostanie zlikwidowany, a w przyszłości być może prowadzone będą dalsze prace, które będą polegać na badaniach geofizycznych celem możliwości wydobycia wód. Na to jednak potrzebne będą pieniądze, które burmistrz ma nadzieję zdobyć.

- W czwartek będziemy na ten temat rozmawiać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska - mówi Mariusz Szewczyk.

Koszt wykonania odwiertu to blisko 21 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 19 650 000 zł.

Czyta także: Przyjedzie Władysław Kosiniak-Kamysz

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Niewyspany
Niewyspany 20.01.2020, 15:15
Ok. W koncu nie bede słyszał tego hałasu. To teraz jak skończycie naprawcie droge którą zajechali nam kierowcy od was . Tak tak to ta nie utwardzona reszte drogi Rzecznej
po dębicku
po dębicku 19.01.2020, 17:12
Wodę termalną poświęcić , otwór zasypać .
Jan
Jan 17.01.2020, 08:52
Za 20 mln złotych można ponad 1000 domów przełączyć na ogrzewanie gazowe zakładając 20.000 PLN na przepięcie 1 domu, żeby oczyścić powietrze w mieście. Pozostaje pytanie tylko czy dla takiej inicjatywny dofinansowanie byłoby równie duże?
tom
tom 30.01.2020, 10:05
Za ten gaz o którym piszesz trzeba zapłacić człowieku. A jeśli masz wodę o temp ok 70 stopni to ogrzewasz domy przez długie lata-rozumiesz różnicę? Koszty to utrzymanie infrastruktury.Koniec kropka panie Janie-Matematyku/
Owad
Owad 18.01.2020, 19:09
A po co ten gaz jak masz wody termalne tylko sie pod nie podłączyć i nie trzeba żadnego gazu kupować i spalać trując środowisko bardziej niż byś węglem palił, zadaptować intalację i tłocznię termalnej ciepłej wody i powietrze jest czyściutkie i w domach ciepło bez mega niebezpiecznego gazu
ara
ara 16.01.2020, 08:42
Odwierty robi sie aby w razie powodzenia kontynuowac prace a nie zasypywac i czekac co dalej? Jesli przez rok dwa nic nie ruszy to znaczy ze ktos zabawil sie w odkrywce za 20mln zl i tyle,Panie Szewczyk....mam nadzieje ze przed koncem pana kadencji zaczniecie stawiac na te wody geotermalne bo w przeciwnym wypadku bedzie to smierdzialo bardzo dlugo.Tak jak ktos wyzej napisal ...za te pieniadze mozna by wiele w tym miescie zrobic a nie informacyjnie wykopac dziure i sie tym chwalic
studentka
studentka 17.01.2020, 15:39
Wiedza kosztuje....
staszek
staszek 15.01.2020, 22:13
Górale takich odwiertów zrobili 5 ! Tylko że trochę droższych bo głębiej musieli kopać.
Inwestycja zwraca się w ciągu roku a później już same zyski.Czy w Dębicy nikt nie słyszał o basenach termalnych?!
36,6
36,6 30.01.2020, 11:55
troszkę głębiej musieli kopać... Tak i o to chodzi, temperatura jest za niska na baseny termalne.
alojzy
alojzy 16.01.2020, 14:11
polecam ortopede bo psychiatra juz nie pomoze 1 rok i zwrot inwestycji smieszny czlek z ciebie
Kobzan
Kobzan 14.01.2020, 22:44
Trybunał stanu za taką kradzież się należy przecież to paranoja. Za taką kasę mozna było wymienić wszystkim piece i już było by po problemie
bazi
bazi 14.01.2020, 22:22
"Podczas wiercenia otworu, na głębokości pomiędzy 1907 a 2836 m stwierdzono wody termalne" czy ktoś wie co mówi, czy tylko mówi, żeby się pokazać? Czyli złoże ma ponad 900m?
Nie wiem, śmiać się czy płakać
jam2
jam2 14.01.2020, 22:16
Spokojnie. Ty też nie będziesz zadowolony. Podwyżki od stycznia 2020;)
100 milionów
100 milionów 14.01.2020, 22:07
20 (DWADZIEŚCIA) MILIONÓW za odwiert !!! Teraz wiadomo dlaczego tak bardzo szukano "łupków" i je znaleziono - tylko się ich wydobywać nie opłaca ! A odnośnie ciepłej wody, to toruniem nigdy nie będziemy...
sołtys z Karlina
sołtys z Karlina 30.01.2020, 11:57
W Toruniu Rydzyk ma podobną temperaturę i dogrzewa się wodę tradycyjnie / kotłownie gazowe /....
****
**** 16.01.2020, 11:32
Ojciec dyrektor swoje wody termalne dogrzewa w sposób konwencjonalny, też miał ponad 60 stopni C. W Wielkopolsce Spółdzielnia Mieszkaniowa postanowiła również wykorzystać energię termalną do ogrzewania mieszkań - koszty eksploatacji wód plus spłata kredytów na ten cel / S-nia jest niewielka / generują rachunki po kil;ka i kilkanaście tysięcy na mieszkanie. Żeby to się oplacało to musi być o wiele wyższa temperatura wód.To nie są termy takie jak na Wyspie Małgorzaty czy nawet w Bardejovie czy naszej Białce.
jam
jam 14.01.2020, 20:53
Platforma Obywatelska nie j będzie zadowolona ?/?
@
@ 14.01.2020, 22:14
Głupiś!

Pozostałe