Konta starostwa i gminy Czarna zablokowane. Restrukturyzacja banku PBS

  • 17.01.2020, 12:35 (aktualizacja 17.01.2020, 13:25)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Konta starostwa i gminy Czarna zablokowane. Restrukturyzacja banku PBS
Dwa samorządy w powiecie nie mają dostępu do swoich pieniędzy. To skutek przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, którą rozpoczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wszystkie placówki PBS, również ta w Dębicy, zostały zamknięte. Klienci nie mają dostępu do swoich kont. Ci indywidualni do wtorku - tak wynika z informacji na stronie banku.

Dostęp do pieniędzy straciły także samorządy. W całym województwie kilkanaście, u nas samorząd powiatu i gminy Czarna.

- Nie wiem, co będzie. To zupełnie nowa sytuacja i - nie ukrywam - dla nas bardzo poważna - mówi starosta Piotr Chęciek.

Finansowy paraliż może oznaczać między innymi wstrzymanie inwestycji, czy wypłatę pensji dla pracowników. 

Podobna sytuacja jest w gminie Czarna.

- Nie mamy dostępów do kont, nie można dokonywać żadnych wpłat ani wypłat. Ale spokojnie czekamy na wyjaśnienie sytuacji - mówi sekretarz Mirosław Perz.

Starosta Piotr Chęciek zapowiada, że w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu z wojewodą, zorganizowanym w tej sprawie. Póki co, zwraca się z prośbą do mieszkańców, by wstrzymali się z wpłatami na konto starostwa, poza tymi wykonywanymi na miejscu w urzędzie, za pomocą karty.

- We wtorek mamy mieć dostęp do konta. Ale co tam zastanę? Nie mam pojęcia - mówi starosta.

Więcej w najbliższym numerze OL.

 

Agnieszka Majba-Pochwat

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
skutki decyzji dla pbs
skutki decyzji dla pbs 20.01.2020, 11:02
Z chwilą doręczenia decyzji o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji zarząd Banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone. Bankiem kieruje teraz Pan Paweł Małolepszy jako administrator z ramienia BFG.
W przypadku przymusowej restrukturyzacji udziały członkowskie w PBS oraz jego obligacje zostają umorzone. Część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, dużych firm i innych podmiotów nieobjętych gwarancjami zostaje w banku w restrukturyzacji w celu pokrycia strat i zostanie finalnie utracona. Pokrycie strat jest niezbędne, aby możliwe było zaangażowanie środków Funduszu. Natomiast depozyty do wysokości równowartości 100 tys. euro są niezmiennie gwarantowane przez BFG.
PBS zostanie podzielony. Zdecydowana większość jego majątku i zobowiązań, a także klienci i pracownicy, będzie przeniesiona do nowej instytucji – Banku Nowego BFG S.A., który mając 100 mln zł kapitału gwarantuje kontynuację jego działalności. Celem BFG jest doprowadzenie do sprzedaży Banku Nowego BFG S.A., czyli części byłego PBS, innemu bankowi lub grupie banków.
szukam  pracy
szukam pracy 20.01.2020, 20:46
PUP zawiesił wypłatę zasiłków dla bezrobotnych.
@
@ 21.01.2020, 00:16
Trzeba będzie sobie znaleźć zajęcie.
wtorek cudów
wtorek cudów 19.01.2020, 21:11
Nie wiem czy ktoś sobie wyobraża jak będzie wyglądało poniedziałkowe popołudnie - pierwsze kolejki do oddziałów i komitety kolejkowe. Wtorek - wszyscy indywidualni będą chcieli wypłacić wszystkie swoje pieniądze, co się okaże niemożliwe bo w bankach nie będzie tyle pieniędzy. Oj będzie się działo ...
mydlenie oczu
mydlenie oczu 18.01.2020, 19:43
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że tzw. "przymusowa restrukturyzacja" to tylko zastępcze określenie upadłości. Różnica jest tylko taka, że w przypadku upadłości banku jednostki samorządu terytorialnego straciłyby 100% swoich środków, a w przypadku "przymusowej restrukturyzacji" istnieje szansa, że cześć środków uda się odzyskać. Jedno jest już pewne i wspomniał o tym pan Mirosław Panek, prezes BFG, że na pewno część depozytów jednostek samorządu terytorialnego, a także dużych firm, zostanie finalnie bezpowrotnie utracona.

Aleks
Aleks 18.01.2020, 18:59
Gdyby to dotyczyło Urzędu Miasta Dębica to naczelny komentator miasta na swoim Facebook-u na pewno zrobiłby całą dywagację w tym zakresie...
Paweł
Paweł 19.01.2020, 18:05
Bardzo dobry komentarz Panie Przewodniczący Cebula może parę mysli na temat beztroski zarządu powiatu, pani skarbnik powiatu. Tak jak zwykle ma Pan w zwyczaju odnosząc się do działań burmistrza miasta. czekamy...!!!!!
Agata
Agata 19.01.2020, 21:44
Dajcie spokój przewodniczącemu miejskiej rady. Sprawa powiatowa - zobaczymy jaka mądra będzie jutro na sesji opozycja z liderem Lipką na czele :D
lipa
lipa 18.01.2020, 19:56
Jak jesteś taki kozak to bądź powiatowym komentatorem i pisz pod nazwiskiem na fejsie a nie jak troll anonimowo
ja brzoza
ja brzoza 19.01.2020, 21:25
Może sam się podpiszesz skoro dajesz innemu takie rady.
kwestia czasu
kwestia czasu 18.01.2020, 15:46
To jest koniec bastionu PISu. Wiele jednostek samorządu terytorialnego się nie podniesie.
Renia
Renia 18.01.2020, 21:15
coś ponad 30 podkarpackich miało tam konta, dziwię się zwłaszcza dużym JST, że nikt nie przewidział tego co się może stać. Bo o problemach tego banku słychać od lat!
Dominika
Dominika 18.01.2020, 22:33
No w starostwie przetarg był za poprzedniej władzy i umowa dalej trwa więc to nie takie łatwe do zmiany. Pojęcie trza mieć zanim się wypowie!
Renia
Renia 19.01.2020, 11:35
Zaczyna się zrzucanie odpowiedzialności na poprzedników, jakie to wasze... ale już ponad rok rządzicie i w pełni bierzecie odpowiedzialność za to co się dzieję!
Dominika
Dominika 19.01.2020, 20:23
Puknij się Dominik (żadna z Ciebie Renia) w głowę - mieli w starostwie wypowiedzieć legalnie zawartą przez poprzedników umowę? Byłby płacz o zapłacone kary i niewiadomo co. Nie znasz całego obrazu to się nie wypowiadaj...
Renia
Renia 20.01.2020, 00:38
Nie wiem dlaczego ma się puknąć jakiś dominik, ja uważam, że jak się przejmuje władze to się robi audyt, tak aby wiedzieć co i jak, zresztą już ponad rok od tego przejęcia minął. Więc proszę o odpowiedzialność i wskazanie osoby, która w Starostwie za to co się dzieję odpowiada! Po drugie jak w tak dużej jednostce zarządza się ryzykiem?
Maja
Maja 18.01.2020, 11:19
Ja rozumiem Gminę Czarna na której terenie jest tylko jedna placówka bankowa i to PBS więc wybór tego banku był oczywisty ale jakim prawem Starostwo korzysta z usług PBS jako instytucja "państwowa" skoro w Dębicy są "państwowe" banki... PKO !!!!!
i tyle
i tyle 18.01.2020, 13:13
Przetarg był, wystarczy sprawdzić...
Bankowiec
Bankowiec 18.01.2020, 21:17
i co z tego, że był przetarg, można było zawrzeć w nim punkty dotyczące płynności czy ilości aktywów?! Ktoś powinien za to odpowiedzieć, po to jest zatrudnionych sporo urzędników aby pilnować wiele spraw!
i tyle
i tyle 19.01.2020, 08:06
Pretensje do poprzedniego zarzadu powiatu miej PSL RIS PO SLD - oni robili przetarg i umowe ktora niestety nadal obowiazuje...
Renia
Renia 19.01.2020, 11:41
PiS rządzi już ponad rok, ale jak zwykle to nie my tylko oni... Jakie to przewidywalne. Kto w starostwie bierze odpowiedzialność za strategiczne decyzje, za strategiczne zarządzanie?
i tyle
i tyle 19.01.2020, 20:25
Jest ciągłość władzy - weszli w prawa i obowiązki dotychczasowego zarządu. Jeśli poprzednicy skopali przetarg i ktoś to wykaże, to pewnie będzie ktoś z poprzedniego zarządu pociągnięty do odpowiedzialności. Darujcie sobie bicie politycznej piany i zacieranie rąk na odwołanie starosty, którego rządy tak Was bolą!
wyborca
wyborca 19.01.2020, 21:23
Czy bolą? Zamiast latać po imprezach i wygłaszać tanie teksty wzięli by się za robotę! A czy się do tego nadają? Widać niekoniecznie!
Ewa
Ewa 18.01.2020, 12:54
To nieprawda, że w gminie Czarna jest tylko placówka PBS! Od wielu lat w Czarnej działa oddział bardzo dobrego banku BSR z Krakowa, który wcześniej prowadził konta gminy Czarna, ale to wójt Chudy przeniósł rachunki urzędu do PBS namawiając zresztą do tego samego pracowników gminy i szkół (wielu skutecznie).
boguś
boguś 21.01.2020, 08:58
tajemnicą poliszynela jest powód którym kierował się przy tej decyzji wójt gminy czarna, ale o tym sza ...ten wójt zawsze wie wszystko najlepiej, jest nieomylny i wszystkowiedzący
~
~ 18.01.2020, 14:41
Zgadza się, w Czarnej od kilkudziesięciu lat funkcjonuje Bank Spółdzielczy BSR dokładnie w tym samym budynku co siedziba Urzędu Gminy. Natomiast placówkę PBS w Czarnej, a ściślej jednoosobowy punkt obsługi klienta, uruchomiono nie tak dawno, dopiero wtedy jak Urząd Gminy Czarna przeniósł do PBS swoje konta.
Pio
Pio 18.01.2020, 11:07
No pięknie! Goście z kartami PBS odbijają się od kasy i odstawiają całe wózki na półki bo nie ma czym zapłacić! Gratuluję wyboru banku i jeszcze bardziej jeśli w nim zostaną :)
tt
tt 17.01.2020, 18:48
Zadziwiające ze powiat nie interesowal sie wcześniej sytuacja banku. PBS juz od 2 lat mial poważne klopoty ..wystarczyło poczytac artykuly ekonomiczne dostępne nawet w Internecie....a teraz zdziwienie..pytanie co z pieniędzmi czy wszystkie zostana teraz odzyskane
zainteresowany
zainteresowany 19.01.2020, 09:14
Podaj kilka stron, chętnie poczytam.
Wujek Google
Wujek Google 19.01.2020, 12:22
Kiepską kondycję finansową PBS miał już w 2015 roku, kiedy to w raporcie finansowym wykazał dodatkowe 47 mln zł zysku dzięki przeniesieniu do spółki zależnej znaku towarowego. Oczywiście Komisja Nadzoru Finansowego zaprotestowała i nakazała korektę raportu. PBS zawsze kombinował, stosował kreatywną księgowość i wykazywał miliony na papierze, których nie miał. W Internecie jest mnóstwo informacji na ten temat - wystarczy tylko zapytać Wujka Google i masz!
Pawel
Pawel 18.01.2020, 09:25
Dominik to samo piszesz na fejsie wiec mozesz sie tu podpisac.
Tedi
Tedi 18.01.2020, 08:37
Ktoś za ten stan rzeczy powinien odpowiedzieć!
Wyborca
Wyborca 18.01.2020, 07:54
Dokładnie! Zarobki tam niektorzy maja bajońskie - po kilkanaście tysięcy złotych. Po to aby przewidywać niektóre sytuacje i reagować! Ktoś powinien, za to odpowiedzieć, dobrze jest się lansować ale odpowiedzialność też jest!
też wyborca
też wyborca 18.01.2020, 13:09
czyli nie nadają się by rządzić powiatem
...
... 17.01.2020, 15:39
Sama forma "komunikatu" jest już skandaliczna !!!

Pozostałe