Nieżyt gardła - czym jest? Skuteczne sposoby leczenia

  • 17.01.2020, 13:58
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Nieżyt gardła - czym jest? Skuteczne sposoby leczenia
Ból, nadmierne uczucie suchości, drapanie, pieczenie i zaczerwienienie to główne objawy nieżytu gardła. To stan zapalny, za który zwykle odpowiada infekcja wywołana przez wirusy (w większości przypadków) lub bakterie. Co więcej, nieżyt gardła może przybierać różne formy - ostrą lub przewlekłą. Co zatem warto o nich wiedzieć i jak z nimi walczyć?

Co wywołuje nieżyt gardła - przyczyny

Nieżyt gardła, poza infekcjami, mogą wywołać różnego rodzaju czynniki drażniące. Za stan zapalny może odpowiadać m.in. oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, palenie papierosów czy przeciążenie narządu głosu. Warto jednak podkreślić, że są to stany, które same w sobie zwiększają ryzyko zakażeń. Stąd też należy przyjrzeć się im bliżej.

Infekcje wirusowe

Odwołując się do wymienionych wyżej form nieżytu gardła, z infekcjami wirusowymi wiąże się jego ostra postać. Poza problemami z gardłem towarzyszy im także podwyższona temperatura, bóle kostno-stawowe, może pojawić się nieżyt nosa oraz kaszel. Za przeziębieniem - jak potocznie nazywamy zakażenia wirusowe - stoją przede wszystkim rhinowirusy, adenowirusy, a także wirusy paragrypy oraz grypy. W tym przypadku zwykle wystarczy leczenie objawowe. Jeżeli nie wystarcza i dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, dopiero wtedy konieczna staje się antybiotykoterapia.

Infekcje bakteryjne

Jak to zostało wspomniane, zakażenia bakteryjne leczy się przy pomocy antybiotyków. Za ostry nieżyt gardła, który wywołany jest tego typu patogenami, odpowiadają przede wszystkim paciorkowce, chociaż może być to również gronkowiec złocisty czy dwoinka zapalenia płuc. W tym przypadku objawy są znacznie intensywniejsze niż przy przeziębieniu i co istotne, pojawiają się nagle - mogą rozwinąć się nawet w przeciągu kilku godzin. Obserwowane są wtedy dodatkowo takie symptomy, jak nalot i zmiany ropne w kryptach migdałków czy powiększone węzły chłonne.

Obie opisane wyżej infekcje wiążą się z nieżytem gardła w ostrej formie. Jeśli zaś chodzi o postać przewlekłą, jej źródła to w większości wcześniej wymienione czynniki drażniące. Należy do nich także nieustannie spływająca wydzielina z zatok, co często zdarza się w przebiegu stanu zapalnego tego obszaru, czy też refluks żołądkowo-przełykowy (cofająca się z żołądka treść podrażnia gardło).

Nieżyt przewlekły różni się od nieżytu ostrego nie tylko przyczynami, lecz także objawami. W tym przypadku są one mniej intensywne i opierają się głównie na chrypce, drapaniu, poczuciu suchości oraz kasłaniu i chrząkaniu. Chociaż mogą wydawać się mniej dotkliwe, one także wywołują duży dyskomfort i co ważniejsze, nie można ich bagatelizować, bo zwiększają ryzyko dalszych powikłań.

Jak leczyć nieżyt gardła?

* Płukanki - to jeden z częściej stosowanych domowych sposobów łagodzących nieżyt gardła. Świetnie sprawdzają się m.in. płukanki ziołowe - z tymianku, szałwi, rumianku etc. Należy przygotować napar z danego zioła, ostudzić go, a następnie płukać gardło (3-4 razy dziennie).
Pomocne są także płukanki z roztworu sody oczyszczonej (działają m.in. antyseptycznie) - łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Należy jednak uważać, aby roztwór nie był zbyt mocny, ponieważ może wtedy dodatkowo podrażniać tkanki.

* Siemię lniane - można przygotować z niego zarówno płukankę, jak i popijać drobnymi łykami. Każda z tych opcji opiera się na rozdrobnionych nasionach siemienia, które po zalaniu gorącą wodą, zostawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut. W tym czasie wytworzy się zawiesina, którą płuczemy gardło lub wypijamy. Mikstura pozostawi na tkankach swego rodzaju warstwę ochronną, co pomoże złagodzić ból, ułatwi regenerację podrażnionych błon śluzowych oraz silnie nawilży.


* Miód - wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, łagodzące, nawilżające, regenerujące oraz immunostymulujące.
Można zastosować go na kilka sposobów, np. rozpuścić łyżkę miodu w szklance ciepłej wody i powoli popijać - w formie roztworu miód szybciej dociera do tkanek oraz narządów w całym organizmie. W walce z nieżytem gardła sprawdzi się także w formie podobnej do pastylek do ssania - łyżeczkę skrystalizowanego miodu ssiemy aż do całkowitego rozpuszczenia (tak, aby miód miał jak najdłuższy kontakt z tkankami gardła). Oczywiście warto postawić także na profesjonalne środki, w których miód może stanowić jeden z naturalnych składników. W połączeniu np. z witaminą C oraz cynkiem zadziała wspierająco w trakcie leczenia nawet silnych stanów zapalnych.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe