Protestują, bo nie chcą przenosić szkoły (zdjęcia)

  • 20.01.2020, 10:03 (aktualizacja 20.01.2020, 11:52)
  • Ryszard Pajura
Protestują, bo nie chcą przenosić szkoły (zdjęcia)
Przed Starostwem Powiatowym w Dębicy odbył się rano protest przeciwko planom przeniesienia Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu do budynku ZSZ nr 1 w Dębicy. Dzisiaj na sesji Rady Powiatu mają zapaść decyzje w tej sprawie.

Rada Pedagogiczna skierowała w tej sprawie petycję do Rady Powiatu, na ręce jej przewodniczącego Michała Maziarki. Pod budynkiem starostwa pod protestem podpisy składali też uczniowie.

Więcej informacji po zakończeniu posiedzenia Rady Powiatu oraz w jutrzejszym wydaniu tygodnika Obserwator Lokalny.

Zobacz zapis relacji na żywo

.

Petycja Rady Pedagogicznej ZSZ w Pustkowie-Osiedlu, dotycząca planów zmiany lokalizacji szkoły - ZSZ w Pustkowie-Osiedlu

Jako członkowie Rady Pedagogicznej oraz pracownicy administracji i obsługi wyrażamy zdecydowany sprzeciw proponowanej zmianie lokalizacji ZSZ w Pustkowie-Osiedlu.  Przestawiamy argumenty popierające nasze stanowisko, z których każdy postaramy się uzasadnić.
1. Koszty utrzymania budynku naszej szkoły w 2019 r. wyniosły 228 766,12 zł, co stanowi 11% budżetu szkoły (wyliczenia księgowej ZSZ w Pustkowie-Osiedlu), a nie jak podano nam 20% według obliczeń Starostwa. W poprzednich latach były to podobne koszty.
Wydatki budżetowe ZSZ w Pustkowie-Osiedlu zgodnie ze Sprawozdaniem budżetowym Rb-28S  za rok 2019 kształtowały się na poziomie 2 129 126 zł.
W tym:
- wydatki płacowe  739 344,68 zł (82%)
 - wydatki pozapłacowe  389 781,98 zł (18%)
2. Dostosowanie budynku proponowanego na nową lokalizację szkoły wiąże się
z wysokimi kosztami (co możemy ocenić na podstawie posiadanych informacji po przeprowadzonej wizji lokalnej). Zapraszamy do naszej szkoły, aby zrobić konfrontację.
3. Posiadamy pracownię gastronomiczną i hotelarską wyposażoną zgodnie z zaleceniami OKE do przeprowadzania egzaminów zawodowych, a podpisane umowy obligują nas do ich przeprowadzania na certyfikowanych stanowiskach (w proponowanej lokalizacji nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminów zawodowych). Na wyposażenie pracowni wykorzystaliśmy środki w wysokości ponad 400 tysięcy  złotych w ramach projektu unijnego ,,Podkarpacie stawia na zawodowców.”
4. Ograniczony  dostęp do bazy sportowej uniemożliwi kształcenie uczniów w klasach mundurowych, w których jednym z zasadniczych atutów jest sprawność fizyczna. W naszej szkole sala gimnastyczna jest wykorzystana na zajęciach lekcyjnych w pełnym wymiarze godzin od poniedziałku do piątku, co będzie niemożliwe w proponowanej lokalizacji.
5. Tereny leśne w pobliżu naszej szkoły wykorzystywane są przez klasy mundurowe do ćwiczeń z żołnierzami 33 Batalionu Piechoty Lekkiej oraz podczas nocnych bytowań, zielonej taktyki oraz patroli. Przeniesienie nas do nowej lokalizacji spowoduje konieczność przemieszczenia się na cotygodniowe  zajęcia edukacji mundurowej.
6. Proponowane 8 pomieszczeń (w tym pokój nauczycielski) będzie wiązać się
z trudnościami lokalowymi i w konsekwencji nauką dwuzmianową. W naszej szkole jest 10 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, biblioteka, gabinet pedagoga, gabinet dyrektora, sekretariat, biuro głównej księgowej, dyżurka woźnego i konserwatora oraz dostęp do obiektów sportowych znajdujących się na terenie Pustkowa-Osiedla.
7. Proponowane pomieszczenia nie spełniają wymogów sal lekcyjnych dla naszych uczniów wymagających specjalnego dostosowania (uczennicy na wózku, uczniów z autyzmem).
8. Szkoła współpracuje ze środowiskiem lokalnym od 70 lat, mamy doskonale wypracowane metody działań, których po zmianie lokalizacji szkoły, nie będzie  można kontynuować.
9. Zmiana lokalizacji i dezinformacja spowoduje trudności z naborem do szkoły. Na spotkaniu rodzice zdecydowanie stwierdzili, że w obliczu przeniesienia szkoły do ZSZ nr 1 w Dębicy dadzą swoje dzieci do klas mundurowych w Ropczycach, Tarnowie i Mielcu, zwiększając już i tak dużą (35%) liczbę młodzieży wybierającej szkołę poza granicami powiatu. Podobny zamiar mają rodzice, których dzieci uczą się u nas na innych kierunkach kształcenia.
10. Szkoła uzyskuje bardzo dobre wyniki egzaminów zawodowych, pomimo że posiadamy uczniów na niskim staninie.
11. Od 3 lat sukcesywnie zwiększa się liczba uczniów w naszej szkole: w roku szkolnym 2017/2018 - 130 uczniów, 2018/2019 – 133 uczniów, 2019/2020  - 187 uczniów.
12. Wraz z reformą kształcenia zwiększa się cykl kształcenia w Liceum  Ogólnokształcącym  z 3 do 4 lat oraz w Technikum z 4 do 5,  co będzie generowało większą liczbę uczniów w kolejnych latach.
13. Jesteśmy szkołą innowacyjną, prowadzimy unikatowe kierunki kształcenia Technik Hotelarstwa, Liceum Mundurowe, jako pierwsi w starostwie przystąpiliśmy do projektu ,,Leonardo da Vinci”. Projekty unijne w ramach Erasmus + na staże zagraniczne młodzieży kontynuowane są nadal. Urzędnicy w starostwie oraz dębickie szkoły średnie od nas uczyli się, jak wypełniać wnioski unijne.
14.  Obok młodzieży zdolnej również młodzież mniej zdolna musi się znaleźć w systemie edukacji. Trafia często do nas, do małej szkoły, gdzie czuje się bezpiecznie i nie jest anonimowa. A my naszą wytężoną pracą i zaangażowaniem przygotowujemy ją do zdania egzaminów zawodowych.
Prosimy o wnikliwe przeanalizowanie naszych argumentów i wycofanie decyzji o zmianie lokalizacji naszej szkoły, co w dalszej  perspektywie wiąże się z  jej likwidacją.
W związku z powyższym prosimy o zdjęcie z porządku obrad Sesji Rady Powiatu w dniu 20 stycznia 2020 r. punktu dotyczącego zmiany lokalizacji naszej szkoły.
Prosimy jeszcze Radnych z tego rejonu o przedstawienie swoich argumentów, które miały wpływ na ich decyzję o zmianie lokalizacji szkoły.
Proszę pana Roberta Mazura wybranego głosami mieszkańców Pustkowa, którego syn i  brat chodzili do  ZSZ w Pustkowie - Osiedlu o przedstawienie  argumentów, które zadecydowały o jego decyzji głosowania sprzecznego z postulatami wyborców.
Zwracam się do pana Andrzeja Trzeciaka stałego bywalca w ZSZ, o podanie swoich argumentów za zmianą lokalizacji szkoły. Myślę, iż jego wypowiedź będzie kluczowa dla osób, które oddały na niego głosy.
Zapraszam pana Marka Jaskółkę, który na zebraniu z pracownikami szkoły deklarował swoje poparcie dla ich sprzeciwu w sprawie zmiany lokalizacji szkoły, o podanie przyczyny zmiany decyzji  podczas głosowania za  lokalizacją szkoły w ZSZ nr 1 w Dębicy.

Pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu

Czytaj także:

Uchwała przeszła - szkoła będzie przeniesiona

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chłop z Głobikowej
Chłop z Głobikowej 21.01.2020, 09:37
wicestarosta Pieniążek miał nas najpierw reprezentować jako wójt - nie udało się, potem miał być radnym w Gminie Dębica -bośmy go wybrali - to pomaszerował do powiatu. Teraz tak dba o swoją gminę w której mieszka, że chce przenieść szkołę do Mechanika - co potwierdzili nauczyciele, na sesji. Więc ta uchwała o lokalizacji to taki pierwszy krok do zrealizowania tego planu. Taki to się nam artysta trafił!!! A jak była sesja w tej sprawie - to go nie było. Czyli kita pod siebie... Ciemny lud wszystko kupi!!??
Pani K.
Pani K. 20.01.2020, 20:14
Spoko, niech młodzi protestują, jeśli jest taka potrzeba. Szkoda tylko, że fragmenty ich transparentów poniewierają się teraz po chodniku w okolicach wiaduktu przy sądzie... Trochę słabe takie chamskie śmiecenie.
lipka
lipka 20.01.2020, 10:39
Ludzie oczywiście dali się nakręcić - uchwała jest o utworzeniu dodatkowej lokalizacji zajęć a nie o przeniesieniu/likwidacji szkoły.
dagar
dagar 21.01.2020, 09:05
głosujcie na Pisowców dalej - wicestarosta wyraźnie na spotkaniu powiedział, że jest to w przyszłości likwidacja szkoły ze względów ekonomicznych!!!!!!!!!!
Gracjan
Gracjan 20.01.2020, 22:03
A gdzie był Wicestarosta Pieniążek??? Rozpętał wojnę niech teraz spija śmietankę... Łatwo jest coś palnąć ale trzeba ponieść konsekwencje... Ale lepiej zniknąć...
Tylko Pustków - Osiedle
Tylko Pustków - Osiedle 20.01.2020, 14:36
Każdy kto rozumiem całą sprawę to wie że jest to początek wygaszenia szkoły. Jak szkoła z Pustkowa- Osiedla będzie miała dryga lokalizację w Dębicy????? Sam Wice Starosta Pieniążek powiedział na spotkaniu w Pustkowie-Osiedlu ze jest to przeniesienie do mechanika do sal nad warsztatami.
Ludzie potrafią słuchać - więc trzeba ponieść konsekwencje tego co się mówi. Brawo nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Pozostałe