Sklep żeglarski Gill

  • 20.01.2020, 10:15 (aktualizacja 21.01.2020, 11:57)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Sklep żeglarski Gill
Ostatnia dekada to intensywny rozwój sportów motorowodnych i żeglarstwa. Sprzyja temu wzrost dochodów Polaków oraz chęć aktywnego spędzania czasu. Poprawa warunków infrastruktury w portach żeglarskich, dobre zaopatrzenie w sklepach oraz baza noclegowa, także sprzyjają aktywności nad wodą. W dalszej części artykułu dowiemy się gdzie Polacy najchętniej wybierają się na żagle, jakie są koszta własnego jachtu lub czarteru. Dowiemy się także co jest niezbędne podczas uprawiania sportów wodnych.

Gdzie najchętniej uprawiamy żeglarstwo?
Niezmiennym liderem pozostają Mazury. Takie miejscowości jak Giżycko, Mikołajki czy Węgorzewo są oblegane przez turystów, wśród których żeglarze stanowią większość. Sprzyja temu intensywny rozwój infrastruktury i poprawy warunków. Standardem jest dostęp do prądu, bezprzewodowego internetu, umywalek i prysznicu. Rozwój cywilizacyjny nie zmienia faktu, że nasz region Polski traci swój atut dziewiczych terenów przyrodniczych. Nadal są miejsce gdzie można dopłynąć tylko żaglówką i cieszyć się pięknem przyrody, ciszą i brakiem innych ludzi. Cumując nad jeziorze Bełdany koło Mikołajek, możemy podziwiać Koniki Polskie, dziko żyjące w lesie. Lasy obfitują w jagody i grzyby. Całość sprawia, że urlop spędzony na żaglówce jest coraz popularniejszy. Wspomniana poprawa infrastruktury to przede wszystkim warunki higieniczne w portach żeglarskich, rozwój zaopatrzenia - w każdej miejscowości turystycznej jest sklep żeglarski oferujący kompletne wyposażenie do łodzi motorowodnych i jachtów żaglowych. Oprócz sklepów żeglarskich i spożywczych, miłośnicy sportów wodnych mają do dyspozycji profesjonalne serwisy ASO silników stacjonarnych i zaburtowych. Równie popularne jest pływanie morzu Bałtyckim oraz mniejszych akwenach typu jezioro Zegrzyńskie zlokalizowane na północ od Warszawy. Zarówno w Warszawie jak i Trójmieście jest kilka dużych i dobrze zaopatrzonych sklepów żeglarskich, których ofertę możemy sprawdzić w swoim smartfonie.

Kolejnym miejscem, które Polacy wybierają na żeglowanie jest Grecja i Chorwacja. Jest to rosnący trend, wręcz moda wśród polskich żeglarzy. Sprzyjają temu piękne krajobrazy nadmorskich skał, krystalicznie czysta, morska woda oraz pewna pogoda. To właśnie pogoda jest najczęściej wskazywana przez polskich turystów. Dodatkowym atutem żeglowania nad morzem Śródziemnym jest wysoki standard oferowanych jachtów. Miejscowości turystyczne w tych krajach posiadają dobrze zaopatrzone sklepy i infrastrukturę techniczną poprawiającą codzienny wypoczynek. Standardem jest dostęp do prądu, internetu czy prysznicu.

Czarter czy własny jacht?
Najczęstszą formą wypoczynku nad wodą jest czarterowanie łódki lub jachtu. W myśl zasady, że nie trzeba budować browaru by napić się piwa. Zdecydowana większość jachtów żaglowych na naszych akwenach stanowią wyczarterowane jednostki. Jak podaje Wikipedia, stanowią one około 80% wszystkich jednostek pływających w szczycie sezonu. Własny jacht to wydatek oraz problem z przechowywaniem tak dużej jednostki pływającej. Na własną żaglówkę decydują się głównie osoby mieszkające w pobliżu akwenów, dzięki czemu każdy wolny weekend czy urlop mogą spędzać aktywnie, bez ponoszenie dodatkowych kosztów oraz stresującego rezerwowania terminu czarteru.

Jakie są koszta żeglarstwa?
Jeśli jesteśmy już przy kosztach to poznajmy fakty. Zakup używanej żaglówki to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo 20-letnia Sasanka wyceniana jest na 15 - 20 tys zł, a kilkuletnia Antilla to wydatek rzędu 60 - 80 tys. zł. Najczęściej na rynek wtórny trafiają jednostki po czarterowe.
Nowe żaglówki to wydatek ponad 100 tys. zł. Można kupić tańsze, ale będą to małe niekomfortowe jednostki.
Najdroższą formę aktywności nad wodą stanowią łodzie i jachty motorowodne, których ceny często przekraczają milion złotych. Są to duże, komfortowe i luksusowo wyposażone jachty.
Na przeciw osobom sporadycznie korzystającym z żeglarstwa wychodzą wspomniane już poprzednio firmy czarterowe. Koszt najmu żaglówki wynosi od 200 do 1000 zł za dobę, na cenę ma wpływ wielkość żaglówki oraz termin wynajmu. Najwyższe ceny są w szczycie sezonu letniego. Najdroższe są jachty motorowodne, których koszt najmu często wynosi ponad 1.000 zł za dobę. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że jacht motorowy, w przeciwieństwie do żaglówki zużywa duże ilości paliwa. Dzienna frajda pływania na mocnym silniku to dodatkowe kilkaset złotych za paliwo. Duże jednostki zaburtowe potrafią spalić 50 L paliwa na godzinę pracy. Proszę porównać o ile mniej spalają nasze samochody, na które narzekamy.
W przypadku posiadania własnej jednostki pływającej dochodzi jeszcze koszt zimowania w porcie. Jest to wydatek kilku tysięcy złotych. Mniejsze kwoty zapłacą żeglarze i motorowodniacy zrzeszeni w portach wędkarskich, gdzie kosztem jest kilkuset złotowa skład roczna. Dodatkowo należy pamiętać, że na własnej łódce coś się zawsze zepsuje, będziemy potrzebowali nowszych rozwiązań np pomp zęzowych. Wizyta w sklepie żeglarskim do najtańszych nie należy. Oferowane produkty są specjalnie produkowane do pracy w szczególnych warunkach atmosferycznych, a więc ich cena jest adekwatna do użytych materiałów.

Co się przyda na żaglach?
Niezależnie od tego czy spędzamy na żaglach kilka - kilkanaście dni w roku, czy też każdy wolny dzień, niezbędna jest profesjonalna odzież żeglarska. Laicy mogą sobie odpuścić sztormiaki, kombinezony i kurtki regatowe, ale obowiązkowo należy zadbać o posiadanie podstawowych elementów garderoby. Składają się na nie żeglarskie okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Miłośnicy sportów wodnych jak żadna inna grupa społeczna, są narażeni na podwójne oddziaływanie odbitych od płaszczyzny wody, promieni słonecznych. Specyficzny kształt chroni oczy przed wiatrem i dostawaniem się słonej morskiej wody. Kolejnym obowiązkowym wyposażeniem są antypoślizgowe buty, czapeczka z daszkiem oraz koszulka - bluza żeglarska z wiatroszczelnej i wodoodpornej tkaniny. Dodatkowo należy pamiętać o posiadaniu obowiązkowych kamizelek i kół ratunkowych.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem żeglarskim GILL https://gillmarine.com.pl dystrybutorem odzieży żeglarskiej marki Gill Marine.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe