Zbieramy pamiątki po Janie Pawle II

  • 22.01.2020, 09:28
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Zbieramy pamiątki po Janie Pawle II
Rozmawiamy z Jackiem Dymitrowskim, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Dębicy:

Z jakiej okazji przygotowujecie wystawę Święty Jan Paweł II w pamięci dębiczan?
– Chcemy ją zorganizować w 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II, które akurat przypada
w Noc Muzeów organizowaną w maju. Nie zapadła jeszcze decyzja, czy to będzie 17 czy 18 maja.

Jakie są szanse, że uda się zebrać pamiątki związane ze spotkaniami mieszkańców z papieżem?
– Kardynał Karol Wojtyła był w Zawadzie, Przeczycy i Dębicy, u Sióstr Służebniczek. Siostry podejmowały go obiadem. Są zdjęcia związane z tą wizytą. Chcemy się zwrócić z prośbą do mieszkańców, którzy posiadają jakieś fotografie ze spotkań z kardynałem, aby nam ich użyczyli. Chodzi o ludzi, którzy mieli z nim styczność. Pamiętajmy jednak, że był to przełom lat 60. i 70. i dużej części z tych osób wśród nas już nie ma. Choć żyją jeszcze ludzie, którzy mieli wtedy 40 lat. Dzisiaj spotkałem mieszkańca, który pokazał mi swoje zdjęcie z ówczesnym kardynałem Wojtyłą, zrobione w 1969 roku w Krakowie. Wiem też, że są takie osoby, które swój urlop spędzały na trasach pielgrzymek Jana Pawła II. Fajnie byłoby zobaczyć zdjęcia z tych spotkań oraz jak te miejsca wyglądały 5, 10 lat później. Ja sam byłem na Litwie i Łotwie, dokładnie tam, gdzie był papież. I proszę sobie wyobrazić, każdy z ołtarzy przygotowanych na pielgrzymkę stoi tam do dziś, a z tych w Polsce nie wiem, czy został jeden. Jednocześnie wszędzie widać tam ślady, obrazy, rzeźby, dedykacje.

Do kiedy i gdzie można przynosić pamiątki?
– Przyjmujemy je w naszym muzeum do końca lutego. Można przynieść osobiście, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Bardzo proszę, jeśli ktoś posiada takie rzeczy, żeby się z nami podzielił. Oczywiście nie zabierzemy tego. Zdjęcia zeskanujemy, a oryginały zwrócimy. Nic nie zginie.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe