Kradzież złotych koron z kościoła w Zawadzie

  • 30.01.2020, 10:55 (aktualizacja 30.01.2020, 11:06)
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Kradzież złotych koron z kościoła w Zawadzie
W 1970 roku kard. Karol Wojtyła świętował w Zawadzie jubileusz 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Dostojny gość celebrował mszę św. i wygłosił homilię.

Kroniki parafialne mówią o tym, że po zakończeniu działań wojennych koronację wyznaczono na 8 września 1920 roku. Przygotowania rozpoczęto zarówno w samej parafii Zawada, jak i w całej diecezji, podejmując apel biskupa ordynariusza.
Zawadzkie korony zaprojektował artysta malarz Julian Kruczkowski z Lwowa po uzyskaniu aprobaty Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wykonanie ich powierzono firmie Piotra Seipa w Krakowie. Koronacja odbyła się w zaplanowanym terminie.
W uroczystościach wzięli udział: ordynariusz tarnowski bp Leon Wałęga jako koronator obrazu, bp Marian Ryx z Sandomierza, bp Anatol Nowak, sufragan krakowski, bp Karol Fischer, sufragan przemyski, około 100 kapłanów i zakonników, wielkie rzesze wiernych z bliskich i dalekich okolic. Na uroczystościach koronacyjnych obecny był także starosta powiatu ropczyckiego, gen. Piasecki z Krakowa w otoczeniu wyższych oficerów i sztab IX pułku ułanów z Dębicy.
Upłynęło trzy lata od koronacji, kiedy 7 października 1923 roku ktoś zerwał złote korony.
Już w ósmym dniu nowenny do Zawady dotarła wiadomość o odnalezieniu koron. Znalazła je 15-letnia Józefa Wontorczyk obok toru kolejowego, kiedy pasła krowy.
W miejscu znalezienia koron znajduje się mała kapliczka z obrazem Matki Boskiej Zawadzkiej. Korony zostały uszkodzone. Ich odnową i przywróceniem do poprzedniego stanu zajęła się firma Piotra Seipa w Krakowie.
24 lipca 1924 roku podczas wizytacji parafii nastąpiła rekoronacja obrazu dokonana przez bpa Leona Wałęgę.
W tym roku odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej.
Główne obchody zaplanowane zostały na 13 września.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe