Odwiert zakończony, ale droga nieprzejezdna - zdjęcia

  • 09.02.2020, 18:44
  • Tomasz Ratuszniak
Odwiert zakończony, ale droga nieprzejezdna - zdjęcia
Choć firma Exalo Drilling zakończyła już badawczy odwiert geotermalny, to ul. Rzeczna, łącząca ul. Ratuszową ze Świętosława, wciąż jest nieprzejezdna.

Co prawda urządzenia wiertnicze zniknęły z działki należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, jeszcze w styczniu to jednak teren ciągle traktowany jest jak plac budowy. Cały czas również, jak twierdzi Tomasz Wróbel, prezes MPEC, trwa tam sprzątanie po odwiercie.
- Trzeba usunąć m.in. betonowe płyty po których poruszał się ciężki sprzęt. Może to potrwać jeszcze kilka tygodni - mówi.
Takie zresztą były założenia. Na tablicy informującej o zamknięciu drogi, jako termin zakończenia inwestycji podany jest 29 lutego. Kierowcy więc muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
imho
imho 10.02.2020, 16:00
Była kasa do przerobienia/przewalenia na zasadzie że " im on ten Misiu jest droższy tym więcej sie na nim zarobi". Dotacja na otwór poszukiwaczy poszła z ministerstwa w ramach programu geotermii dla Polski wartego ok 1 mlz zł. O tym ze na głebokości ok 1600 m jest 67 stopni juz było wiadomo jak PGNiG wierciło otwory w Latoszynie i na Błoniach jeszcze w latach 80tych. 3 udokumentowane otwory zacementowano, bo nie były produktywne pod względem węglowodorów. I niestety pozwolono wybudowac osiedla naokoło, choc taki zacementowany otwór wierci sie jak w maśle w porównaniu z dziewiczym. IMHO na terenie Dębicy wystarczą dwa otwory- jeden czerpny drugi do załadunku schłodzonej wody. Problemem może być bardzo wysokie zmineralizowanie/korozyjność tych wód geotermalnych. Drugim problemem może być to, że na geotermii moga nie zarobic ci co powinni. Przypomnę że pierwsze próby uruchomienia geotermii dębickiej storpedowali radni z SLD i PO jeszcze za czasów p.burmistrza Wolickiego. A jest to niesamowita szansa dla oczyszczenia smogu z nad miasta- MPEC pali co rok 120 tys t węgla emitujac 240 tys t CO2 . O pyłach zawieszonych, i innych benzopirenach nie wspomnę, podobnie o niskiej emisji z kopciuchów bo każdy ma jakąś świadomość. Tak czy tak tylko geotermia ma szanse na obniżenie kosztów i bezemisyjność.
60 *C
60 *C 10.02.2020, 10:54
No i co z tym odwiertem? Sukces czy porażka?
100
100 10.02.2020, 17:56
W Toruniu ojciec uzyskał podobne temperatury + dotacja z unii i teraz wyciąga wodę 60st i dogrzewa węglem. Da się? Da się.

Pozostałe