Wzruszający film zgromadził tłum ludzi

  • 09.02.2020, 21:16
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Wzruszający film zgromadził tłum ludzi
Chętnych do obejrzenia filmu pt. W pięknym Pustkowie koło Dębicy, opowiadającego o obozach pracy przymusowej i losach więźniów było tak wielu, że nie mogli się pomieścić w Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie Osiedlu.

- Dookoła była pustka, z daleka było tylko widać i dachy domów. To był nasz cały świat – opowiada podczas filmu Stanisława Imiołek, była więźniarka obozu w Pustkowie, która wspomina również o tragedii, jaka się tutaj wydarzyła.

Uwięzione w obozie kobiety widziały ze swojego baraku zbocze Góry Śmierci, na której odbywały się masowe egzekucje. Oprócz Stanisławy Imiołek w filmie występują też dwaj byli więźniowie: Stanisław Szuro i Kazimierz Rzucidło, a także historycy, m.in.: Marian Matkowski i Mirosław Kusibab.

Istnienie obozów pracy przymusowej w Pustkowie w czasie II wojny światowej związane było z poligonem SS Truppenübungsplatz Heidelager. Pierwszy z obozów powstał w roku 1940 i był przeznaczony dla ludności pochodzenia żydowskiego. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż liczba śmiertelnych ofiar tego obozu wyniosła ok. 7,5 tysiąca więźniów. W 1941 roku uruchomiono w Pustkowie kolejny obóz, tym razem dla jeńców sowieckich. Zginęło ich tutaj około 5 tysięcy. Trzeci obóz pracy przymusowej dla Polaków stworzono jesienią 1942 roku. Ogółem w Pustkowie na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).

Film obejrzało dziś (w niedzielę 9 lutego) około 350 osób. Niektórzy nie kryli łez wzruszenia.

Jednym z zaproszonych gości była reżyserka Paulina Ibek, która po zakończonej projekcji opowiadała, jak i dlaczego powstał film, a także skąd wziął się jego tytuł „W Pięknym Pustkowie koło Dębicy”. To fragment piosenki obozowej ułożonej przez byłego więźnia Stanisława Szuro.

Paulina Ibek zwróciła uwagę, że historia obozów w Pustkowie jest niemal w ogóle nieznana, nie tylko w Polsce, ale też na Podkarpaciu. Dodała, że film będzie wyświetlany m.in. w TVP Historia oraz telewizjach regionalnych: TVP Kraków oraz TVP Rzeszów.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe