Uwaga na fałszywe smsy i maile

  • 11.02.2020, 21:11 (aktualizacja 11.02.2020, 21:38)
  • Grzegorz Król
Uwaga na fałszywe smsy i maile
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie ostrzega przed fałszywymi wiadomościami sms oraz e-mail, przez które możemy wpaść w poważne tarapaty.

Wiadomości sms zawierają informację o rzekomym zadłużeniu na indywidualnym rachunku podatkowym, tzw. mikrorachunku podatkowym.

- Administracja skarbowa nie jest nadawcą tych wiadomości. Wiadomości tego typu są fałszywe i zawierają link, który może być niebezpieczny - czytamy w ostrzeżeniu.

Otwarcie linku, jak również wysłanie do nadawcy odpowiedzi może skutkować przekazaniem ważnych danych osobom nieuprawnionym. Przykładowa wiadomość może wyglądać tak: 

"Twój indywidualny rachunek podatkowy wykazuje obciazenie w kwocie 6.18 PLN. Prosimy splacic zadluzenie, aby uniknac egzekucji." - pisownia oryginalna.

Administracja skarbowa ostrzega również przed rozsyłanymi wiadomościami e-mail, z którymi ta instytucja nie ma nic wspólnego. Te wiadomości informują odbiorcę o "zamiarze wszczęcia kontroli". Jest on proszony o przygotowanie dokumentów, których wykaz znajduje się w pliku załączonym do wiadomości. Otwarcie go może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem, dzięki któremu nadawca otrzyma ważne dane, m.in. loginy i hasła np. do bankowości internetowej.

- Prosimy o zwrócenie uwagi, że korespondencja e-mail kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl" - ostrzega IAS w Rzeszowie.

Fałszywa wiadomość, która może wyglądać tak (pisownia oryginalna):

Temat: INFORMACJA KONTROLI SKARBOWEJ

Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 19.01.2020r. Wobec braku mozliwosci nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.01.2020r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.01.2020r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 19.01.2020r. o godz. 9.00.

Jednoczesnie Urzad Skarbowy informuje, ze zgodnie z art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pуzn. zm.) w zwiazku art. 80 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzialalnosci gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z pуzn. zm.) czynnosci kontrolnych dokonuje sie w obecnosci kontrolowanego lub osoby przez niego upowaznionej. Oznacza to ze w wyzej wymienionym terminie jest Pani/Pan zobowiazana/y do obecnosci w siedzibie swojej Firmy i wspуlpracy z inspektorem kontroli. Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 3 ustawy o swobodzie dzialalnosci gospodarczej jest Pani/Pan zobowiazany do pisemnego wskazania osoby upowaznionej do reprezentowania Pani/Pana w trakcie kontroli, w szczegуlnosci w czasie Pani/Pana nieobecnosci.
Jest Pani/Pan zobowiazana/y do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentуw zwiazanych z prowadzona przez Pania/Pana Firma wymienionych w zalaczniku.

Zalacznik do pobrania

Nieobecnosc Pani/Pana moze zostac uznana za stan wyczerpujacy znamiona wykroczenia okreslonego w art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 pazdziernika 1998 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz. 74 z pуzn. zm.).

———————————–
INSPEKTOR KONTROLI
Urzad Skarbowy

Czytaj także: Po zderzeniu jedna osoba w szpitalu - zdjęcia

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe