Jak internet sprawił, że muzyka jest wszędzie?

  • 12.02.2020, 13:12
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Jak internet sprawił, że muzyka jest wszędzie?
Muzyka podobno łagodzi obyczaje - nie ulega wątpliwości, że dźwięki płynące z głośników i słuchawek mogą wpływać na nasze samopoczucie. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że może ona pomagać w leczeniu chorób i odchudzaniu. Nie zawsze jednak nasza ulubiona muzyka była na wyciągnięcie ręki - dostęp do niej mieli jedynie posiadacze odtwarzaczy i nośników w postaci chociażby winylowych płyt. Dziś jesteśmy niemal bombardowani muzyką - pojawia się ona w telewizji, radiu czy internecie. To właśnie te ostatnie medium przyczyniło się do jej powszechnego dostępu.

Internet muzyką stoi

Dlaczego internet jest idealnym miejscem do posłuchania muzyki? Przede wszystkim wrażenie robić może powszechny dostęp do sieci. Dziś nawet dzieci i seniorzy coraz odważniej sięgają po nowoczesne urządzenia, a smartfony obecne są w kieszeniach i torbach niemal każdego z nas. Nic więc dziwnego, że duża część osób niemal nałogowo korzysta z portali społecznościowych, serwisów informacyjnych, gier mobilnych, filmów czy właśnie muzyki. Ogromny zbiór teledysków i utworów stanowi chociażby sam YouTube, na którym codziennie pojawiają się dziesiątki godzin nowych materiałów. Pojawiły się także innego rodzaju platformy, które umożliwiają darmowy odsłuch muzyki. Na smartfonach królują aplikacje mobilne, wśród których warto wymienić chociażby Spotify czy Tidal. Internet wszedł także w buty tradycyjnego radia i dziś oferuje swoim użytkownikom niemal wszystkie stacje radiowe za pośrednictwem przeglądarki - bez barier geograficznych i ograniczeń zasięgowych. Wystarczy rozejrzeć się w tłumie - z pewnością zauważymy wówczas osobę ze słuchawkami, która właśnie zagłębia się w swoje ulubione dźwięki. Muzyka to jednak nie tylko rozrywka na wyciągnięcie ręki - ze względu na swoją dostępność i gwałtowny rozwój internetu może ona spełniać zupełnie nowe funkcje.

Nauka przez zabawę, relaks przez muzykę

Muzyka może świetnie się sprawdzić jako narzędzie dydaktyczne i jej rola nie musi się ograniczać jedynie do dźwięków wspomagających koncentrację i skupienie. Dzięki zagranicznym utworom można chociażby podnieść swoje umiejętności językowe i nauczyć się dodatkowych słówek. Internet to także baza tekstów piosenek i ich tłumaczeń, które mogą ten proces dodatkowo przyspieszyć. Dźwięki wykorzystywane są również w psychologii - stonowane brzmienia i odpowiednie rytmy świetnie sprawdzą się chociażby podczas jogi lub medytacji. O zbawiennym wpływie muzyki wiele mówi się także w kontekście siłowni i wysiłku fizycznego. Odpowiednio dobrana playlista może wydatnie przyczynić się do naszego samopoczucia, motywacji i indywidualnych osiągnięć. Warto więc poszukać swojego miejsca na mapie muzycznych gatunków i przebojów. 

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe