Komórki macierzyste jedyną nadzieją dla Kacpra

  • 12.02.2020, 14:50 (aktualizacja 12.02.2020, 14:57)
  • Janusz Grajcar
Komórki macierzyste jedyną nadzieją dla Kacpra
W pokoju Kacpra czuć zapach słodkiej kukurydzy. To znak, że chłopiec niedawno przyjął kolejną dawkę komórek macierzystych, które spowalniają postęp choroby.

Adrenoleukodystrofia sprzężona z chromosomem X - jego mama Patrycja Pluta nie ma już większych problemów w wypowiedzeniem nazwy choroby, na której inni łamią sobie język.

- Mózg powoli przestaje funkcjonować, można powiedzieć, że wymiera - tłumaczy kobieta.

Jednym z jej poważniejszych skutków jest niewydolność kory nadnerczy odpowiadającej za produkcję hormonu stresu.

Do ósmego roku życia nic nie wskazywało na to, że Kacper będzie ciężko chory. Patrycja Pluta podkreśla, że bardzo dobrze się uczył, a w pierwszej klasie sam czytał sobie Encyklopedię dinozaurów.

Na wakacjach stał się agresywny, Był rozkojarzony i miał problemy z pisaniem. Rodzice stwierdzili, że po prostu jest niegrzeczny. Dopiero kiedy po powrocie do szkoły wezwała ich wychowawczyni, stwierdzili, że może być to coś poważniejszego.

Psycholog, do którego poszli, zlecił wykonanie EEG, Jego wyniki były niepokojące, więc neurolog skierował chłopca na rezonans. Diagnoza była jednoznaczna.

Rozpoczęła się walka o zdrowie i życie Kacpra. Jego choroby nie da się już zatrzymać, można ją tylko spowolnić. Dlatego rodzice co roku potrzebują prawie 100 tys. zł na komórki macierzyste. Ich syn powinien przyjmować je osiem razy w roku, a każda dawka kosztuje 12 tys. zł. Ma też podawany olej Lorenza, hamujący postęp choroby.

Jedenastolatek musi cały czas być rehabilitowany. Obecnie masaże, które utrzymują jego mięśnie w sprawności ma 3-5 razy w tygodniu. Także dzięki specjalistom z Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Rodzice starają się też o to, by opiekę nad Kacprem sprawowało Hospicjum Domowe w Rzeszowie.

Patrycja Pluta dziękuje wszystkim, którzy już im pomogli. I prosi o przekazanie jednego procentu dla jej dziecka. Można to zrobić z pomocą Stowarzyszenia Z potrzeby serca. Należy wpisać KRS 0000360410 i podać cel szczegółowy: Kacper Pluta.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
:(
:( 12.02.2020, 21:18
elektryczne autobusy, ulica kwiatkowskiego, spór o MKS, wojenki polityków tych na wysokim szczeblu i tym samorządowym wyimaginowane problemy itd itd... są niczym w porównaniu ciężką chorobą dziecka - ludzie tu na "dole" żyją innymi sprawami naprawdę ważnymi - życzę wytrwałości nadziei i zdrowia

Pozostałe