Giętarki trzpieniowe – sterowane ręcznie oraz CNC

  • 13.02.2020, 08:49 (aktualizacja 13.02.2020, 08:55)
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Giętarki trzpieniowe – sterowane ręcznie oraz CNC
Giętarka trzpieniowa to urządzenie powszechnie stosowane przy obróbce elementów metalowych, na przykład rur, profili. Sprzęt tego rodzaju oferowany jest w dwóch wariantach – jako sterowany ręcznie oraz CNC, czyli sterowany komputerowo.

Giętarki to sprzęt powszechnie stosowany przy obróbce elementów metalowych, na przykład ze stali zwykłej, nierdzewnej, z aluminium oraz z innych metali. Giętarka pozwala na uzyskanie odpowiednich zagięć na elementach metalowych, zgodnie z założeniami projektowymi. W zakładach przemysłowych spotyka się dwa główne rodzaje giętarek, a mianowicie giętarki sterowane ręcznie oraz sterowane komputerowo metodą CNC. Czym charakteryzuje się każda giętarka trzpieniowa w tych wariantach? 

Giętarki trzpieniowe sterowane ręcznie

Giętarki przeznaczone do sterowania ręcznego to urządzenia o prostej konstrukcji. Napędzana jest silnikiem elektrycznym. Urządzenia te mogą pracować na różnych średnicach elementów – od kilkunastu milimetrów do kilkudziesięciu milimetrów. Najczęściej sprzęt ten wybierany do mniejszych warsztatów. Ręcznie sterowana giętarka trzpieniowa w ABH Maszyny pozwala na prowadzenie wygięć o różnych promieniach oraz średnicach. Parametry te ustalane są ręcznie. W giętarkach sterowanych ręcznie można także korzystać z programowania manualnego kątów gięcia z wykorzystaniem odpowiednich przesuwek. To pozwala na uzyskanie wysoce powtarzalnych elementów.

Giętarki trzpieniowe CNC

Druga opcja to giętarka trzpieniowa sterowana komputerowo, czyli CNC (Computerized Numerical Control). Urządzenia CNC posiadają wbudowane mikrokomputery, które potrafią na precyzyjne programowanie parametrów pracy urządzenia. Mogą one dzięki temu realizować także gotowe projekty wykonane na komputerach. W porównaniu z giętarkami trzpieniowymi sterowanymi ręcznie giętarki CNC są bardziej precyzyjne, szybsze, łatwiejsze w obsłudze. Sterowanie sprzętu możliwe jest z wykorzystaniem panelu sterowania, który może być także wyposażony w ekran dotykowy. Giętarki CNC są droższym sprzętem do obróbki elementów metalowych niż giętarki do starowania ręcznego.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe