Takich pasjonatów potrzebuje każda miejscowość - film i zdjęcia

  • 13.02.2020, 19:40 (aktualizacja 13.02.2020, 20:16)
  • Janusz Grajcar
Takich pasjonatów potrzebuje każda miejscowość - film i zdjęcia
Pierwsze wydanie Kartek z dziejów wsi Żdżary, które ukazało się w 1998 roku liczyło 70 stron. Drugie, które po uaktualnieniu przez Daniela Bogusławskiego, trafiło do czytelników w ubiegłym roku już 170. A jego autor opowiadał o pracy nad książką podczas czwartkowego Wieczorku z dziejów wsi Żdżary.

Na spotkanie, które organizowała Szkoła Podstawowa w Żdżarach i działająca przy niej Rada Rodziców, mógł przyjść każdy mieszkaniec tej miejscowości. Ci, którzy z zaproszenia skorzystali, nie żałowali. Usłyszeli, jak dużo czasu Daniel Bogusławski poświęcił, by zgromadzić materiały najpierw do pierwszego wydania, a później do jej uaktualnienia.

- Poświęciłem tej książce trzydzieści lat - mówił nauczyciel matematyki z SP w Żdżarach.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wyjaśnił, że najpierw chodził i rozmawiał z ludźmi. Później sprawdzał historie, które od nich usłyszał. Zapisywał wszystko i wkładał do szuflady, aż w końcu ta była tak pełna, że mógł zabrać się za pisanie. I tak był zarówno przed wydaniem z 1998 roku, jak i tym ostatnim.

Daniel Bogusławski był też jurorem w konkursie historycznym, do którego zgłosiło się dziewięciu uczniów. Podczas Wieczorku losowali oni pytania i na nie odpowiadali. Wszystkie pochodziły z drugiego wydania Kartek z dziejów wsi Żdżary. Największą wiedzą wykazał się Krystian Tarchała. Drugie miejsce zajęła Natalia Rynkar, a trzecie Oliwia Michoń.

Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny. W rywalizacji klas I-III wygrała go Amelia Jamróg. Drugie miejsce jury przyznało Aleksandrze Pietraszewskiej, a trzecie Emilii Szponder. Wyróżnieni zostali: Lucas Millbruner, Wiktoria Zdeb i Martyna Jaworska.

W kategorii klas IV-VIII pierwszą nagrodę odebrała Iwona Tarchała, druga trafiła do Oliwii Michoń, a trzecia ex-aequo do Oliwii Buch i Malwiny Bukały. Wyróżnione zostały prace Dominiki Michoń i Jakuba Korpala.

Więcej o spotkaniu w Żdżarach będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu OL.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (15)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe