Pierwsze szkolenie terytorialsów z policją

  • 19.02.2020, 08:31
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Pierwsze szkolenie terytorialsów z policją Fot. st. szer. Jakub Drożdż
Żołnierze 331. Kompanii Lekkiej Piechoty z Dębicy odbyli szkolenie z funkcjonariuszami grupy interwencyjnej policji z Mielca.

Tematem zajęć przeprowadzonych w Radomyślu Wielkim było działanie w sytuacjach kryzysowych na terenie niebezpiecznym. Żołnierze wraz z funkcjonariuszami działali w zakresie prowadzenia patrolowania terenu objętego działaniami kryzysowo-poszukiwawczymi, zatrzymania osób stwarzających zagrożenie dla społeczności lokalnej oraz realizowali przejęcie i zabezpieczenie budynków ważnych dla użyteczności publicznej.
Były to pierwsze zajęcia, które żołnierze z dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty realizowali tuż po podpisaniu 5 lutego porozumienia pomiędzy dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, a komendantem głównym Policji i komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Podpisany dokument reguluje współpracę WOT z policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz  wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych.
- Były to nasze pierwsze wspólne zajęcia, podczas których żołnierze dębickiego batalionu wykonywali zadania taktyczno – bojowe stawiane przez instruktorów grupy interwencyjnej policji z Mielca. Terytorialsi działając praktycznie ze specjalistami tego typu działań, pokazali swój kunszt i wyszkolenie, jakie zdobyli po blisko trzyletnim okresie szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Służba w WOT jest ciężka, ale przynosi wiele satysfakcji choćby podczas takich wspólnych ćwiczeń – powiedział ppłk Roland Waszkowiak – dowódca dębickich terytorialsów.

****
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe