MEN ostrzega: e-papierosy są tak szkodliwe, jak tradycyjne papierosy

  • 19.02.2020, 10:19 (aktualizacja 19.02.2020, 10:27)
  • Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
MEN ostrzega: e-papierosy są tak szkodliwe, jak tradycyjne papierosy
Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami.

Wszystkie e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. MEN i GIS zachęcają rodziców i apelują do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cannabis
cannabis 19.02.2020, 20:16
Kto kłamie? MEN prowadziło badania? A jeżeli nie niech poda źródła badań.
Ten co był w UK
Ten co był w UK 19.02.2020, 17:07
Jakoś w Wielkiej Brytanii ministerstwo zdrowia przebadało e-papierosy i teraz namawia ludzi na przechodzenie z zwykłych na e, dzięki dużo mniejszej szkodliwości (tzw. redukcja szkodliwości), w szpitalach otwieraja punkty z e-papierosami, wszędzie plakaty itd, że są mniej szkodliwe. A Polska 100 lat widzę za murzynami dalej
7of9
7of9 19.02.2020, 13:16
Obecnie to tzw. MEN jest całkowicie niewiarygodny.Kilka zdań tej informacji i same brednie.

Pozostałe