Film o obozie w Pustkowie wyświetlą dwa razy

  • 21.02.2020, 10:53
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Film o obozie w Pustkowie wyświetlą dwa razy
W piątek 28 lutego oraz w sobotę 7 marca w Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu będzie można obejrzeć film W pięknym Pustkowie koło Dębicy, w reżyserii Pauliny Ibek.

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, że na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie „Królowej Góry” (obecnie „Góra Śmierci”).
Dzięki opowieści byłych więźniów – Stanisławy Imiołek, Stanisława Szuro oraz Kazimierza Rzucidło w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają historycy i regionaliści.
Obraz jest też opowieścią o współczesności. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie.

Film będzie można obejrzeć:

w piątek 28 lutego - godz. 18:00
w sobotę 7 marca - godz. 18:00

Czas trwania: 35 min.
Produkcja: BM Production s.c.
Film zrealizowano przy wsparciu finansowym  Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej.
Wstęp do filmu wygłosi Marian Matkowski – pracownik merytoryczny Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci.
Wstęp wolny.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe