Rzeź galicyjska - 22 lutego 1846 r. - Szela w Brzostku

  • 22.02.2020, 08:50 (aktualizacja 22.02.2020, 09:00)
  • Janusz Grajcar
Rzeź galicyjska - 22 lutego 1846 r. - Szela w Brzostku Kobiety, dzieci i ludzie starsi schronienia szukali w kościele w Brzostku.
Choć rabacja zbliża się ku końcowi, nie mogą być spokojni mieszkańcy Brzostku i okolic. Banda Szeli sieje spustoszenie w Nawsiu. Opis wydarzeń w oryginalnej pisowni pochodzi z książek Antoniego Tessarczyka pt. Rzeź Galicyjska 1846 r., czyli szczegółowy opis dokonanych morderstw, rozbojów i łupieztw, wraz z ważniejszemi wypadkami, jakie tym okropnym scenom towarzyszyły w związku z intrygami biórokracyi.

BRZOSTEK, KLECIE, NAWSIE BRZOSTECKIE, WOLA BRZOSTECKA

Ze świtem 22 Lutego przybyli do podpisanego justycyaryusza zwierzchnicy miejscy z Brzostka, Leonard Łabudziński i Józef Nowak, donosząc, iż nie zaręczają dalej za moje życie, gdyż miasta i Nawsia mieszkańcy, żądają zamordowania mnie; dla tego nie powinienem się dłużej w mieście znajdować.

Słuchając tego, chciałem kazać zaprządz konie, spostrzegłem jednak, że poddani z Nawsia wysłali już posłańców do Klecia żądając od tychże pomocy dla napadnięcia na nas; nie czekałem przeto dłużej, na pierwszy lepszy wóz, aby tylko uciec jak najprędzej wziąłem żołnierza, strażnika finansowego i dwóch uzbrojonych mieszczan, inne wozy z strażą finansową i z uciekającemi mieszkańcami, za nami postępowały.

W Kleciu zaszli mi drogę poddani z Nawsia mianowicie Chłopowiec i Warchoł z innemi tych wsi poddanemi, prawdopodobnie, napaść usiłując; gdy ich jednak nie było wielu zgromadzonych, i nie mieli bynajmniej czasu zebrać się licznie do napadu, a zresztą obawiając się na moim wozie znajdujących się sześciu strzałów, które przeciwko nim były wymierzone, powoli rozeszli się, udając się na rabunek do dworu Klecia.

Na dowód rzetelności tych wypadków, powołuje na świadectwo c.k. straży finansowej Respicienta Graf, nadzorcę Fleischmana, dozorców Kippa, Przerosta i Thyre, mieszczan Leonarda Łabudzińskiego, Józefa Nowaka, Białasiewicza i na całe miasto.

Przybywszy do Jasła, ustnie zameldowałem o położeniu rzeczy p. staroście cyrkularnemu i p. kameralnemu radcy, prosiłem zarazem o pomoc wojskową do przewiezienia kameralnej kassy podatków i depozytów, która to pomoc dopiero w dniu następnym daną mi była; pod jej zasłoną przywieziono tęż kassę do Jasła, i złożono w c.k. kassie obwodowej.

W d. 22 Lutego, Szela, którego banda ciągle się powiększała, pisał do mieszczana z Brzostku, Jakóba Winiarskiego, iż mu ci, których chce wyszukać w Brzostku, wydanymi być muszą, odpisano mu napowrot, że wszyscy ci uszli, których on mieć chce.

Syn tegóż Szeli przyjechał konno do Brzostku, do Białasiewicza, jako parlamentarz z pewnym żydem; obadwa zostali przez mieszczan zatrzymani, a nawet z razu pobici; z obawy atoli, aby Brzostek napadnięty nie został, prosili o przebaczenie i wolno puścili.

Wielka liczba z mieszczan Brzostka i cała kameralna gmina Nawsie, przyłączyły się do bandy rabusiów Szeli. Gromada kameralna z Nawsia, zrabowała Nawsie w dniu 22 Lutego pod przywodztwem wójta z Nawsia, Antoniego Ziemby, który zażądał pomocy od Szeli dla ukarania wojta z Woli Brzostku, Józefa Jantona, gdyż ten z swoją gminą chciał powściągnąć rabunek, i ustąpił jedynie przeważającej sile.

Strzelbicki, 
Justycyaryusz i Mandataryusz Kameralny. 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomasz z Brzostku.
Tomasz z Brzostku. 23.02.2020, 15:19
Mówią,że powinniśmy wyciągać wnioski z czasów minionych.No więc pomyślmy,do czego może doprowadzić populizm i demagogia.Takie sceny mogą powrócić,i niech się nam nie wydaje,że to niemożliwe.Wyobrażmy sobie,że ktoś traci władzę....i że czeka Trybunał Stanu...

Pozostałe