OSP Pilzno w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym od 25 lat

  • 23.02.2020, 10:52 (aktualizacja 23.02.2020, 11:46)
  • Janusz Grajcar
OSP Pilzno w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym od 25 lat
23 lutego 1995 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Pilźnie została oficjalnie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który powstał zaledwie cztery lata wcześniej.

A o wejście do niego nie jest łatwo. OSP, która chce być włączana do KSRG musi posiadać co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, co najmniej 12 wyszkolonych ratowników, skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania oraz urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.

Procedura włączania jednostki OSP do KSRG wygląda następująco. Komendant powiatowy przedstawia właściwemu komendantowi wojewódzkiemu wniosek wraz z zawartym porozumieniem. W nim muszą się znaleźć: deklarowana gotowość operacyjna, czyli siły i środki możliwe do wykorzystania, zadania ratownicze przewidziane dla jednostki, wymagana liczba i poziom wyszkolenia ratowników w jednostce, sposób utrzymania stanu gotowości do działań ratowniczych (sprawność techniczna pojazdów i ich wyposażenia), przygotowanie ratowników do działań, przebieg alarmowania i sposób przekazywania informacji dotyczącej aktualnej gotowości operacyjnej lub jej czasowego obniżenia, sposoby alarmowania.

Jednostki należące do KSRG są przez dyżurnego desygnowane do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych w pierwszej kolejności, jako najlepiej przygotowane do niesienia pomocy. Mogą też liczyć na dofinansowanie z systemu na zakup nowych samochodów i wyposażenia.  

A jak to w Pilźnie się zaczęło? Władze tego miasteczka powołały Ochotniczą Straż Ogniową już w 1875 roku, wyposażyły ją w niezbędny sprzęt i uprawnienia. Pierwsze lata działalności nie najlepiej wróżyły jej przyszłości. W 1877 roku bowiem wielki pożar zniszczył północną pierzeję rynku, a strażacy, którzy nie dysponowali odpowiednim sprzętem, nie mieli szans w walce z żywiołem.

Za to dziewięć lat później, byli już lepiej przygotowani. Zachodnia część rynku co prawda spłonęła, ale strażacy, którzy mieli już ręczną sikawkę, nie dopuścili do rozprzestrzenienie ognia. Na 25-lecie istnienia otrzymali od społeczeństwa sztandar. Prezesem straży był wtedy Tytus Bujnowski, obecnie patron jednej z ulic w Pilźnie, tej w kierunku Jasła.

Rozwój pilźnieńskiej straży pożarnej nastąpił po odzyskaniu niepodległości.  Dzięki pomocy władz i ofiarności społeczeństwa do dyspozycji ochotnicy mieli wtedy do dyspozycji trzy sikawki ręczne dwukołowe, cztery beczkowozy konne, jedną sikawkę ręczną czterokołową, jedną przenośną, węże, drabiny, bosaki oraz ręczną syrenę alarmową.

W 1929 r. jednostka w Pilźnie otrzymała pierwszą motopompę Rosenbauer. Rok później na jej wyposażenie trafiło 25 hełmów bojowych ze stali nierdzewnej. 

Po II wojnie światowej W 1951 roku Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Dębicy przekazała OSP w Piźnie samochód pożarniczy Renault-Ford. Kolejnym nabytkiem była motopompa Leopolia M-800. W 1950 r. przeprowadzony został remont garażu, a po raz pierwszy zawyła elektryczna syrena alarmowa.

Dwa lata później OSP otrzymała drugi w historii sztandar ufundowany przez społeczeństwo. A w 1958 r. w garażu stanął nowoczesny wóz pożarniczy Star 20, do którego po dwóch latach pozyskano beczkowóz.

W 1963 r. KP SP w Dębicy przekazała do Pilzna samochód pożarniczy Star 25 GBM i motopompę Polonia M-800. W latach 70-tych w czynie społecznym powstał Dom Strażaka, druhowie otrzymali w nim jedno pomieszczenie biurowe i garaż.

W 1973 r. trafił do niego pierwszy w historii jednostki fabrycznie nowy samochód Star 26 GBAM, druhowie dostali też mundury ćwiczebne, hełmy i pasy bojowe. Trzeba było wybudować drugi garaż.

Strażacy z Pilzna cały czas brali udział w szkolenia, dzięki którym podnosili swoje umiejętności. O ich poziomie świadczyć może choćby to, że byli zapraszani do udziału w manewrach "Biała 78", akcji powodziowej w Dębicy, ćwiczeniach Rejonu Dębickiego w Straszęcinie.

W 1980 r. otrzymali kolejny nowoczesny wtedy samochód Star 244 LGBA. Rok później brali udział w jednej z najpoważniejszych akcji w rejonie, gaszeniu pożaru w Zakładach Azotowych w Tarnowie.

Podczas uroczystości stulecia OSP w Pilźnie w 1986 r. jednostka została uhonorowana Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Obecnie prezesem OSP Pilzno jest Zbigniew Zyznar, a naczelnikiem Mariusz Witek. W jednostce służy ponad 60 członków czynnych. Do dyspozycji mają trzy samochody Mercedes Atego GBA 2,5/20 (r. prod. 2010), Steyr 790 GCBA 4/32 (r. prod. 1976) i Ford Transit SLRr (r. prod. 2012).

Informacje o historii OSP w Pilźnie na podstawie www.osppilzno.pl

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe