Z Włoch do szpitala w Dębicy z podejrzeniem koronawirusa

  • 27.02.2020, 12:37 (aktualizacja 28.02.2020, 13:58)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Z Włoch do szpitala w Dębicy z podejrzeniem koronawirusa
Na oddziale zakaźno-obserwacyjnym od wczoraj przebywa 30-letni obywatel Włoch. Zgłosił się z objawami, które mogą wskazywać na zarażenie koronawirusem.

Włoch polskiego pochodzenia przebywał w Dębicy, kiedy poczuł się źle.

- Objawy typowe dla przeziębienia - mówi Przemysław Wojtys, dyrektor szpitala w Dębicy.

Natychmiast trafił na oddział obserwacyjno-zakaźny. Przebywa w izolatce. Lekarze pobrali od niego wymaz, który został przekazany do badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Jak informuje dyrektor Wojtys, wyniki tego badania powinny być znane jutro przed południem. 

To drugi przypadek podejrzenia koronawirusa w szpitalu w Dębicy. Pierwszy zgłosił się obywatel Chin, który niedawno przyjechał do Dębicy. Badania wykluczyły obecność koronawirusa. 

 

Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem wystąpienia na obszarze Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2) podjae Główny Inspektorat Sanitarny:

Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne:

Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:

Kryteria kliniczne:

– gorączka

– kaszel

– duszność

Kryteria epidemiologiczne

Każda osoba, która  w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała
co najmniej jedno z następujących kryteriów:

– podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się  utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2[1]

– miała bliski kontakt[2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)

– pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2

Ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia nowym koronawirusem (SARS-CoV-2):

Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Karola
Karola 28.02.2020, 09:53
Zmienię trochę temat, ale pozostaniemy przy zdrowiu. Decyzją wójta Rokosza osoby chore, często starsze, z Pustkowa, Pustkowa Odiedla, Brzeźnicy, Kozłowa, Pustyni zostały pozbawione możliwości bezpośredniego dojazdu do szpitala. Z tego co mi wiadomo kursów pod szpital nie będzie. Będą więc przesiadać się i płacić za kolejny autobus. To draństwo panie wójcie!
I cieszy mnie to
I cieszy mnie to 27.02.2020, 22:02
Marka Szpitala w Dębicy a zwłaszcza Oddziału Obserwacyjno Zakaźnego jest nie do poważenia skoro pacjenci ciągną z ziemi włoskiej do Polski.
Pesymista
Pesymista 27.02.2020, 19:30
Wybije nas jak muchy.
Covid19
Covid19 21.03.2020, 18:34
Slabi zostana wyeliminowani. Naturalna selekcja
@
@ 27.02.2020, 21:31
Przestań oglądać telewizję, a będziesz zdrowszy.

Pozostałe