Uwaga rodzice! Zamykają żłobki, przedszkola i szkoły

  • 11.03.2020, 10:47
  • Grzegorz Król
Uwaga rodzice! Zamykają żłobki, przedszkola i szkoły
- Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że w czwartek i piątek placówki oświatowe będą otwarte, gdyż rodzice muszą się przygotować do nowej sytuacji. Decyzją prezesa Rady Ministrów zamknięte zostają również wszystkie kina oraz muzea.

- Jesteśmy w stanie bardzo szczególnym, specjalnym. My reagujemy szybciej od innych, po to, aby minimalizować skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa po Polsce. Dzisiaj najważniejszym słowem musi być odpowiedzialność. Najlepsze metody walki z tą prawdopodobnie pandemią to odosobnienie, kwarantanna, zakaz dużych skupisk ludzkich, zakaz spotykania się na dużych imprezach. Będzie to prowadziło do zakłócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego, ale konsultując się z innymi państwami UE i ekspertami WHO, jesteśmy przekonani, że nasze działania są słuszne - mówił premier podczas trwającej konferencji prasowej.

Zamknięte zostaną także żłobki i wszystkie dziecięce kluby.

- Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. To oznacza, że młodzież przestaje chodzić do szkoły, w przypadku szkół podstawowych i przedszkoli, w szczególnych wypadkach, rodzice mogą wysłać malutkie dzieci, gdzie nauczyciele zapewnią im opiekę - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że administracyjne nakazy i zakazy nie są w stanie powstrzymać epidemii.

- Stąd apel: To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. To jest czas kwarantanny właściwie naszego społeczeństwa, to jest czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji. W związku z tym gorący apel o odpowiedzialność, żebyśmy poważnie potraktowali ryzyko - wyjaśnia.

Według stanu na dzisiaj w Polsce mamy 25 przypadków osób zarażonych koronawirusem. Dzisiaj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że także w naszym województwie stwierdzono pierwszy przypadek. To kobieta z Łańcuta. Niestety z tego miasta docierają kolejne - choć nieoficjalne - informacje, mówiące o tym, że osób u których podejrzewa się wirusa jest więcej.

W związku z koronawirusem kolejny apel wydało Starostwo Powiatowe w Dębicy. Skierowany jest on do osób, które mają do załatwienia sprawy urzędowe, aby robiły to - o ile jest to możliwe - drogą elektroniczną. Powiat zwrócił się również z prośbą do osób, które w ostatnim czasie otrzymały wezwanie w sprawie jednej ze szkół w Dębicy. Wyjaśnienia mogą składać na piśmie, które można wysłać mailem, bądź pocztą tradycyjną.

Starostwo odwołało także Powiatowy Kiermasz Wielkanocny. W komunikacie w tej sprawie czytamy:

"W związku z apelem Wojewody Podkarpackiego z dn. 10 marca 2020 r., wystosowanym z uwagi na ocenę stanu bezpieczeństwa, wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informujemy, że zaplanowany na dzień 5 kwietnia br. XIV Powiatowy Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, połączony z Kiermaszem Wielkanocnym 2020, nie odbędzie się. Decyzja ta ma charakter profilaktyczny i podjęto ją w trosce o zdrowie uczestników planowanej imprezy."

Czytaj także: To potwierdzone - koronawirus na Podkarpaciu

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe