Boksują się burmistrz i przewodniczący 

  • 11.03.2020, 15:03
  • Ryszard Pajura
Boksują się burmistrz i przewodniczący Fot. Grzegorz Król/archiwum
Wymiana ciosów odbyła się na profilach społecznościowych burmistrza Mariusza Szewczyka i przewodniczącego Rady Miejskiej Mateusza Cebuli.

Poszło o uchwałę w sprawie stawek za odbiór śmieci, czyi o to, ile będą za to płacili mieszkańcy Dębicy. Uchwałą w tej sprawie Rada Miejska miała zająć się we wtorek, ale się nie zajęła, gdyż radni nie wprowadzili jej do porządku obrad.
Zaczął przewodniczący RM, twierdząc, że radnym przedstawiane były stawki: 29,85 zł od osoby miesięcznie lub 7,40 zł za metr sześcienny zużytej wody, ale tuż przed sesją wycena ta wzrosła do ponad 30 zł od osoby lub 9 zł za metr sześcienny wody.
- Takie zagrywki i zmiany stawek spowodowały to, że radnym (przynajmniej z mojego klubu) trudno obecnie uznać którekolwiek wyliczenia za wiarygodne - stwierdził.
Mateusz Cebula zarzucił też burmistrzowi, że nie chodził m.in. na spotkania z radami osiedli, gdzie kwestia nowych stawek opłat była konsultowana. Nie było go tez na sesji, bo wyjechał na szkolenie.
W odpowiedzi burmistrz Mariusz Szewczyk na swoim oficjalnym profilu napisał, że prace w tej sprawie trwały od wielu tygodni, prowadzone były uzgodnienia także z prezesami spółdzielni mieszkaniowych, a przedstawiciele magistratu uczestniczyli też w rozmowach z radami osiedli. W efekcie pod obrady sesji w poniedziałek trafiły uchwały z dwiema propozycjami nowych stawek: od osoby i od wody, ale rada nie wprowadziła ich do porządku obrad.
Swoją nieobecność na sesji Mariusz Szewczyk tłumaczy udziałem w konferencji LeadAIR, poświęconej działaniom antysmogowym i pozyskiwaniu środków na działania związane z czystym powietrzem. - Warto dodać, że kilka tygodni temu, także na profilu społecznościowym, Przewodniczący RM alarmował, że zaniedbałem zgłoszenie naszego miasta do udziału w tym wydarzeniu - napisał Mariusz Szewczyk.
I jak dodał, złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej z projektem uchwały, według które mieszkańcy Dębicy za śmieci płacili będą od osoby. I zakończył stwierdzeniem, że według zapisów ustawowych system odbioru śmieci ma się sam finansować, co oznacza, że samorządy nie mogą do niego dopłacać z własnych budżetów.
Nowa stawka ma wynieść 30,50 zł od osoby miesięcznie.

Na kolejnych stronach posty Mateusza Cebuli i Mariusza Szewczyka

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sugar
sugar 12.03.2020, 18:34
Moze warto zrobic debate obydwu Panow? Cebula mowil w odpowiedzi na pytania mieszkancow ze nie odmowilby. Ciekawe co Szewczyk by wymyslil zeby nie przyjsc?
Sroka
Sroka 12.03.2020, 18:27
Szewczyk dostal odpowiedz od Cebuli i cos nieskory do odpowiedzi na postawione przez przewodniczacego pytanie. Szewczykowy szlagier.
/
/ 12.03.2020, 16:13
Podpowiadam: znaleźć brakujące 10 000 osób co nie płacą za śmiecie i będzie taniej.
Piotr
Piotr 12.03.2020, 17:46
Czyli śmiecie od zużycia wody tak jak m.in. Cebula mówi. W tym się nikt nie przesliźnie.
andrzej
andrzej 14.03.2020, 07:39
podlewam trawe w ogodku to trzemu mam placic za smieci wiecej juz za kanalizacje place choc woda nie trafia do niej. i prosze glupot nie pisac o podlicznikach bo to smieszne
do andrzeja
do andrzeja 27.04.2020, 19:03
to nie głupoty jak sie chce płacić tylko za wode bez ścieków to podlicznik - a co ma trawa i podlewanie jej do śmieci to że to jest po skoszeniu odpad :) który też kosztuje
elo
elo 12.03.2020, 14:22
#Piotr - Zdaje się, że w Czarnej odpady odbierane są 1 raz w miesiącu, zaś w Dębicy 1 raz na 2 tygodnie.
Piotr
Piotr 12.03.2020, 10:45
Może mi, ktoś wytłumaczyć dlaczego śmieci w Dębicy mają kosztować 30zł od osoby a np. w gminie Czarna kosztują 18zł ???

W gm. Czarna wygląda to tak: miesięczna stawka opłaty, jeżeli odpady są zbierane i odbierane selektywnie wynosi:
a) 18 zł od jednego gospodarstwa domowego jednoosobowego,
b) 36 zł od jednego gospodarstwa domowego dwuosobowego,
c) 51 zł od jednego gospodarstwa domowego trzyosobowego
d) 64 zł od jednego gospodarstwa domowego czteroosobowego,
e) 80 zł od jednego gospodarstwa domowego pięcioosobowego i powyżej.
http://www.czarna.com.pl/asp/p…

W Dębicy 3 osoby zapłacą więcej niż 5 osób we wspomnianej gminie. Przepraszam, ale gdzie tu logika i skąd się biorą takie wysokie koszty?
pierogi
pierogi 27.04.2020, 18:57
dokladnie, u nich moga czego nie u nas ????
Hej
Hej 12.03.2020, 16:18
Dlatego ze krajem rzadzi pis
hej
hej 27.04.2020, 19:04
dlatego, że produkujemy bardzo duzo odpadów a ich zagospodarowanie jest droższe z każdym rokiem
Ktoś
Ktoś 11.03.2020, 22:40
Brawo dla Przewodniczacego Cebuli. Eksperta od : nowych technologii, literatury, nauk ścisłych, prawa , medycyny, nauk społecznych, historii, muzyki, gospodarki śmieciowej, komunikacji, usług komunalnych, energetyki, języka polskiego i nie tylko, relacji międzyludzkich, oświaty, sportu, polityki i bóg wie czego jeszcze, czyli tak naprawdę niczego ! Ale pozory można sprawiać mistrz PR
kk
kk 12.03.2020, 12:09
Ktoś tu chyba zazdrości komuś po prostu...
plus
plus 11.03.2020, 22:11
Żałość zbiera, jak się czyta te komentarze. Wygląda na to, że zamiast razem myśleć i podejmować korzystne dla mieszkańców miasta decyzje obie strony punktują się nawzajem. Drodzy moi, takim sposobem para idzie w gwizdek.
#Bartek, jeśli chodzi o wójta (Gminy Dębica oczywiście) to musisz wiedzieć, że to gość który robi różne cuda i cena naszych śmieci przez lata w dużej mierze zależała od niego jako większościowego udziałowca gminno-miejskiej spółki PGO sp. z o.o. z siedzibą w Paszczynie. W tym zakresie popieram ostatnie działania burmistrza dotyczące odbioru odpadów z Dębicy (przetarg itp.)
Jeśli chodzi o sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów- ze względu na zbyt mało danych na ten temat - nie mam wyrobionego zdania.
morsy debica
morsy debica 11.03.2020, 21:36
niedaleko ratusza jest hala bokserska niech sie tam udadza i sie poboksuja fajna rzecz wyjasnia sobie chlopczyki co i jak . Panie redaktorze zorganizuj Pan cos
Andrzej
Andrzej 27.04.2020, 14:42
chetnie kupie bilet na takie widowisko
Ludu miła
Ludu miła 11.03.2020, 19:54
Mojemu mężowi należy się te 180 zł MIESIĘCZNIE. Przekupiłam, zapłaciłam chcę zwrotu. I basta!
Pff
Pff 11.03.2020, 16:33
Szkoda ze na sesjach na biezaco Szewczyk taki wyrywny nie jest tylko ucieka w pisemne odpowiedzi.
smok
smok 11.03.2020, 16:30
Najpierw radni Szewczyka inicjują odwołanie Cebuli a potem sam Szewczyk jeszcze fika na fejsie. Trudno nie powiązać tych dwóch akcji.
Bartek
Bartek 11.03.2020, 16:04
Panie Szewczyk! Pan jesteś od rządzenia a nie chowania głowy w piasek! Mów Pan jak widzisz te śmieci a nie zwalaj to na wójta to na radnych albo wszystkich dookoła.
Eh
Eh 12.03.2020, 10:56
Dokładnie, trudno doczekać się od burmistrza odpowiedzi merytorycznej w jakiejkolwiek sprawie w sposób bepośredni, w bezpośredniej konfrontacji z pytającym. Zazwyczaj powołuje sie na kogoś innego, że to nie leży w jego kompetencji itp. i itd. Ewentualnie tak jak teraz udziela odpowiedzi pisemnie. Jak można nie byc na sesji w tak ważnych sprawach.. Ale po co, trzeba by było się wypowiedzieć, albo jak to często bywa burmistrz w czasie sesji musi nagle wujśc bo ma pilną sprawę do załatwienia
tom
tom 11.03.2020, 16:02
Byłem na radzie osiedla i nie było tam burmistrza. Zastępca z urzędnikiem nie podali jakie jest stanowisko Szewczyka.
mis
mis 11.03.2020, 16:01
Burmistrz jak zawsze, gdy się go złapie na czymś, próbuje robić z siebie ofiarę.
Ludmila
Ludmila 11.03.2020, 16:00
Ja nigdzie nie widziałam wypowiedzi burmistrza jaką metodę preferuje. Przewodniczący od dawna mówił jak to by widział.
Ola
Ola 12.03.2020, 08:53
Z tym, ze za kazdym razem mowil inaczej hahah
Ala
Ala 12.03.2020, 12:16
Nawet Michoń mu "wypomina", że ciągle przy tej metodzie wodnej jest.Tyle, że by ją wprowadzić, to trzeba mieć narzędzia do wyliczenia. A wychodzi na to, że wodociągi i spółdzielnie obstrukcję robią.
Realista
Realista 11.03.2020, 20:55
no to skoro Pan Przewodniczacy forsował metodę od wody to dlaczego nie zagłosowal za tą metodą ??? jedna wielka hucpa, a pan Przeowdniczący jeszcze niczego nie dokonał - nie wiem czy Państwo to zauwazyli, on tylko wskazuje i napomina, a to potrafi kazdy
Jerzy
Jerzy 12.03.2020, 12:12
Realisto sprawdź sobie nad czym to było głosowanie. Nad wprowadzeniem do porządku obrad a nie czy wybrać tą metodę. Przewodniczący tłumaczył dlaczego cały klub PiS odrzucił oba wnioski o wprowadzenie do porządku obrad tych uchwał. Burmistrzowi się wyliczenia z parę dni diametralnie zmieniły.

Pozostałe