Zamknięta szkoła, przedszkole, żłobek? Masz prawo do opieki nad dzieckiem

  • 11.03.2020, 15:13 (aktualizacja 11.03.2020, 15:34)
  • Janusz Grajcar
Zamknięta szkoła, przedszkole, żłobek? Masz prawo do opieki nad dzieckiem
W związku z koronawirusem zamknięto żłobek, przedszkole lub szkołę, do której uczęszcza twoje dziecko? W takiej sytuacji rodzic może liczyć na dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Więcej informacji na ten temat będzie można uzyskać podczas dyżuru telefonicznego ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola z powodu COVID-19? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy za okres trwania kwarantanny lub izolacji w związku z chorobą zakaźną?

Odpowiedzi na pytania i wątpliwości będzie można uzyskać 13 marca 2020 r. w godz. 10.00-12.00 pod numerem telefonu 13 44 640 01 wew. 236, podczas dyżuru ekspertów ZUS z Oddziału w Jaśle.

Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?
Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb).
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A.

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem ?
Możesz podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie byłeś zobowiązany pracować, np. sobotę i niedzielę lub dziecko miało zapewnioną opiekę.

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy! Więcej informacji można również znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

Czytaj też: Autobusy MKS-u są regularnie dezynfekowane

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
XL
XL 11.03.2020, 22:22
co z tego ze nie ma imprez masowych, co z tego że dzieci nie chodzą do szkoły, co z tego że wszyscy myją ręce po 30 sekund, co z tego ze wszyscy się będą witać łokciami, co z tego ze cały tydzień będą się ludzie pilnować i siedzieć w domach - jak i tak w niedziele większość pójdzie do kościoła i pozaraża pozostałych.

Pozostałe