Radni przyjęli stawkę za śmieci - wideo

  • 16.03.2020, 16:44 (aktualizacja 16.03.2020, 19:38)
  • Grzegorz Król
Radni przyjęli stawkę za śmieci - wideo
Po burzliwych obradach Rada Miejska w Dębicy zdecydowała o podwyżkach za śmieci. Opłaty nadal będą naliczane od osoby, a nie od zużytej wody.

Sesja nadzwyczajna zwołana została na wniosek burmistrza Mariusza Szewczyka. W przedłożonym przez niego projekcie uchwały mogliśmy przeczytać, że za śmieci segregowane zapłacimy 30,5 zł od osoby oraz 61 zł za odpady niesegregowane od osoby. Ale swój projekt przedstawili również radni Prawa i Sprawiedliwości. W zasadzie różnic nie było żadnych, poza proponowanymi kwotami. Oni chcieli by za śmieci segregowane obowiązywała opłata 25 zł od osoby i 50 zł za te niesegregowane.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Bal (PiS) podkreślał, że jeśli przeliczymy liczbę zameldowanych osób w mieście przez proponowaną przez nich kwotę, to system śmieciowy się zbilansuje. Problem jednak w tym, że ustawa śmieciowa mówi o mieszkańcach, a nie o osobach zameldowanych. Jest to o tyle istotne, że zameldowanych w Dębicy jest 44,5 tys. osób, a zamieszkałych - według deklaracji śmieciowych - zaledwie 36,8 tys. osób. Oczywiście ta liczba również nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Ale już to sprawia, że system śmieciowy by się nie domknął.

Swoją propozycję złożyli także radni opozycji. Oni chcieli by opłata za segregowane wynosiła 29 zł od osoby i 58 zł za niesegregowane.

Jak przekonywała jednych i drugich skarbnik miasta Anna Puzio, jedyną kwotą, która by na to pozwoliła jest 30,5 zł od osoby za segregowane i dwa razy tyle za niesegregowane. Każda niższa kwota - jak podkreślała - oznacza, że po następnym przetargu opłaty za śmieci trzeba będzie podnieść nie tylko o to, ile więcej za ich odbiór i zagospodarowanie będzie chciała firma, która wygra przetarg, ale także o kwotę, której braknie, w związku z wybraniem obecnie niższych opłat.

Projekt przedstawiony przez PiS Szczepan Mroczek nazwał czystym populizmem.

- Obiecujecie mieszkańcom gruszki na wierzbie. Ta uchwała to czysta demagogia i próba przypodobania się mieszkańcom - mówił Szczepan Mroczek.

Radny Piotr Michoń podkreślał, że PiS proponując niższe stawki ma nieczyste intencje.

- Chcecie wprowadzić uchwałę, gdzie dajecie niższe kwoty i powiecie ludziom: patrzcie jacy jesteśmy fajni, a ci są źli, bo chcą więcej. Skąd macie wyliczenia, skąd wiecie że to się zbilansuje? Chcę wiedzieć, czy wasze wyliczenia są poprawne, bo przyjdzie potem Regionalna Izba Obrachunkowa, czy wojewoda i powiedzą: o nie panowie, to się wam nie domknie. I za miesiąc będziemy głosować nie 30,5 zł, ale 32 zł i dobrze o tym wiecie, każda zwłoka, każdy tydzień, miesiąc to będzie wyższa opłata dla mieszkańców. Jak mi pokażecie wyliczenia i udowodnicie, że one są poprawne, to ja dwiema rękami zagłosuję za tym, żeby mieszkańcy płacili mniej. My możemy zaraz złożyć wniosek, żeby mieszkańcy płacili 16 zł, tylko jaki to ma sens? - mówił radny Michoń.

Odpowiedział mu przewodniczący RM Mateusz Cebula, który na szybko wszystko przeliczył i wyszło mu 25,3 zł od osoby. Tylko, jak już wspomnieliśmy wyżej, jako podstawę do takiego wyliczenia przyjął liczbę osób zameldowanych. Jak podkreślali radni PiS, to że w mieście mieszka właśnie tyle osób ma wynikać z ilości zużywanej wody. 

Ostatecznie Rada Miejska głosami opozycji zdecydowała, że za śmieci zapłacimy 29 zł od osoby za segregowane i 58 zł od osoby za niesegregowane. Radni PiS byli przeciwni i optowali z kolei za swoją propozycją 25 i 50 zł. O tym, czy i kto miał rację przekonamy się za kilka miesięcy, kiedy ogłoszony zostanie kolejny przetarg. Jeśli rację miał burmistrz i skarbnik Anna Puzio, to podwyżka za śmieci będzie równie bolesna, co ta, właśnie uchwalona. Jeśli rację mieli radni PiS, to burmistrzowi ciężko będzie wytłumaczyć, skąd proponowane obecnie przez niego kwoty.

Całe posiedzenie rady można obejrzeć poniżej.

 

Czytaj także: Koronawirus w Mielcu, do Dębicy wracają pracownicy

 

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
trudno uwierzyc
trudno uwierzyc 17.03.2020, 13:55
Czy ja dobrze słyszałam, że prezes Jacek Gil od wodociągów na sesji sugerował, że dębiczanie się nie myją i mają problemy z higieną?
Baba Jaga
Baba Jaga 17.03.2020, 16:21
No to w wielu przypadkach miał rację.
nerwy
nerwy 17.03.2020, 13:54
Straszną nerwowość widać było u radnych opozycji ze Wspólnoty Ziemi Dębickiej, Koalicji Obywatelskiej Ziemi Dębickiej i od Szewczyka. Obrazili się na inicjatywę radnych PiS z uchwałą? Bo strasznie krzyczeli i nie dawali przewodniczącemu prowadzić obrad.
wacek
wacek 17.03.2020, 10:42
Jakim prawem burmistrz proponuje dalej system od osoby a jego radni to popierają, skoro kilka tysięcy ludzi nie płaci za śmieci! Wstyd!
Jacek
Jacek 17.03.2020, 09:07
Opłata za odpady jest taka wysoka, bo aktualnie śmieciarki przyjeżdżają non stop pod kosze i opróżniają kontenery, które nie są zapełnione nawet do połowy. Jeżdżą po mieście i robią setki kilometrów i niepotrzebnie generują koszty, a wystarczałoby podjechać raz na tydzień. Dodatkowo nic się nie zmieni, bo dalej kilka tysięcy ludzi nie będzie płaciło za odpady, bo nie złożą deklaracji i nikt ich nie skontroluje, bo jak miastu zabraknie kasy to podniesie opłatę albo tym co płacą dowalą karę, które pokryje pasożytów, co nie sortują albo nie wypełnia deklaracji. Taka logika w władz w Dębicy - dramat!
Piseklisek
Piseklisek 17.03.2020, 01:08
Ale was PIS wydymał.... macie swoich wybranych, lokalnych i jedynych.
Jeden.ponzabiegu, drugi pol roku w chinach, a teraz sie tlumaczą, ze wiekszosci nie mieli. Z reszta nawet jak by mieli to i tak chcieli obnizyc stawke tylko o 5 zl wiedzac ze za pol roku bedzie trzeba podniesc znowu o 15 zeby wyrównać stratę wiec na nic takie zabiegi.
Dorota
Dorota 17.03.2020, 00:25
Powariowali ?! 500+ wszystkiego nie załatwi! Zwłaszcza że nie każdy go ma !
Dębiczanka
Dębiczanka 16.03.2020, 23:46
Wszyscy dzisiaj zajęci jesteśmy najważniejszą sprawą, naszym zdrowiem. Tymczasem dzisiaj na sesji RM nadzwyczajnej ( tak jakby o problemie opłaty za śmieci nie można było rozmawiać w normalnym trybie) znów z nas sobie zakpiono. Zakpili sobie radni z PiS. Wystarczy przeczytać ustawę tzw.śmieciową,a łatwo się można zorientować ,że samorząd tak naprawdę może wybrać tylko jedną z metod przedstawioną w ustawie. Wzrost cen poszczególnych elementów wynikających z tej ustawy narzucił ustawodawca (a więc sejm gdzie większość ma PiS). Państwo radni z PiS zrobili wrzutkę nowej uchwały z zaniżonymi stawkami w ostatniej chwili, nie zapoznając innych radnych z jej treścią. Taka niespodzianka. Przedstawili propozycję zaniżoną, bez konkretnych wyliczeń (przyjęto je z sufitu) tak,że system się nie bilansuje i się nie zamknie. Zachowali się nieodpowiedzialnie idąc w czysty prymitywny populizm. Tradycyjnie sposób prowadzenia sesji skandaliczny cd. buty i arogancji. Styl wypowiedzi radnego Bala nie mieści się w żadnych normach debaty publicznej. Burmistrz robi wrażenie osoby nie zorientowanej merytorycznie w sprawie. Nie potrafi odpowiedzieć na żadne pytanie. Na pytania odpowiadają jego pracownicy. Opozycja jest blokowana przez przewodniczącego. Atmosfera nie sprzyjająca rzeczowej debacie. Podsumowując radni PiS znów ograli opozycję. Przedstawili się jako obrońcy ludu. Burmistrz załatwił temat. A płacić będziemy i tak my mieszkańcy.Zainteresowanie społeczne problemem mierne, 231 osób oglądało sesję. Podsumowując żałosny spektakl oczywiście w trosce o nas mieszkańców. Państwo radni przestańcie sobie z nas robić kpiny.
mieszkam tu
mieszkam tu 17.03.2020, 10:45
Mądrego to i miło poczytać. Cieszę się, że ktoś widzi i mówi jak jest. PIS to szkodnik gorszy niż ten koronawirus.
abc
abc 16.03.2020, 23:02
Radni przyjęli a burmistrz głowa w piasek jak to na sesji komuś zarzucił. Standardowo. Ciekawe co on zrobił, żeby te stawki takie nie były?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.03.2020, 22:11
Brawo PiS Brawo Radni BRAWO GOSPODARZE DĘBICY Tylko sznurek i na śmietniku się powiesić
czas to zmienić
czas to zmienić 17.03.2020, 06:41
Nawet zmniejszając ilość oddawanych śmieci nie będę płacić mniej, wszystkim po równo, haracz dla firm przetwarzających śmiecie. System nieudolny i niewydolny. Co na to nasi posłowie? W sprawie smogu też nic nie da się zrobić?
płacący frajer
płacący frajer 16.03.2020, 21:18
Serio tyle ludzi nie płaci za śmieci w Dębicy? Burmistrzu - do roboty!
Sweety
Sweety 16.03.2020, 20:39
A moze by tak dac mozliwosc segregacji ludziom w blokach, starsze osoby nie chca przez co inni nie maja takiej mozliwosci
@
@ 17.03.2020, 10:32
Załóż okulary, bo chyba masz coś ze wzrokiem. Wielu młodym nie chce się nawet plastikowej butelki oddzielić od reszty śmieci. Starzy dzielą nawet drobne śmieci.
dzielnik
dzielnik 17.03.2020, 09:37
Skąd twierdzenie, zestarsi nie chcą? Starsi są bardzo skrupulatni, młody walnie pakunek do niesegregowanych - starszy, widzę jak stoi i dzieli...
xxx
xxx 16.03.2020, 20:21
Dawniej jakoś można było taniej to wywozić, a teraz wszyscy muszą po drodze zarobić i do tego jeszcze koszty obsługi. I po co to wszystko ....
Dominik Ł.
Dominik Ł. 16.03.2020, 19:28
Podziękujmy PiS - nowe stawki za składowanie i gospodarkę odpadami zostały wprowadzone odgórnie głównie na poziomie krajowym i to w znacznej mierze powoduje wzrost i tak m. in.
▶️ koszty przyjęcia odpadów komunalnych na składowisko w 2019 roku wzrosły o blisko 90% z 215 zł (2018) do 400 zł za tonę,
▶️ koszty przyjęcia odpadów zielonych i biodegradowalnych do instalacji w 2019 roku wzrosły blisko o 70% z 160,92 zł (2018) do 270 za tonę,
▶️ koszty zagospodarowania odpadów z PSZOK np. odpady wielkogabarytowe w 2019 roku wrosły o 82% z kwoty 296 zł (2018) do 540 zł za tonę.
Balcerek
Balcerek 17.03.2020, 09:38
ciąć koszty!
pj
pj 16.03.2020, 23:25
Napisał Dominik Łazarz dyrektor u posła PO Poncyljusza. Bardzo to wiarygodne :D
Dominik Ł.
Dominik Ł. 17.03.2020, 10:41
Wszystko co powyżej napisane jest zgodne z prawdą, a fakt mojej współpracy z Wiceprzewodniczącym Klubu Koalicji Obywatelskiej Posłem RP Pawłem Poncyljuszem uważam za mało istotny w tym zakresie.
To rząd PiS jest w pełni odpowiedzialny za tą sytuację, bo nie potrafi wprowadzić skutecznej polityki recyklingu/śmieciowej.
Poza tym czy macie Państwo świadomość, że stajemy się śmietniskiem Europy - ilość sprowadzanych do nas śmieci rośnie lawinowo:
2015 - 154 tys. ton
2016 - 256 tys. ton
2017 - 377 tys. ton
2018 - 434 tys. ton
2019 - 405 tys. ton
Anonim
Anonim 16.03.2020, 19:10
Warszawa gospodarstwo domowe 94 zł ,Dębica 150 zł porażka
Tadek
Tadek 16.03.2020, 18:55
Może podwyżki bo nie Paszczyna będzie odbierać odpady tylko nowe przedsiębiorstwo. A swoją drogą to dziwne że spółka której współwłaścicielem jest miasto nie obsługiwała jego terenu. Skończą MKS, skończą i smietnisko w Paszczynie.
Lopez
Lopez 16.03.2020, 18:55
Podziekujmy pisowi!!!!
Na naszym.lokalnym pllu boksowali sie o kilka zlotych a to ich sejmowi koledzy widują takie ceny.
Skandalista
Skandalista 16.03.2020, 18:53
Skandal nad skandale. Trzeba nowych wyborów w Dębicy!
jajco
jajco 17.03.2020, 09:40
i co?

Pozostałe