Wilk znowu zostawił ślady w Pustkowie

  • 17.03.2020, 20:53 (aktualizacja 17.03.2020, 21:26)
  • Janusz Grajcar
Wilk znowu zostawił ślady w Pustkowie
O tym, że po Pustkowie może kręcić się wilk, pisaliśmy przed rokiem w OL. Wtedy jego ślady miał widzieć Robert Mazur. Jednej z naszych Czytelniczek udało się je dziś, czyli 17 marca, sfotografować.

O tym, że ślady należą do wilka, przekonany jest leśniczy Andrzej Trzeciak z Nadleśnictwa Dębica.

- Kręcą się po Pustkowie od przynajmniej dwóch lat. Podobnie zresztą jak koło Dębicy, w Stasiówce, Głobikowej czy Jaworzu - zauważa.

Odciski łap zostawił w tym razem zostawił w Łęgu, jednym z przysiółków Pustkowa, około stu metrów od zabudowań. Kiedy pytam Andrzeja Trzeciaka, czy jest to możliwe, że podszedł tak blisko domu, nie widzi w tym nic niezwykłego.

- Przełaził, zapewne basior - stwierdza.

I przypomina, że kilkanaście dni temu w Stasiówce dwa dorosłe osobniki zablokowały mu z rana drogę, kiedy jechał samochodem. Zatrzymał auto i poczekał, aż w końcu same odeszły do lasu.

- Wilki  to bardzo inteligentne stworzenia, człowieka unikają, tak że nie ma się czego obawiać - zapewnia Andrzej Trzeciak.

Tropy wilka łatwo odróżnić od innych zwierząt, bo ma dużą łapę w kształcie litery X, którą widać między odbiciami poduszek pod stopą. Przednie pazury są natomiast wyraźniej odbite od bocznych. Kończyny stawia jedna za drugą w jednej linii. Po tym także można odróżnić je od tych zostawianych przez psa.

W powiecie dębickim na razie są pojedyncze sztuki, ale zdaniem leśniczych, z roku na rok ich przybywa.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hey
hey 18.03.2020, 06:21
W Pustkowie w Łęgu jest nawet pare Wilków.

Pozostałe