Mali Igloopolanie dostaną nowe stroje

  • 19.03.2020, 09:03
  • Janusz Grajcar
Mali Igloopolanie dostaną nowe stroje fot. facebook.com/igloopolanie
Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy znalazł się w gronie 293 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na realizację działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Środki w wysokości 37 000 zł zostaną przeznaczone na zakup strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie.

Do programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury pn. EtnoPolska 2020 wpłynęły 1264 wnioski! Po dokonaniu oceny merytorycznej NCK wyłoniono 293 beneficjentów, którzy łącznie otrzymają dofinansowanie w wysokości 10 000 000 zł.

W ramach programu realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego.

- Bardzo cieszę się, że nasi młodzi tancerze będą mieli możliwość zaprezentowania się w nowych, oryginalnych strojach ludowych, które będą niezbędnym dodatkiem do nowo utworzonej choreografii pt. Tańce i zabawy Górali Żywieckich. Podczas realizacji projektu zadbamy, aby każdy element stroju był autentyczny, by tym samym móc prezentować folklor Beskidu Żywieckiego w jego tradycyjnej formie – mówi Kinga Jurek, choreograf zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy, liczy 120 osób, które na co dzień ćwiczą w trzech grupach dziecięcych oraz grupie młodzieżowej. Zajęcia odbywają się w Domu Kultury Mors. Mali Igloopolanie biorą czynny udział w różnego rodzaju uroczystościach, imprezach środowiska lokalnego, koncertach charytatywnych, przeglądach tanecznych oraz festiwalach. Podczas występów zespołowi towarzyszy Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie. Zespół kultywuje rodzimy folklor i narodowe tradycje. Jego celem jest upowszechnianie polskiego dorobku kultury ludowej oraz wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego regionu i narodu poprzez rozwój wrażliwości patriotycznej i kulturalnej.

Mali Igloopolanie dysponują pięknymi i oryginalnymi strojami ludowymi. W swoim repertuarze posiadają: suitę tańców lubelskich, śląskich, sądeckich, górali żywieckich, wiązankę tańców ziemi rzeszowskiej, tańce kaszubskie, tańce Dawnej Warszawy, Narodowego Krakowiaka oraz poleczki ludowe.

Za choreografię oraz prowadzenie grup dziecięcych odpowiadają Kinga i Kacper Jurkowie. Akompaniament oraz opracowania muzyczne: Zenon Piękoś oraz Stanisław Wiktor. Przygotowanie kostiumów: Krystyna Wiktor.

Źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 19.03.2020, 11:22
Brawo !

Pozostałe