Marszałkowska - ulica nazwana imieniem właściciela Dębicy

  • 21.03.2020, 18:24 (aktualizacja 21.03.2020, 21:12)
  • Ryszard Pajura
Marszałkowska - ulica nazwana imieniem właściciela Dębicy Ulica Marszałkowska w Warszawie przez I wojną światową. Fot. wikipedia.org
To jedna z głównych arterii stolicy, bez niej trudno sobie wyobrazić historię i współczesność Warszawy. A nazwana została na część Franciszka Bielińskiego, właściciela Dębicy.

W zasadzie były to włości jego żony Doroty, ale wiadomo jak to w owym czasie bywało, co żony to i męża. Ale po kolei.

Pomijając wcześniejsze dzieje Klucza Dębica, którego częścią, a nie odwrotnie, była posiadłość w Zawadzie, zatrzymajmy się w roku 1704. Wtedy majątek ten z rąk Kazimierza Walewskiego przejmuje generał wielkopolski Jan Przebendowski, postać w Rzeczpospolitej dobrze znana. To jego złoty okres, rok wcześniej został podskarbim wielkim koronnym, a jeszcze wcześniej był m.in. wojewodą malborskim. Posiada liczne włości w Prusach Książęcych, skąd pochodzi, teraz dorzuca do nich Dębicę i okolice.

Gdy jego córka Dorota wychodzi za mąż za Jana z potężnego rodu Radziwiłłów, daruje im dębicki klucz, włącznie z Zawadą.

Jan Radziwiłł zmarł w 1729 roku, wdowa kilka lat później pocieszenie znajduje w ramionach Franciszka Bielińskiego. W wianie ślubnym wnosi mu Dębicę.

Urodzony w 1683 roku Franciszek Bieliński, herbu Junosza, od 1742 roku jest marszałkiem wielkim koronnym, wcześniej był marszałkiem nadwornym koronnym i wojewodą chełmińskim. Odznaczony Orderem Orła Białego.

Właśnie wtedy, gdy za króla Augusta II został marszałkiem koronnym, kierował rozbudową Warszawy. W pamięci potomnych ze stolicy zapisał się tym, że doprowadził do wybrukowania większości głównych ulic. A jedna z nich od funkcji, jak pełnił, nazwana została Marszałkowską. 

Klucz ziemski Dębica w 1758 roku oprócz samego miasta obejmował 12 wsi. 

Bielińscy już w 1735 roku uporządkowali stosunki własnościowe w mieście i nakazali właścicielom pustych parceli w Dębicy, by zbudowali na nich domy. Oporni mieli być wygnani z miasta. Gdy ta groźba nie pomogła, rok później wydali kolejny nakaz, że domy mają być budowane porządnie, ale tym razem na zabudowanie parceli dali ich właścicielom 7 lat. Administratorem ich dóbr był niejaki Garlikowski. 

Dzięki tym decyzjom rozpoczęła się zabudowa obecnego Rynku, prowadzona głównie przez osiedlonych w mieście Żydów.

Franciszek Bieliński zmarł bezdzietnie w 1776 roku. Dębica pozostała własnością wdowy. Dwa lata później, w 1768 roku cały klucz ziemski trafił w ręce wnuków Doroty Bielińskiej – Radziwiłłów.

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe