Premier wprowadza zakaz wychodzenia z domu

  • 24.03.2020, 13:21 (aktualizacja 24.03.2020, 14:58)
  • Tomasz Ratuszniak
Premier wprowadza zakaz wychodzenia z domu Fot. Kadr z koferencji/KPRM.
- Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. To bardzo trudna faza - ograniczenia dotyczą każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, by maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później - apelował premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

W rozporządzeniu, zapowiedzianym przez premiera, obowiązywał będzie zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę pilnymi sytuacjami. Wychodzićbędzie można m.in. do pracy, na zakupy spożywcze, wyprowadzić psa, czy do lekarza. 

- Oczywiście rozumiemy takie rzeczy jak wychodzenie z psem, ale prosimy o brak gromadzenia się w parkach czy placach zabaw. Wydaję mi się, że jesteśmy w stanie tyle dać innym służbom, które się nami opiekują - stwierdził Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Po ulicach nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby (nie dotyczy to jedynie rodzin), w mszach świętych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób, a kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Ograniczenia dotyczą także komunikacji miejskiej, a konkretnie liczby pasażerów. Aby zachować odpowiedni odstęp między podróżującymi, konieczne będzie, aby połowa miejsc siedzących w autobusach czy tramwajach, była pusta.

- Chcemy, żeby Polacy wrócili do pracy po wielkanocy i żeby odbyły się w tym roku egzaminy maturalne. Będziemy musieli się wystrzegać wielu zachowań, które wcześniej były naturalne. Dlatego ja nie widzę powodu, by wybory prezydenckie czy egzaminy maturalne się nie odbywały - powiedział premier.

Nowe przepisy obowiązywać będą od środy 25 marca.

Przeczytaj też: Starosta: W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji czas na dobrą informację

 

 

 

 

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe