Nie żyje były dyrektor Stomilu Józef Stróżyk

  • 24.03.2020, 18:19 (aktualizacja 26.03.2020, 10:30)
  • Janusz Grajcar
Nie żyje były dyrektor Stomilu Józef Stróżyk fot. debica.pl Józef Stróżyk wpisuje się do księgi pamiątkowej z okazji 70-lecia utworzenia COP. Uroczystości odbyły się w 2007 roku w Dębicy.
W środę 18 marca zmarł Józef Stróżyk, były dyrektor Dębickich Zakładów Opon Samochodowych Stomil i prezes KS Wisłoka Dębica. Miał 86 lat.

Dyrektorem naczelnym DZOS Stomil był w latach 1971–1981. Do Dębicy przyjechał z Poznania. Nazywany był ostatnim z wielkich szefów fabryki. Trafił akurat na czas, kiedy w gospodarkę pompowano gierkowskie dolary. Ale on te pieniądze potrafił dobrze zainwestować.

W Poznaniu dał się poznać z dobrej strony w Laboratorium Badawczym. W Dębicy w 1965 roku został najpierw dyrektorem ds. technicznych, z zadaniem unowocześnienia wyrobów. Wdrożył i nadzorował proces, związany z wprowadzeniem do produkcji najpierw opon opasanych, potem już w fotelu dyrektora naczelnego, opon radialnych.

Doskonale wiedział, w jakim trzeba iść kierunku i ten plan konsekwentnie realizował. Największe osiągnięcie tego czasu to budowa Wytwórni Osobowych Opon Radialnych, ale powstały wówczas także Centralna Wytwórnia Dętek, elektrociepłownia, rozpoczęła się budowa nowej walcowni. Zasługą Stróżyka jest rozpoczęcie procesu informatyzacji firmy.

Powyższe informacje o Józefie Stróżyku można znaleźć w opracowaniu 150 najbardziej zasłużonych pracowników Firmy Oponiarskiej Dębica.

Wiadomo też, że zanim w Dębicy rozpoczęła się produkcja opon radialnych, Józef Stróżyk jeździł do Anglii i zwiedzał tamtejsze zakłady oponiarskie. 2 lutego 1967 roku pisało o tym Echo Załogi. Więcej o tej wizycie można przeczytać TUTAJ.

Prezesem KS Wisłoka Dębica był w latach 1971-1976. To właśnie wtedy w sezonie 1971/1972 piłkarze tego klubu wywalczyli po raz pierwszy awans do II ligi. 

Pogrzeb Józefa Stróżyka odbędzie się w środę 25 marca o godz. 13:30 w Poznaniu na cmentarzu komunalnym na Miłostowie.

Czytaj też: Nie żyje były radny Tadeusz Kumiega

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe