Czy morsowanie jest dla każdego?

  • 23.03.2020, 08:36 (aktualizacja 26.03.2020, 09:00)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Czy morsowanie jest dla każdego? Materiał partnera
Morsowanie to aktywność, która już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest to kąpiel w zimnej wodzie, na przykład w potoku, jeziorze czy morzu. Ma ona na celu przede wszystkim zahartowanie ciała, co korzystnie odbija się później na naszym zdrowiu. Poza tym, zimna woda doskonale wpływa na wygląd skóry i pobudza krążenie. Okazuje się jednak, że morsowanie nie jest formą aktywności odpowiednią dla wszystkich. Co prawda, można z niej korzystać niemal w każdym wieku, ale należy brać pod uwagę w głównej mierze kwestie zdrowotne. Poniżej dowiesz się między innymi, dla kogo morsowanie nie jest wskazane.

Jakie korzyści niesie ze sobą morsowanie?

Kąpiel w zimnej wodzie poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego. Jak to możliwe? Kiedy wchodzimy do lodowatej wody, naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, co oznacza, że organizm doznaje szoku. Z kolei po wyjściu z niej, tkanki mięśniowe powoli się rozgrzewają a naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu krew w naszym organizmie szybciej krąży. Jedną z zalet, która niesie ze sobą wiele korzyści jest niewątpliwie zahartowanie ciała. Przy regularnych kąpielach w lodowatej wodzie poprawia się odporność organizmu.

Morsowanie pozwala również na złagodzenie dolegliwości bólowych wywołanych między innymi przez zakwasy lub mikrourazy powstałe na skutek ciężkich treningów. Dzięki zimnej wodzie, naczynia krwionośne obkurczają się, przez co zmniejszają się obrzęki i stany zapalne. Podczas tego rodzaju aktywności praca serca przyspiesza, dzięki czemu ukrwienie tkanek i narządów jest lepsze a organizm szybciej usuwa toksyny i pozbywa się tkanki tłuszczowej. Regularne morsowanie pozwala również na znaczne przyspieszenie metabolizmu.

Dla kogo morsowanie nie jest wskazane?

Mimo wielu korzyści, jakie niesie ze sobą morsowanie, istnieją grupy osób, u których nie jest ono wskazane. Nie mogą się na nie zdecydować przede wszystkim chorzy borykający się z chorobami kardiologicznymi oraz przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ponadto z kąpieli w lodowatej wodzie wykluczone są osoby ze zdiagnozowaną chorobą mózgu, niedoczynnością tarczycy, schorzeniami naczyń obwodowych, padaczką oraz boreliozą. Morsować nie powinny również osoby z problemami z pracą nerek, dzieci poniżej 3 lat oraz kobiety w ciąży.

Morsowanie to dość specyficzny rodzaj aktywności, który wybierany jest przez niektórych w ramach poszukiwania nowych, niezwykłych wrażeń. Jeśli jednak po pierwszym wejściu do lodowatej wody odczuwamy dyskomfort, czujemy, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem, warto zaprzestać kolejnych wejść i skonsultować się z lekarzem.

Jak zacząć?

Morsowanie najlepiej rozpocząć od wizyty u lekarza. Podstawowe badania pozwolą nam określić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań oraz, czy aktywność ta jest w naszym przypadku bezpieczna. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, kolejnym krokiem jest kontakt z osobami, które posiadają już doświadczenie w tej dziedzinie i są w stanie wytłumaczyć podstawy oraz przeprowadzić bezpiecznie przez kolejne etapy. Morsowanie pod opieką morsów z doświadczeniem to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również możliwość ciągłej nauki i czerpania z całego procesu jak najwięcej korzyści.

Więcej informacji na temat morsowania znajdziesz na stronie https://www.blueapart.pl/blog/45/jak-zaczac-morsowac

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe