Jak drony pomagają w ratowaniu ludzi?

  • 23.03.2020, 08:45 (aktualizacja 26.03.2020, 09:00)
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Jak drony pomagają w ratowaniu ludzi? Materiał partnera
Popularność dronów jest coraz bardziej powszechna, ponieważ znajdują zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie życia. Często są używane przez przedsiębiorstwa, które trudnią się filmowaniem czy fotografią. Tylko za ich pomocą można wykonać zdjęcia z dużych wysokości lub w trudnych warunkach pogodowych. Już teraz cieszą się popularnością podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną pozwala odszukać zaginionego i uratować jego życie.

Działanie dronów w trudnych warunkach poszukiwawczych

Im trudniejsze warunki akcji, tym trudniejsza praca grup ratowniczych. Takie akcje najczęściej są przeprowadzane w nocy i w trudnym warunkach terenowych. Pod uwagę bierze się tutaj góry, lasy, bagna i zbiorniki wodne. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, tutaj szczególnym zagrożeniem dla ratowników i ratowanym są niskie temperatury, które potęgują ryzyko wychłodzenia organizmu. Aby jak najszybciej dotrzeć do poszukiwanego, w misji bierze udział dron z kamerą termowizyjną, który ma za zadanie namierzyć zaginionego i poprowadzić do niego grupę ratunkową.

Zastosowanie dronów

Dron biorący udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Oprócz tradycyjnego oprzyrządowania, jak nawigacja za pomocą systemu GPS, podgląd widoku na wybranym urządzeniu mobilnym oraz żyroskopu, na wyposażeniu powinna znajdować się kamera termowizyjna. Taki sprzęt pozwala z łatwością namierzyć poszukiwaną osobę, bez względu na panujące warunki, ponieważ może on działać w każdych warunkach pogodowych i nie traci on swoich parametrów. Uniwersalność kamery powoduje, iż nie zachodzi konieczność wynajmowania dodatkowych urządzeń i innych specjalistycznych przyrządów. Zwykle są one trudno osiągalne oraz charakteryzują się wielkimi wymiarami.

Dron z kamerą termowizyjną pozwala na podgląd obrazu w dwóch stanach: termowizji oraz świetle widzialnym. Dzięki niemu można zauważyć każdy szczegół, który może decydować o życiu poszukiwanego. Dzięki kamerze, znajduje się osoby na podstawie różnicy temperatur. ilość stosowanych kolorów pozwala na łatwe określenie i odróżnienie temperatury otoczenia od temperatury ciała.

Kolejnym wyposażeniem dronów są reflektory pozycyjne, lampy LED, diody czy przyrządy mierzące poziom natężenia szkodliwych substancji. To bardzo ważne, ponieważ można określić, czy misja poszukiwawcza będzie bezpieczna oraz pozwoli dobrać dodatkowe zabezpieczenia ekipy ratowników. Drony powinny też posiadać wbudowane głośniki, które będą spełniać funkcję komunikacji z ekipą naziemną, gdy misja odbywa się na bardzo duże powierzchni, gdzie w akcję zaangażowanych jest wiele grup poszukiwawczych. Dodatkowe elementy oświetlenia zwykle pomagają w zasygnalizowaniu miejsca, w którym został pozostawiony sprzęt. Istnieje bowiem wiele sytuacji, w których ratownicy są zmuszeni samodzielnie przedrzeć się do poszukiwanego, gdzie sprzęt ratunkowy może być elementem utrudniającym.

Z tego względu drony Parrot Anafi Thermal są popularnym urządzeniem wykorzystywanym w takich akcjach. Można ich użyć w każdych warunkach i miejscu.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe