Ludzie kultury, politycy, artyści żegnają Krzysztofa Pendereckiego

  • 29.03.2020, 11:18 (aktualizacja 29.03.2020, 11:27)
  • Ryszard Pajura
Ludzie kultury, politycy, artyści żegnają Krzysztofa Pendereckiego Wystawa plakatów poświęcona twórczości Krzysztofa Pendereckiego z kolekcji Roberta Piękosia w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy
Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje - napisał na Twitterze Piotr Gliński, minister kultury.

To jeden z wielu wpisów, jakie po śmierci wielkiego kompozytora i wielkiego Dębiczanina, opublikowali w mediach społecznościowych ludzie kultury i polityki.

Janina Ochojska: Wielki Polak, kompozytor, muzyk. Człowiek kultury jakiej nam dziś potrzeba - wysokiej, sięgającej szczytów, napełniającej ducha nadzieją.
 
Mateusz Borek: Wielki kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Wielki Dębiczanin. R.I.P.

Mateusz Cebula: Dziś nad ranem zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki - poinformowały media, powołując się na rodzinę zmarłego. Miał 86 lat, urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Od 2002 r. Honorowy Obywatel Miasta Dębicy.

Robert Mazurek: Skończyła się epoka., która dla mnie, licealisty, zaczęła się od „Trenu pamięci...” (dzięki niemu zostałem laureatem olimpiady artyst.)

Małgorzata Kidawa-Błońska: Bardzo smutna wiadomość. Odszedł Mistrz, Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor, autorytet, pedagog. To ogromna strata dla całego świata kultury. Dla nas wszystkich.

Hirek Wrona: Krzysztof Penderecki R.I.P. Mistrzu! Spoczywaj w spokoju... 

Robert Biedroń: Zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy polski kompozytor. Składam wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym. Będzie nam wszystkim brakować jego talentu.

Michał Boni: Krzysztof Penderecki nie zyje..... Epoka! Wielki Muzyk..Wielki Czlowiek..Madry Czlowiek....Czlowiek Pasji.... Jego genialnej Pasji wg.sw Lukasza bedziemy zawsze sluchac, a teraz poprowadzi ja na Niebieskich Pastwiskach... R I P

Tomasz Siemoniak: Jeden z gigantów polskiej kultury, który dla mojego pokolenia był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację.

Kacper Płażyński: Genialny kompozytor, dyrygent, pedagog. Pozostawił po sobie wspaniałe dzieła, ale też rzeszę przepełnionych miłością do muzyki wychowanków. Z jego kompozycji korzystali Kubrick, Lynch, Scorsese, Wajda. Postać wybitna. Niech spoczywa w pokoju.

Jarosław Kurski: Nie żyje Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. - Zawsze mam za dużo pomysłów. Mam plany na jakieś 20 lat - mówił cztery lata temu.

Dominik Łazarz: Zmarł Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów na świecie, pochodzący z Dębicy. RIP

I jeszcze trzy wpisy na Tweeterze:
JasnaGoraNews: Śp.Krzysztof Penderecki wielokrotnie pielgrzymował na #JasnaGóra. Tu w 2013 r. nadzwyczajnym koncertem „Credo”,które jest jego wyznaniem wiary świętował 80-te urodziny.Tak wtedy mówił o sanktuarium -To miejsce jest dla mnie zawsze wyjątkowe. Od dziecka byłem wychowany na historii.

Kibice Roberta Kubicy: ...kolejna niesłychanie smutna wiadomość w tych "złych" czasach... Nie żyje Krzysztof Penderecki... Panie Profesorze nie zapomnimy... Dziękujemy... Złamane serce R.I.P

Jazzowo: Mistrzu, uczyniłeś ten dzień smutnym 
 

Wielki kompozytor, Honorowy Obywatel Dębicy zmarł dzisiaj rano.

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe