Spocznie obok Sławomira Mrożka

  • 29.03.2020, 15:46 (aktualizacja 29.03.2020, 23:12)
  • Grzegorz Król
Spocznie obok Sławomira Mrożka Fot. Marek Dusza/KPRP/prezydent.pl
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa zmarły dzisiaj po długiej i ciężkiej chorobie Krzysztof Penderecki, zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie.

Nie wiadomo jednak kiedy odbędzie się pogrzeb. Jak przekazał PAP przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy prof. Franciszek Ziejka odbędzie się on po ustąpieniu przeszkód związanych z koronawirusem. Wcześniej ma zostać odprawiona msza w intencji zmarłego kompozytora, w której wezmą udział najbliżsi. 

Panteon Narodowy powstał w 2012 roku. Po jego utworzeniu pochowany został tam zmarły w 2013 roku dramatopisarz, prozaik i rysownik Sławomir Mrożek. Złożona tam także szczątki Karola Olszewskiego, chemika i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zmarł w 1915 roku. W kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie znajduje się także krypta ks. Piotra Skargi.

Urodzony 23 listopada 1933 roku Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, odznaczony Orderem Orła Białego, pięciokrotny laureat Grammy zmarł dzisiaj w Krakowie. Wspomina go wiele osób świata kultury i polityki, m.in. prezydent Andrzej Duda, który napisał:

- Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​Kompozytora. RiP - napisał prezydent na Tweeterze.

O śmierci kompozytora informują agencje na całym świecie, m.in. francuska agencja AFP, czy londyński Reuters. Na swoich profilach w mediach społecznościowych wspominają go takie instytucje jak London Philharmonic Orchestra, Philharmonischer Chor Berlin, a także setki, jeśli nie tysiące fanów na całym świecie.

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
patia
patia 29.03.2020, 19:21
Szkoda, że nie spocznie w Dębicy

Pozostałe