Powrót Mistrza - relacja i zdjęcia z koncertu w 2000 roku

  • 30.03.2020, 13:03 (aktualizacja 30.03.2020, 13:14)
  • Ryszard Pajura
Powrót Mistrza - relacja i zdjęcia z koncertu w 2000 roku
Swoim „Credo na nowy wiek” kompozytor zaczarował dębicką publiczność. Wiele osób, zwłaszcza tych pamiętających Krzysztofa Pendereckiego z lat dziecinnych i młodzieńczych, wychodziło z Kościoła Świętego Ducha ze łzami w oczach. Wzruszenia nie kryła też Elżbieta Penderecka.

Krzysztof Penderecki po raz pierwszy zaprezentował swój własny utwór przed rodzimą, dębicką publicznością. Zburzył tym mit, że z rezerwa odnosi się do miasta, w którym wyrósł i gdzie kształtował się jego talent.

Gdy ucichły ostatnie takty „Credo” w kościele Ducha Świętego najpierw zaległa chwila magicznej ciszy, potem wybuchła fala braw. Krzysztof Penderecki kilkakrotnie wychodził wraz z solistami, aby dziękować publiczności. A Elżbieta Penderecka dyskretnie ocierała łzy. Widać było, jak powrót do rodzinnego miasta kompozytora był ważny dla obojga i to, z jakim napięciem oczekiwali na reakcję widowni.

Koncertu wysłuchało ponad tysiąc osób, wśród nich marszałek Senatu RP Alicja Grześkowiak i wicemarszałek Sejmu Stanisław Zając.

Kościół Świętego Ducha był wypełniony po brzegi. Ci którzy nie przyszli, mogą żałować. Jedna z osób, która przed koncertem mówiła nam, że zostanie w domu, stwierdziła, że podobnie jak 90% publiczności nie zrozumie, o co w „Credo” chodzi. Nie jest to prawdą, gdyż muzyka kompozytora, słuchana na żywo, a nie z ekranu telewizora po pierwsze nie jest aż tak trudna, a po drugie potrafi, jak się okazało, wzruszyć i zmusić do refleksji.

- Dobrze, że doszło do tego koncertu. Mieszkam w Dębicy od 20 lat i cieszę się, że Penderecki zawitał tu oficjalnie jako wielki muzyk i kompozytor - mówi Paweł Adamek, animator życia muzycznego w Dębicy.

- Ten koncert dla wspólnoty parafialnej jest tym samym, czy dla mieszkańców całego miasta. Pod względem artystycznym to wielkie wydarzenie. Pod względem duchowym to wyznanie wiary, które zamyka dwudziesty wiek chrześcijaństwa - powiedział nam w trakcie próby generalnej ks. prałat Józef Leśniowski, proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej. (...)

Marszałek Alicja Grześkowiak, która objęła honorowy patronat nad koncertem, wręczając Krzysztofowi Pendereckiemu Medal Senatu nawiązała do jego symbolicznego powrotu do Dębicy.

- Każdy człowiek najbardziej związany jest z miastem, w którym się rodzi. Stad wyrasta i tu wraca - powiedziała.

Jej zdaniem kompozytor wrócił do rodzinnego miasta w triumfalnej muzyce.

- Powiedział nam wszystkim, co to znaczy wybrać, a wybrać to znaczy wierzyć i iść drogą wiary - stwierdziła, nawiązując do przesłania „Credo na nowy wiek”.

- Dziękuję w imieniu Narodu. Dumni jesteśmy z syna tej ziemi, z darów, które otrzymujemy od Pana - powiedziała Alicja Grześkowiak.

- On pokazał, co może dobrego w Dębicy wyrosnąć - stwierdził nieco żartobliwie ks. Józef Leśniowski.

„Credo” było pierwszym publicznym wykonaniem utworu Krzysztofa Pendereckiego w rodzinnym mieście. Ale nie było jego pierwszym koncertem. Na krótkim spotkaniu z dziennikarzami Krzysztof Penderecki zaprzeczył, że debiutuje w Dębicy. Jak powiedział, po raz pierwszy wystąpił publicznie w 1947 roku w budynku „Sokoła”. Grał na skrzypcach przedstawiony jako młody talent.

Teraz, po 53 latach wrócił w blasku chwały, jako „magik współczesnej muzyki”. Tak mówił o nim po premierze „Credo” w Wilnie, dwa dni przed dębickim koncertem, twórca litewskiej niepodległości Vytautas Landsbergis.

„Credo na nowy wiek” jest nie tylko niezwykłym zjawiskiem artystycznym, jest także aktem odwagi artysty, wyznającego publicznie wiarę w Boga i wartości absolutne, jako przesłanie swojej sztuki na koniec wieku - napisała w programie dębickiego koncertu Regina Chłopicka.

Ryszard Pajura

Koncert "Credo na nowy wiek" odbył się w Dębicy w grudniu 2000 roku. Oprócz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadził koncert w kościele Ducha Świętego, wystąpili: Izabela Kłosińska - sopran, Bożena Harasimowicz-Haas - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Adam Zdunikowski - tenor, Romuald Tesarowicz - bas, Penderecki Festiwal Orchestra, Chór Mieszany Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod kieownictwem Jacka Mentla, Chór Chłopięcy pod kierownictwem Lidii Matynian-Hałoń. Gospodarzem wieczoru był burmistrz Dębicy Władysław Bielawa, zas sponsorem KGHM Polska Miedź.

ryszardpajura_

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe