Pierwsza zjechała z taśmy przed oficjalnym otwarciem

  • 30.03.2020, 13:54 (aktualizacja 30.03.2020, 14:05)
  • Janusz Grajcar
Pierwsza zjechała z taśmy przed oficjalnym otwarciem Zdjęcie ilustracyjne.
30 marca 1939 r. wyprodukowana została w Dębicy pierwsza opona. Oficjalne otwarcie Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy odbyło się pięć dni później 4 kwietnia 1939 r.

Dwa lata wcześniej polski rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego. W Dębicy miała powstać fabryka rozwijająca produkcję dla wojska, która byłaby filią poznańskiego Stomilu.

Wstępny projekt technologiczny przygotował E. Hoovrer ze Stanów Zjednoczonych. W pracach pomagał mu Edward Wróblewski, kierownik działu budowlanego Stomilu Poznań. Projekt techniczny opracowali specjaliści amerykańskiej firmy General Tire, we współpracy z polskimi inżynierami: Kazimierzem Obrębskim, Henrykiem Saganem i Wiktorem Piotrowskim.

Prace wstępne przy budowie Fabryki Gum Jezdnych Stomil rozpoczęły się wiosną 1937 r., zasadnicze ruszyły 26 lutego 1938 r. W hali produkcyjnej o kubaturze prawie 60 m3 w czerwcu 1938 r. rozpoczął się montaż maszyn i urządzeń.

Były to najnowocześniejsze wtedy maszyny angielskiej firmy Francis Shaw Company Ltd Manchester. Dokumentację techniczną produkcji opon opracowali poznańscy konstruktorzy na podstawie licencji amerykańskiego przedsiębiorstwa General Tire and Rubber Company.

Prace budowlane i montażowe trwały do końca 1938 r. W sumie oddane zostały do użytku obiekty przemysłowe o łącznej powierzchni 9,5 tys. m2 i kubaturze 73,5 tys. m3. Koszty budowy wyniosły 300 tysięcy złotych.

W fabryce w Dębicy w systemie trzyzmianowym pracowało wtedy 260 robotników. Na początku wytwarzane było ok. 350 sztuk kompletów ogumienia (opon i dętek) na dobę, w siedmiu różnych rozmiarach. Wszystko dla polskiej armii.

Zdolność produkcyjna wynosiła zaś 600 kompletów. Latem 1939 r. w fabryce pracowało już 600 osób. Rosła produkcja, wprowadzano nowe asortymenty, ale rozwój fabryki przerwał wybuch II wojny światowej.

Źródło: www.debica.com.pl

Czytaj też: Nie żyje były dyrektor Stomilu Józef Stróżyk

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krzyś
Krzyś 30.03.2020, 14:38
teraz rozwój fabryki przerwał koronawirus do 17 kwietnia póki co.

Pozostałe