Zakupy tylko w rękawiczkach. Sprawdź nowe zasady!

  • 31.03.2020, 13:27 (aktualizacja 31.03.2020, 14:12)
  • Grzegorz Król
Zakupy tylko w rękawiczkach. Sprawdź nowe zasady!
Od jutra wchodzą w życie nowe obostrzenia ogłoszone kilkadziesiąt minut temu przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Co się zmieni?

Nowe zasady dotyczyły będą m.in. poruszania się w przestrzeni publicznej. Ci, którzy muszą wyjść z domu mają obowiązek zachować 2 metry odległości od innych. Ta zasada dotyczyć ma również rodzin i osób bliskich. Premier poinformował, że nie dotyczy to rodziców z dziećmi do 13 roku życia oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Również od jutra osoby, które nie ukończyły 18 roku życia nie mogą wychodzić z domu bez osoby pełnoletniej. 

Mateusz Morawiecki powiedział także o ograniczeniu do miejsc rekreacyjnych, takich jak plaże, parki, czy bulwary. Zostaje zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych oraz studia tatuażu. Nie będzie można również wykonywać zabiegów masażu i rehabilitacyjnych. Tu również premier wspomniał o wyjątkach. To te zabiegi rehabilitacyjne, które są niezbędne z powodu stanu zdrowia osoby rehabilitowanej.

Kolejne ograniczenia wprowadzone zostaną również podczas robienia zakupów. Bez względu na to, czy idziemy do dużego sklepu, czy też do tego osiedlowego, to jednocześnie nie może w nich przebywać więcej klientów niż trzech na jedną kasę. Jeśli w sklepie jest tych kas 10, to wewnątrz może być 30 klientów. Taka sama zasada obowiązywać będzie m.in. w bankach, czy w punktach usługowych.  

Premier określił również zasady, który mają obowiązywać na placach targowych, takich jak np. dębicki Zieleniak. Liczba osób tam przebywających nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. To oznacza, że w przypadku 20 stoisk na bazarze może przebywać 60 osób.

Bardziej restrykcyjne zasady obowiązywać będą na pocztach. Liczba osób, które mogą być wewnątrz zależeć będzie od liczby okienek, razy dwa. Czyli jeśli okienek jest 5, to na poczcie może być 10 klientów. Wszystkie wielkopowierzchniowe markety budowlane będą teraz zamknięte w weekend.

Od czwartku 2 kwietnia zakupy będziemy mogli robić tylko i wyłącznie w jednorazowych rękawiczkach. Osoby poniżej 65 roku życia nie będą mogły wejść do sklepu w godzinach od 10 do 12. Te dwie godziny przeznaczone będą na zakupy tylko przez seniorów. Premier i wiceminister zdrowia podjęli także decyzję o zamknięciu wszystkich hoteli i miejsc noclegowych. Jeśli ktoś nocuje w jednym z nich musi opuścić obiekt do czwartku 2 kwietnia. Obostrzenia nie będą obowiązywały tych hoteli i miejsc noclegowych, które przeznaczone są do odbywania kwarantanny. Z hoteli będą mogły również korzystać osoby, które są w podróżach służbowych.

Poważne zmiany czekają też osoby, które objęte są obowiązkową kwarantanną. Będą musieli ją odbywać całkowicie odizolowani od najbliższych. W przypadku, kiedy to nie będzie możliwe, to kwarantanną objęci zostaną - z automatu - wszyscy domownicy. To nie dotyczy osób już będących na kwarantannie.

Urzędy będą pracowały zdalnie, a limit miejsc w autobusach i busach prywatnych przewoźników będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku komunikacji publicznej, czyli pasażerów nie może być więcej, niż wynosi połowa liczby miejsc siedzących. Te zasady obowiązywać będą także w przypadku wszystkich pojazdów, w których jest więcej niż dziewięć miejsc. Dla przykładu - jeśli w busie jest 10 miejsc siedzących, to przewozić można maksymalnie 5 osób.

Z nowymi zasadami będą musieli zmierzyć się również pracodawcy. Ich zadaniem będzie zorganizować stanowiska pracy w taki sposób, by odległość między pracownikami nie była mniejsza niż 1,5 m. Każdy pracownik będzie miał także obowiązek pracować w rękawiczkach. 

- Do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń zostanie oddelegowana policja, która będzie poświęcała więcej czasu na to, żeby weryfikować, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami, czy dystans jest utrzymywany, czy osoby które idą w parze są rzeczywiście z jednej rodziny - poinformował Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił również, że jest po rozmowie z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej i poprosił go, by wojsko było w pełnej gotowości do pomocy, przy pilnowaniu przestrzegania nowych zasad.

Co grozi za nieprzestrzeganie nowych zakazów i nakazów? Kary od 5 do nawet 30 tysięcy złotych. 

Czytaj także: Koronawirus 35 kilometrów od Dębicy

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe