Herbicydy - różne ich rodzaje, różnice między nimi i wskazówki dotyczące stosowania

  • 01.04.2020, 11:47 (aktualizacja 01.04.2020, 11:51)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Herbicydy - różne ich rodzaje, różnice między nimi i wskazówki dotyczące stosowania
Herbicydy są obecnie najpopularniejszym środkiem, którego zastosowaniem jest ochrona roślin. Wszystkie osoby zajmujące się zarówno ogrodem, jak rolnicy powszechnie stosują herbicydy w celu zwalczania jednego z największych szkodników, jakimi są chwasty. Dogłębna wiedza o herbicydach pozwoli na odpowiedni dobór tych substancji - wówczas w skuteczny sposób ochronią nasze uprawy.

Czym są oraz jakie jest zastosowanie herbicydów?

Herbicydy to wysoko chemiczne środki, które za zadanie mają niszczyć wszystkie niepożądane w ogrodnictwie oraz uprawach rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem chwastów. Jeżeli chwasty znajdują się w ogrodzie lub uprawie o bardzo małej powierzchni, wtedy możemy zaradzić temu ręcznym wyrywaniem. Jeśli jednak do dyspozycji mamy duże pole, wtedy ręczne usuwanie chwastów zajęłoby wiele dni, a tego typu operacja byłaby zdecydowanie zbyt kosztowna. Dlatego właśnie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się użyć chemicznego preparatu, który może w o wiele efektywniejszy sposób wyplenić wszelkie chwasty z uprawy. Regularne wykorzystywanie herbicydów jest bardzo istotne ze względu na fakt, iż zarówno rośliny uprawne, jak i chwasty potrzebują praktycznie takich samych warunków wzrostu. Jeżeli nie zadbamy o usuwanie chwastów, właściwe rośliny nie będą miały odpowiedniej przestrzeni do rozkwitu, co może skutkować miernym plonem. Sam mechanizm działania herbicydów polega na blokowaniu procesów określonych roślin. Substancja czynna preparatu zaburza proces fotosyntezy, co hamuje jego wzrost. Bardzo ważne jest jednak, by do swoich upraw stosować odpowiednie typy herbicydów. 

Jakie typy herbicydów wyróżniamy?

Herbicydy można klasyfikować ze względu na różne kategorie. Dla rolników uprawiających konkretne typy roślin, ważna powinna być klasyfikacja ze względu właśnie na grupę roślin. Przykładem mogą być specjalne herbicydy rzepaczane lub kukurydziane. Inną ważną kategorią jest kryterium selektywne, które warunkuje to, czy herbicydy eliminują wszystkie gatunki roślin, czy raczej jedynie te, które są wymienione na etykiecie, podczas gdy inne rośliny mogą bezpiecznie kwitnąć. 

Kolejnym ważnym kryterium wyboru herbicydów jest okres ich stosowania. Wymienić możemy herbicydy powschodowe, których oprysk powinien zostać przeprowadzony po wzejściu uprawy, herbicydy przedsiewne - stosowane bezpośrednio przed zasianiem lub herbicydy przedwschodowe, które powinno się wykorzystywać w okresie po zasianiu, lecz przed zakwitnięciem.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe