Na kwarantannie: frustracja, niepokój i bunt

  • 02.04.2020, 10:17 (aktualizacja 02.04.2020, 13:38)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Na kwarantannie: frustracja, niepokój i bunt
Jak sobie radzić ze skutkami psychologicznymi kwarantanny - podpowiada Dorota Jabłońska-Jensz, specjalista psychologii klinicznej, terapeuta

Sytuacja izolacji (kwarantanny), może wywoływać negatywne skutki w sferze psychicznej i naszym samopoczuciu. Niewątpliwie jest to dla nas sytuacja nowa i nieznana, w której zawodzą wypróbowane dotąd sposoby działania. Trudności psychologiczne jakie w związku z tym mogą się pojawić związane są z deprywacją, czyli niemożnością zaspokojenia ważnych potrzeb. Dotyczy to zarówno potrzeb społecznych np. kontaktu z innymi ludźmi, w tym z najbliższymi, jak też innych potrzeb psychologicznych – poczucia bezpieczeństwa, wpływu i kontroli nad sytuacją, czy codziennych potrzeb rozwoju, aktywności.

Pojawienie się różnorodnych emocji i uczuć jest naturalną reakcją na sytuację trudną. Wiele osób będzie przeżywać frustrację, niepokój lub nawet lęk, związany z poczuciem zagrożenia. Możemy jednak podejmować różnorodne działania, aby łagodzić odczuwany stres i dyskomfort.

Stworzenie sobie pewnego rytmu dnia: wyznaczenie konkretnych celów i powtarzalność działań pomaga utrzymać poczucie stabilizacji wewnętrznej. Przymusowy wolny czas warto wykorzystać na zajęcie się sprawami, które odkładaliśmy na później, a które są dla nas ważne.

Bardzo ważnym dla naszego samopoczucia jest kontakt z innymi ludźmi. Nawet jeśli przebywamy na kwarantannie sami, mamy możliwość utrzymywania relacji poprzez środki komunikacji online. Częste i regularne rozmowy z bliskimi, znajomymi, odczuwane zainteresowanie z ich strony złagodzą skutki izolacji.

W przypadku odczuwania lęku, który może być podsycany pojawiającymi się informacjami o rozprzestrzenianiu się pandemii, warto ograniczyć śledzenie nowych doniesień na ten temat. Skupienie się na innych aspektach rzeczywistości, zwłaszcza lubianych przez nas, pomoże odwrócić uwagę od źródła niepokoju.

Pamiętajmy, że szczególnie narażone na przeżywanie trudności psychologicznych są osoby samotne. Okazana im życzliwość czy wsparcie, może mieć bardzo duże znaczenie.

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe