Przemysław Wojtys: szpital funkcjonuje normalnie

  • 04.04.2020, 22:20 (aktualizacja 05.04.2020, 10:08)
  • Tomasz Ratuszniak
Przemysław Wojtys: szpital funkcjonuje normalnie fot. Przemysław Wojtys - kadr z konferencji w Starostwie Powiatowym.
- Pewne ograniczenia są, ale wszystkie oddziały na dzień dzisiejszy pracują - zapewnia dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy. Sytuację w szpitalu Przemysław Wojtys przedstawił podczas konferencji w Starostwie Powiatowym.

- One funkcjonują podobnie jak i życie w tym momencie - na zmniejszonych obrotach - mówił szef dębickiego szpitala, przepraszając za kolokwializm.
Przyznał jednak, że zmniejszyła się liczba pacjentów zgłaszających się do lekarzy. Choć ci przyjmują pacjentów na wszystkie ostre zabiegi oraz na część planowych, choć tylko tych, które lekarz oceni jako niezbędne dla normalnego funkcjonowania.
- Tak żebyście się państwo nie zastanawiali co mogę mieć na myśli. Jeśli przyjdzie pacjent z zablokowanym palcem do ortopedy to nie jest to zabieg planowy, który należałoby teraz wykonywać, natomiast jeśli przyjdzie z zablokowanym kolanem to jak najbardziej jest to również zabieg planowy, ale umożliwiający normalne funkcjonowanie i życie- tłumaczył dyrektor.
Podobna jest kwestia z pobieraniem krwi. Przyjmowani są wyłącznie pacjenci, którzy mają skierowanie na pilne badania. Szpital nie robi żadnych badań odpłatnych, na życzenie. Z tym trzeba poczekać na późniejszy czas.
Poradnie specjalistyczne też mają ograniczone funkcjonowanie, ale przyjmują pacjentów, którzy mają np. kontrole poszpitalne, kontrole po zabiegach, a dodatkowo jeszcze prowadzą konsultacje telefoniczne dla pacjentów, którzy potrzebują po prostu porady u specjalisty, a niekoniecznie muszą się pojawić w szpitalu.
- Funkcjonujemy w czasach w których elektronika nam bardzo pomaga. Recepty i zwolnienia mogą być wypisywane zdalnie, elektronicznie. W związku z tym tu akuratnie bardzo dobrze się złożyło, że możemy się tą technologią wspomóc - zauważył Przemysław Wojtys.

Przeczytaj też: Stacja dializ w Dębicy tylko dla pacjentów z koronawirusem

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dziadek
dziadek 05.04.2020, 19:38
Szpital tak działa jak mówią władze powiatu bo dyrektor nie wiele może powiedzieć,starosta mówił że posłowie mają załatwić pieniądze u Saina i wtedy już będzie dobrze w jakim kraju my żyjemy
Zyczliwy
Zyczliwy 05.04.2020, 11:40
Normalnie,to tylko chyba dla dyrektora,bo z tego co wiemy,w straszecinie,jest totalny chaos.Nikt nic nie wie,personel jest poprostu zdesperowany,bo szpital jest totalnie nie przygotowany na koronowirusa.
Pacjent ZOZ Debica
Pacjent ZOZ Debica 04.04.2020, 23:17
Jakie bzdury o funkcjonowaniu technologii w dębickim zozie, że ręce opadają. Przykład sprzed ponad tygodnia z przychodni nr 5 na ulicy szkolnej. Pacjentka lat 90+ przyjmujaca na stałe leki. Telefon do tej przychodni z prośbą o e-receptę na kupienie lekarstw które się kończyły. Uwaga! Nie wystarczyło podanie danych pacjenta, żeby sprawdzić w kartotece jakie pacjentka przyjmuje leki, bo Panie z przychodni kazały przynieść kartkę z nazwami lekarstw. Na receptę kazały czekać tydzień. Po tygodniu +1 dzień udano się po odbiór recepty, która oczywiście nie była gotowa. Po 10 minutach oczekiwania drzwi się otworzyły i została oddana kartka przyniesiona tydzień wcześniej z dopisanym nr e-recepty. Niestety Paniom z przychodni do wystawionej nawet nie chciało się przepisać z kartoteki nr PESEL, co generuje kolejne problemy z wykupem recepty. Tak właśnie w naszym kraju funkcjonuje technologia. Na e-receptę trzeba było czekać tydzień i 2 razy iść do przychodni. Bez komentarza.
Rysiek
Rysiek 05.04.2020, 10:04
Dyrektor dobrze powiedział, działają normalnie jak do tej pory czyli nienormalnie:)
Europejczyk
Europejczyk 05.04.2020, 13:53
Czyli dobrze ale nie za bardzo : )

Pozostałe