Nie przestrzegasz kwarantanny? Dostaniesz pokutę

  • 05.04.2020, 08:46 (aktualizacja 06.04.2020, 09:46)
  • Janusz Grajcar
Nie przestrzegasz kwarantanny? Dostaniesz pokutę
Ks. prał. Ryszard Piaseckim, proboszcz parafii św. Jadwigi w Dębicy, w wywiadzie z OL mówi m.in. o tym, w jaki sposób powinniśmy wypełnić obowiązek spowiedzi i komunii św. wielkanocnej, i że nieprzestrzeganie kwarantanny to grzech.

Jak ocenia ksiądz decyzje władz państwa o zakazie zgromadzeń, w tym także tych religijnych? Czy była ona konieczna?
Tak, proszę zauważyć, że kiedy w Wielkiej Brytanii początkowo mówiono, że nie będzie zakazów, tak teraz zarządzenia mówią o ograniczeniu ruchu, zgromadzeń, o zamykaniu parków. Jedyna metoda powstrzymania rozszerzania się epidemii, to pozostanie w domu. Poprzedni zakaz, który mówił, że można się zgromadzić w liczbie co najwyżej 50 osób, nie był przestrzegany. Władze musiały więc ostrzej podejść do tematu, w trosce o nasze dobro.


W jaki sposób chrześcijanie powinni przeżywać Wielki Post, nie mogąc uczestniczyć w mszach św. i nabożeństwach pasyjnych?
To doświadczenie jest znakomitym Wielkim Postem. Jesteśmy pozbawieni udziału w sakramentach, ale nie popadajmy w rozpacz, bo nie wszyscy uczestniczyli w nich gremialnie. Gorzkie Żale z roku na rok cieszą się mniejszą frekwencją. W domu możemy się modlić do woli, ale to nie tylko kwestia modlitwy, ale refleksji. Bo Wielki Post to czas wyrzeczenia, zadumy nad sobą, a ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, dają nam ku temu znakomitą okazję. To, że nie chodzimy do kościoła, jest jakimś bólem, ale istotą rzeczy jest zwrócenie się ku swojemu sercu.


Czy to zwalnia nas w ogóle od uczestnictwa w Mszy św.?
W prawie kanonicznym mamy powiedziane, że jeśli ktoś nie może z przyczyn obiektywnych uczestniczyć w  Mszy św., nie popełnia grzechu. Biskupi wzmocnili to jeszcze wydając tzw. dyspensy, żeby wierni na sto procent wiedzieli, że nie będąc na Mszy św. w niedzielę nie popełniają grzechu. Możemy uczestniczyć w Mszy św. poprzez telewizję, radio i internet, choć nie jest to uczestnictwo w rozumieniu prawa Kościoła, a tylko pomoc w przeżywaniu niedzieli, i to czasami bardzo głęboka. Kiedy nie możemy pójść do kościoła, będąc w rodzinnym gronie, potrafimy głębiej zastanowić się nad treściami, które płyną z liturgii. Zapraszam moich parafian, by korzystali z transmisji z kościoła na you tubie. Apeluję też do wszystkich dębiczan, by szukali transmisji ze swoich parafii, by byli ze swoimi parafiami w łączności.


Są osoby, które do kościoła chodzą częściej niż w niedzielę. Im uczestnictwa w Mszy św. teraz brakuje znacznie bardziej. Co by im ksiądz poradził?
Tak, są takie osoby, stoją przy kościele, i jest mi bardzo przykro, kiedy mówię, proszę państwa nie mogę was wpuścić, rozumieją to. Mogą Mszę św. przeżyć duchowo, bo – po pierwsze – jest możliwość uczestnictwa przez media, wchodząc w treść codziennej modlitwy eucharystycznej. Po drugie – Komunia św. duchowa, to jest coś, co w kościele istnieje od wieków, to gorące pragnienie przyjęcia Pana Jezusa. Wzbudzone wewnątrz daje takie same skutki, jak przyjęcie ciała eucharystycznego.


A jak ksiądz sobie radzi patrząc w niedzielę na prawie pusty kościół?
Przykro mi jest, ale już się do tego przyzwyczajam. Mam świadomość, że składając ofiarę Pana Jezusa, składamy ją nie tylko dla ludzi. Robimy to w imieniu Kościoła za cały Kościół, gdziekolwiek jesteśmy i w jakiejkolwiek sytuacji. Ofiara jest ponad każdą epidemią i wojną. Jeżeli w obozach kapłani w tak skrajnych warunkach potrafili odprawiać mszę św., to teraz mamy bardzo komfortowe warunki. Mamy też świadomość, że ileś osób włącza się w naszą modlitwę swoimi intencjami i obecnością poprzez media. Sprawować Eucharystię będziemy, dopóki nas koronawirus nie wyniszczy.


Co z obowiązkiem spowiedzi i komunii wielkanocnej?
Komunia wielkanocna trwa do Zielonych Świąt, więc będzie można ten obowiązek wypełnić. Kto jest w stanie łaski uświęcającej, ma szczęście, kto jest w stanie grzechu i pragnie oczyścić się na czas Wielkanocy, może to uczynić poprzez akt żalu doskonałego. W internecie mamy wiele wyjaśnień na ten temat. Należy skorzystać z tej możliwości, a przy najbliższej okazji przystąpić do spowiedzi, to obowiązkowa praktyka dopełniająca. Po akcie żalu doskonałego, nawet mając świadomość, że miało się grzechy ciężkie, można przyjąć komunię św. bez obawy, że narusza się świętość sakramentu. Obecna sytuacja upoważnia nas do korzystania z tej możliwości.


Czy nieprzestrzeganie zasad kwarantanny to grzech?
Oczywiście, bo to jest kwestia dobra społecznego. Jeżeli swoim zachowaniem komuś szkodzę, to tak jakbym komuś coś ukradł czy kogoś obraził. Jeśli ktoś jest katolikiem, musi się z tego wyspowiadać. Dostanie solidną pokutę.

Czytaj też: Zostańcie w domach, a zakupy powierzcie... burmistrzowi

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe