Zakaz wstępu na cmentarze? Zdecydują burmistrz i proboszcz

  • 05.04.2020, 21:43 (aktualizacja 05.04.2020, 22:07)
  • Tomasz Ratuszniak
Zakaz wstępu na cmentarze? Zdecydują burmistrz i proboszcz Urząd Miejski w Dębicy.
- Czy przed świętami będziemy mogli odwiedzić groby bliskich? Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie. Rząd, przynajmniej na razie, nie wprowadził takiego zakazu, ale w wielu miastach nekropolie i tak zostały zamknięte.

Taką decyzję podjął m.in. prezydent Legnicy i wielu innych polskich miast. Zarządcy cmentarzy powoływali się przy tym na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Paragraf 17 ust. 1 stanowi, że w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż.
Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi jednak, że to niezrozumienie regulacji, a nekropolie mogą pozostać otwarte. 
– Rozporządzenie nie wprowadza zakazu wstępu na cmentarze. To decyzje leżące w gestii zarządców – tłumaczy Piotr Müller.
Choć jednocześnie trudno wykluczyć, że rząd, jeszcze przed świętami nie zaostrzy przepisów w tej sprawie i nie wprowadzi zakazu wstępu na cmentarze. Jeśli do tego nie dojdzie to w Dębicy zdecydują o tym: burmistrz Mariusz Szewczyk (cmentarze komunalne) i ks. Ryszard Piasecki (cmentarz parafialny).

Przeczytaj również: Przemysław Wojtys: szpital funkcjonuje normalnie

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 06.04.2020, 18:35
Oczywiście że należy zamknąć cmentarze Zmarli wybacza nam a modlitwa za nich jest najważniejsza Epidemia się skończy i z jeszcze większą gorliwością pójdziemy na cmentarze
Ja
Ja 06.04.2020, 09:15
Głupota !!!!
Baba Jaga
Baba Jaga 06.04.2020, 14:52
Nie, nie głupota. Będzie to bardzo słuszna decyzja. A umarłym i tak jest wszystko jedno, czy modlimy się za nich na cmentarzu, czy w domu. No, chyba że przez lekkomyślność, sami chcemy znaleźć się obok nich.
jedrek
jedrek 06.04.2020, 11:57
Dlaczego głupota? Przez te wasze "głupoty" i nie branie pod uwagę powagi sytuacji wirus się tak szybko i wszędzie rozprzestrzenia. Dalej uważacie że wam wszystko wolno i do wszystkiego macie prawo.
lockdown
lockdown 06.04.2020, 09:07
Burmistrz i zdecyduje? Dobre sobie.

Pozostałe