Żołnierze WOT pomagają - zdjęcia

  • 06.04.2020, 07:30 (aktualizacja 06.04.2020, 07:44)
  • Grzegorz Król
Żołnierze WOT pomagają - zdjęcia Fot. DWOT.
Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od początku zwalczania koronawirusa są na pierwszej linii ognia. Wspierają szpitale, ośrodki pomocy społecznej, Caritas, a szczególną opieką objęli osoby starsze, kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej.

Żołnierze 3. PBOT prawie od dwóch tygodni wspierają dziewięć szpitali na Podkarpaciu. To oni wykonują pierwszy wywiad epidemiologiczny pacjentom, monitorują wejścia do przychodni lub na teren szpitala, sprawdzają temperaturę ciała oraz dystrybuują i segregują ankiety. Dyżury żołnierzy w szpitalach pełni od dwóch do czterech żołnierzy. Terytorialsi swoją służbę rozpoczynają wczesnym rankiem, a kończą w godzinach wieczornych lub są przez całą dobę.
- Obecność stojących żołnierzy przy wejściu do szpitala może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że nasza pomoc jest nieoceniona. Pielęgniarki nie mogły sobie poradzić z osobami, które natarczywie - mimo obowiązującego zakazu - próbowały wejść do szpitala z odwiedzinami. Bywa też, że ludzie są agresywni, ale widok żołnierza wzbudza respekt – relacjonuje żołnierz 3. PBOT st. szer. Barbara Dudek–Leś.

Ośrodki pomocy społecznej (OPS) i Caritas na co dzień udzielają pomoc osobom potrzebującym. Jednak w tej trudnej sytuacji kiedy liczba oczekujących na wsparcie znacznie wzrosła, dyrektorzy poprosili siły 3.PBOT o pomoc w dystrybucji żywności. Na potrzeby realizacji tego zadania, w 3. PBOT funkcjonuje koordynator ds. wsparcia i dystrybucji żywności. Jego rolą jest utrzymywanie kontaktu z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, w celu koordynowania dystrybucji środków żywnościowych. Po otrzymaniu danych z OPS, koordynator angażuje właściwe terytorialnie bataliony, które rozmieszczone są w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu czy Sanoku. Żywność pobierana jest z magazynów lub banków żywności i dostarczana wojskowym transportem do osób potrzebujących.

Pierwsza praktyczna współpraca została nawiązana z Caritasem Archidiecezji Przemyskiej, GOPS-em w Zarzeczu, Przeworsku i MOPS-em w Kolbuszowej, Nowej Dębie oraz Nisku. 
W sumie terytorialsi z Podkarpacia dostarczyli ponad 50 ton żywności do osób wskazanych przez ośrodki i Caritas. W dalszej kolejności wsparcie terytorialsów może objąć m.in. osoby pozostające w kwarantannie. W ramach walki z pandemią koronawirusa żołnierze 3.PBOT udzielają wsparcia także kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie. Działania prowadzone są w ramach operacji Odporna wiosna. Zadania terytorialsów obejmują między innymi dostarczenie żywności, robienie zakupów żywnościowych i leków.

Źródło: 3PBOT

Grzegorz Król

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe