Oświadczenie lekarzy ze Straszęcina w sprawie złożonych wypowiedzeń

  • 07.04.2020, 08:07 (aktualizacja 07.04.2020, 08:33)
  • Grzegorz Król
Oświadczenie lekarzy ze Straszęcina w sprawie złożonych wypowiedzeń
Siedmiu lekarzy z oddziału psychiatrii w Straszęcinie podpisało się pod oświadczeniem dotyczącym złożonych przez nich wypowiedzeń z pracy.

Straszęcin 06.04.2020


Obserwator Lokalny w Dębicy
portal debica24.eu

My, niżej podpisani, personel lekarski Oddziałów Psychiatrycznych ZOZ w Dębicy, chcemy odnieść się do plotek i komentarzy jakie pojawiły się w dniu 1.04.2020 w portalu debica24.eu, odnośnie naszych wypowiedzeń z pracy. 

Chcemy potwierdzić, że faktycznie złożyliśmy wypowiedzenia z pracy, większość z nas z zachowaniem 3 miesięcznego terminu wypowiedzeń. Nie jest to w żadnym razie ucieczka od pacjentów, przez lata z pełnym oddaniem pracowaliśmy i leczyliśmy ich i na pewno nie chcemy nikogo porzucać w sytuacji pandemii. 

Sytuacja ta zmieniła się gdy decyzją Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, potwierdzonej poleceniem służbowym Dyrektora Przemysława Wojtysa zostaliśmy nagle, bez żadnego przygotowania, postawieni przed faktem pilnej konieczności przyjmowania pacjentów zainfekowanych lub podejrzanych o infekcje COVID-19 posiadających współistniejące choroby psychiatryczne. 

Do tej pory szpital w Straszęcinie, o czym doskonale wie Dyrektor szpitala, nigdy nie przyjmował osób chorych zakaźnie, nie ma więc w szpitalu odpowiednich izolatek, śluz, węzłów sanitarnych, sprzętu diagnostycznego (np. własnego laboratorium, pracowni RTG) i innych odpowiednich środków zabezpieczeń, które mogłyby powstrzymać rozwój epidemii. 

W ramach dyżuru pracuje tu tylko jeden lekarz psychiatra, pozbawiony specjalistycznej wiedzy zakaźniczej, brak też jest możliwości natychmiastowej konsultacji lekarza chorób zakaźnych internisty, chirurga czy anestezjologa. Szpital nie posiada też własnej karetki mogącej pilnie przewieść pacjenta, czy materiał diagnostyczny do badań. 

Dyrekcja nie zapewniła nam żadnych szkoleń i procedur, w których omówiono, jak postępować z takim pacjentem oraz odpowiedniej liczby personelu.

Powiadomiony o tych faktach został starosta dębicki Piotr Chęciek oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Drugi tydzień pracujemy jako Oddział w reżimie Oddziału Zakaźnego, jednak do dnia dzisiejszego poszczególne oddziały nie zostały przygotowane do przyjmowania pacjentów zakaźnych, nie ma wyznaczonych stref czystych i zakażonych, odpowiednich śluz, zamontowanych podajników w na płyn dezynfekcyjny w Oddziałach, nie ma procedur postępowania z pacjentem zakażonym bądź potencjalnie zakażonym COVID-19, cierpimy na drastyczny niedobór personelu – pielęgniarek, salowych, pracowników z ekip sprzątających.

Wg swej najlepszej wiedzy medycznej uważamy więc, że przyjmowanie pacjentów z COVID-19 do naszego szpitala bez uprzedniego przygotowania obiektu naraża nie tylko pracowników szpitala, czy leczonych tam pacjentów bez infekcji, ale także rodziny i wszystkich mieszkańców skąd pochodzą nasi pracownicy i pacjenci – a to znacznie przekracza obszar naszego
powiatu (hospitalizujemy pacjentów z Dębicy, Mielca, Dąbrowy Tarnowskiej, Sędziszowa Młp., Ropczyc).

Chcemy pracować i leczyć, ale w warunkach które nie urągają elementarnemu bezpieczeństwu powierzonych nam pacjentów. Nie chcemy dołączyć do szpitali takich jak Grójec, Bielsko Biała, Szpitala Bródnowski w Warszawie, gdzie beztroska decydentów doprowadziła do zakażeń pacjentów i personelu. 

Zwolnienia nasze są więc krzykiem rozpaczy, by zmotywować władze i dyrektora Wojtysa  do ustosunkowania się do naszych uwag i w konsekwencji do uniknięcia rozprzestrzenienia się wirusa i katastrofy epidemiologicznej w szpitalu oraz powiecie. 

Informujemy, że fakt hejtu, który bez zrozumienia sprawy pojawił się pod artykułem odnośnie wypowiedzeń w portalu debica24.eu został zgłoszony do wyznaczonej komórki w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Rzeszowie, celem wszczęcia odpowiedniego postępowania.

Roland Bombrych
Anna Czarnecka-Ożóg
Robert Gubernat
Monika Kloc-Rojek
Agnieszka Orechwo
Maksymilian Stęga
Agnieszka Żaba-Susz

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Promyczek nadziei
Promyczek nadziei 10.04.2020, 09:30
Pani jednoimienna,najwyrazniej nie jest pani zorjentowana o co chodzi.Psychiatryczni pacjenci sa specyficzny,bez poczucia choroby,nie sluchajacy polecen personelu,a dosc czesto agresywni.Tu chodzi o bespieczenstwo personely.To moze pani przyjdzie pracowac do szpitala,to wtedy bedzie sie pani mogla wopowiadac,Zapraszamy
Pielegniarka z jednoimiennego
Pielegniarka z jednoimiennego 09.04.2020, 00:16
Wiele szpitali tak zostało przeksztalconych i dzieki nim mozna ratowac zycie. Gdyby wszystkie placowki czekaly na szkolenia to do tej pory tysiace chorych pozostalo by bez opieki. Pielęgniarki i lekarze szpitala w Straszecinie a czy na oddzialach zakaznych wszyscy maja pojecie o chorobach natury psychicznej popatrzcie na to tez od innej strony - Do szpitali jednoimiennych trafili ludzie z problemami kardiologicznymi onkologicznymi kobiety ciężarne i pracujacy personel musi dawac rade. Wszyscy lekarze i pielęgniarki pierwszy raz spotkali sie z czyms takim wiec o jakich szkoleniach piszecie. TU BEDA WASI PACJENCI IM TEZ NALEZY SIE RATUNEK. NIE ODMAWIAJCIE IM TEGO Chwala i szacunek tym co zostana i nie uciekna z pokladu.
Ak
Ak 07.04.2020, 23:00
No tak,
Jedynym lekarstwem na natychmiastową! poprawę trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się lekarze i nie tylko! Jest złożenie przez nich samych (trzymiesięcznych) wypowiedzeń. Brawo Wy...
@
@ 07.04.2020, 19:42
A pomyślał dyrektor o odprowadzaniu ścieków z takiego zakaźnego szpitala?
róbta co chceta
róbta co chceta 07.04.2020, 17:24
A co mnie tam obchodzi jakaś tam Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie ? Nie strasz , nie strasz bo sobie narobisz w porteczki !
Polak
Polak 07.04.2020, 23:27
Ale musisz być nędzny czlowieku
Promyk nadziei
Promyk nadziei 07.04.2020, 16:01
Niestety,lekarze maja racje,szpital zaniedbane,brak jakiekolwiek infrastruktury,.Dziwna wypowiedz p.dyrektora,nie dbajacego o pacjentow i personel,narazajac ich na strs,a moze i chorobe.Jesli jest stan woiny jak to okresla p.dyrektor.To jako dowodca bieze za to odpowiedzialnos,i niech weznie karabin i stanie do czynnej walki.A niech sie nie usmiecha do kamer jaki to on bochater
Szwejk
Szwejk 07.04.2020, 20:02
W czasie wojny za nie wykonanie rozkazu przełożonego kula w łeb .
Porównywanie obecnej sytuacji do wojny jest Szanowny Panie Dyrektorze jakby nie na miejscu .
7of9
7of9 07.04.2020, 17:41
Wprzódy naucz się ortografii kiedy cokolwiek napiszesz publicznie. A jeśli chodzi o sytuację to nie jest różowo, ale gdzie jest?
Qwerty
Qwerty 08.04.2020, 21:49
Wprzódy to też określenie praktycznie martwe, nie lepiej - najpierw?
polonista
polonista 07.04.2020, 17:26
Chyba bohatyr ?
ober
ober 07.04.2020, 12:05
Nie sztuka wysłać żołnierzy do walki bez broni
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.04.2020, 11:46
Macie Państwo rację, to nie jest tchórzostwo tylko zdrowy osąd sytuacji. Teraz bardziej od Waszego bohaterstwa potrzebne jest nam Wasze doświadczenie.
Rysiek
Rysiek 07.04.2020, 10:23
Ci lekarze mają niestety całkowitą rację...

Pozostałe