Od czwartku musisz zakryć usta i nos

  • 09.04.2020, 18:29 (aktualizacja 09.04.2020, 19:06)
  • Grzegorz Król
Od czwartku musisz zakryć usta i nos NickyPe z Pixabay
Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali m.in. o nowych obostrzeniach.

O tydzień dłużej, tj. do 19 kwietnia obowiązywać będą ograniczenia w działalności galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu. Obostrzenia, które weszły w życie kilkanaście dni temu dotyczące limitu osób w sklepach i kościołach, także zostają utrzymane. Nadal obowiązujące są również ograniczenia w przemieszczaniu się. Z kolei do 26 kwietnia nie będą odbywały się lekcje w szkołach, a to oznacza, że ich zamknięcie wydłużone zostało o kolejne dwa tygodnie. Tak samo uczelnie, przedszkola i żłobki. Na tym jednak nie koniec.

Do 3 maja nadal zamknięte będą granice. Każda osoba, która wróci z innego kraju zostanie skierowana na obowiązkową kwarantannę. Najważniejszą, bo nową informacją jest ta, że od czwartku 16 kwietnia każdy, kto będzie znajdował się w przestrzeni publicznej, będzie musiał mieć zakryte usta i noc maseczką, chusteczką, czy szalikiem. Kolejną ważną informacją, zwłaszcza dla tegorocznych maturzystów i uczniów ósmych klas szkół podstawowych, jest przesunięcie egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Najwcześniej będą one mogły się odbyć w drugiej połowie czerwca, ale nie jest wykluczone, że zostaną one znów przesunięte. Nowe terminy podane zostaną minimum trzy tygodnie wcześniej. Wydłużony zostaje również - do 26 kwietnia - zasiłek dla osób, które muszą zostać w domu i opiekować się dziećmi najmłodszymi, do ósmego roku życia. 

Koronawirus w Polsce - według danych przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia - rozprzestrzenia się stosunkowo wolno, w porównaniu z takimi krajami, jak Włochy, czy Hiszpania. Dzisiaj przybyło 370 osób u których wirus został potwierdzony. Najwięcej zakażonych przybyło w niedzielę 5 kwietnia - 475. Jeśli chodzi o liczbę zmarłych, to najtragiczniejszy był dzień wczorajszy (8.04). Zmarło w naszym kraju 30 osób. Dzisiaj resort zdrowia poinformował o 16 ofiarach. Ale są też dobre informacje - w całym kraju wyzdrowiały do tej pory 284 osoby, w tym 10 w województwie podkarpackim.

Czytaj także: Strażacy pod szpitalem, namiot już stoi - zdjęcia

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
@
@ 10.04.2020, 14:19
Niby kwarantanna, a sąsiad, który wrócił z zagranicy łazi jak gdyby nigdy nic. Ma w nosie, że wokół żyją starsi ludzie.
Abc
Abc 10.04.2020, 09:23
17 latek nie moze sam, bez opieki doroslego, wyjsc z domu, a 9, czy 10- latek mysi zostac sam, bo rodzic nie ma prawa do zasilku.
Też matka ( dorosłych dzieci)
Też matka ( dorosłych dzieci) 10.04.2020, 14:15
Bez przesady. Jeśli rodzice zrobili ze swoich dzieci niedojdy, to tak jest, że nawet 12- latka nie zostawią samego. Ale może to będzie nauka dla rodziców, żeby usamodzielniać dzieci. W domu ( zamkniętym) powinny czuć się na tyle bezpiecznie, żeby zostać samemu.
Gdzie logika?
Gdzie logika? 09.04.2020, 19:53
Egzaminy i matury przesunięte, ale wybory w maju są ok, nie stwarzają zagrożenia. Hmmm, coś mi tu nie gra...
anty pis
anty pis 10.04.2020, 18:35
tu śmierdzi pisowską dyktatura i za to głosuje byle na kogo. byle by nie na marionetkę
Erni
Erni 10.04.2020, 19:35
Święta racja byle nie na K-B

Pozostałe